EGZERSİZÖNERİLER

20 Dakikalık Bir Yürüyüş Sonrası Beyniniz

Yazar: 9 Nisan 2015 Yorum yok

Aşağıdaki yazıyı Facebook ta okuduğum bir makaleden esinlenerek kaleme aldım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Makale, sizlerle şimdiye kadar paylaştığım egzersiz konusundaki görüşlerimi destekler nitelikte. “Yürüyüş Yapmak” yazıma güzel bir takviye/takip.

Düzenli spor yapmanın en önemli yararlarından biri MUTLULUĞUNUZU ARTTIRMASIDIR. Yürüyüşe çıkarak, depar atarak veya ağırlık çalışması yaparak düzenli spor yapanlar “yahu demek bu nedenle spordan sonra kendimi bu kadar iyi hissediyorum” diyeceklerdir.

Aşağıdaki resim, bunun çarpıcı bir kanıtı.

 

SESSİZCE OTURDUKTAN                              20 DAKİKA YÜRÜDÜKTEN

SONRA BEYİN                                             SONRA BEYİN

beyin

20 dakikalık yürüyüşten sonra beyninizde neler oluyor?

Gördüğünüz üzere, sağdaki beyinde önemli değişiklikler olmuş.

Egzersiz süresince ve sonrasında kendinizi İYİ HİSSETMENİZİ sağlayan endorfin hormonları salgılanacaktır.

Beyniniz egzersiz yapmanızı bir stres olarak algılar ve vücudu bundan korumak için bazı kimyasalları salgılar.

Egzersize başladığınızda, kalbinizdeki basınç artmaya başlar ve vücudunuz BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor) adlı bir protein salgılar. Bu protein beyninizdeki hafıza nüronlarını hem korur, hemde onarır. Bu nedenle spordan sonra rahatlamış (gevşemiş) ve olayları daha “berrak” bir şekilde algılama olanağına kavuşursunuz.

Aynı anda, beyninizde endorfin hormonları salgılanır. Bu da egzersizin yarattığı rahatsızlığı/yorgunluğu asgariye indirir, hissedebileceğiniz acıyı bloke eder ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Tüm bu anlattıklarım, televizyon karşısında oturmayı bırakıp spor salonuna koşmanız veya bir yürüyüşe çıkmanız için yeterli neden değilmi?

Motivasyonunuz, daha evvelki yazılarımda da değindiğim, sporun sağladığı yararlardan nasibinizi almak ve spor sonrası MUAZZAM BİR KEYİF TATMAK olmalıdır.

Şimdi de kötü haber: Egzersiz yaparak kilo kaybetmeyi/yağ yakmayı unutun. Beslenmenizi / hayat tarzınızı yola sokmadan bunu gerçekleştiremezsiniz.

Yorum Yapın