DİĞER

20 DAKİKALIK BİR “ŞEKERLEME” NİN VUCUDUNUZA ETKİSİNİ BİLİYORMUSUNUZ?

Yazar: 27 Kasım 2021 Yorum yok

 

 Gün ortasında uykunuz geldiğinde ne yaparsınız? İzlenimlerimiz birçok kişinin hemen ya kahveye ya da enerji içeceğine davrandığını göstermekte. Ancak, buna gerek olmadığını belirtelim. Kısa bir uyku/şekerleme enerjinizi arttırmak için yeterli ve güçlü bir yöntem olduğu gibi, harcanan vakit açısından da önemsenecek bir kayıp teşkil etmemektedir. Hatta, uzmanlar uzun bir gün ortası uykusu yerine, kısa bir şekerlemeyi önermektedirler. Uzun gün ortası uykuları kişiyi daha halsiz kıldığına dikkat çekmekteler. Bu hal “uyku ataleti” olarak tanımlanmakta ve uzunca bir uykunun daha derin bir uykuya dalmanızı ve uyanmada güçlük çekmenize neden olmaktadır. 30 dakikadan uzun gün ortası uykusu tavsiye edilmemektedir.

Uzun bir gün ortası uykusu, gece uykuya dalmanızı da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu oluşum uykusuzluk halinizin günlerce devam etmesi sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle, uzmanlar gün ortası uykunuzu 10-20 dakika ile sınırlamanızı önermektedirler.

 

10-20 dakikalık şekerlemenin yararları

 

 

Kısa bir gün ortası uykusu, daha derin bir uykuya dalmadan uyanmanızı ve uykulu bir halde güne devam etmenizi engellemektedir. Ayrıca, normal uyku programınızı da olumsuz şekilde etkilememektedir.

Kısa bir gün ortası uykusunun yararlarını özetleyelim:

 

  • Yorgunluk hissini azaltmakta
  • Hissiyatınızı (ruh halinizi) dengelemekte
  • Atikliğinizi ve performansınızı arttırmakta
  • Öğrenmenizi ve anılar formasyonunu arttırmakta

 

Bu etkileri arttırmak için, şekerleme evvelinde bir kahve içmeniz ve uykudan sonra yüzünüzü yıkamanız ve ışık (güneş) almanız önerilmektedir.

1998 yılında Psychiatry and Clinical Neuroscience dergisinde yayımlanan bir araştırma, öğle yemeği saatlerinde 20 dakikalık bir uykunun, birçok insanın hissettiği gün ortası yorgunluk hissini engellediği belirtmektedir.

20-dakikalık bir “kestirme” bilhassa şoförler için önem taşımaktadır. Yorgunluk nedeniyle gerçekleşen trafik kazalarının vahametini hepimiz bilmekteyiz. Uyku gereksinmesini hisseden sürücülerin 1-2 fincan kahve içtikten sonra sakin bir yerde 20 dakik kestirmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Tabii  bu anlık bir öneri olup, doğru dürüst bir gece uykusunun yerine geçmemektedir.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın