ÖNERİLERSAĞLIK

60 YAŞ ÜSTÜNDE OLUP KİLO VERMEK İSTİYORMUSUNUZ? SİZE ÜÇ ÖNERİMİZ VAR

Yazar: 9 Aralık 2020 Yorum yok

  60 yaş üstünde olanlar, kilo vermenin kolay olmadığını gayet iyi bilirler. İnsan yaşlandıkça bel nahiyesinin kalınlaştığını ve hareket etmenin zorlaştığını çaresizce izler. Tabii, yaşlandıkça kilolanmanın beraberinde getirdiği sağlık sorunlarını unutmamalıyız; yüksek tansiyon ve kalp/damar rahatsızlıkları akla ilk gelenler.

Bu sorunla mücadele etmekte geç kaldığınızı sakın düşünmeyin. 60 yaş üstündeki insanların kilo vermesi, sağlıklı beslenmesi ve egzersiz yapmaları üzerine bolca inandırıcı araştırma bulunmaktadır.

Bilim tarafından desteklenen, bazı öneriler sunacağım şimdi:

 

Kahvaltıyı Atlamayı Deneyin

Birçok kültürde kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu inancı hakimdir. Dünyada çok popüler olan ve kilo kaybını sağlayan “aralıklı oruç” bu tezi çürütmüş bulunmaktadır. 16:8 diyeti olarak ta bilinen bu beslenme tarzı 60 yaş üzerindeki kişilerin de kilo kaybetmelerini mümkün kılmaktadır.

Polonyalı araştırmacılar 60 yaş üstü 45 kadını 6 haftalık bir “aralıklı oruç” çalışmasına tabi tutmuşlar. Kadınlar gece saat 20:00 den ertesi öğlen 12’ye kadar hiç bir şey yememişler. Beslenmenin serbest olduğu 8 saatte normal olarak yedikleri besinleri tüketmişler ve aynı miktarda kalori almışlar.

Araştırmacılar, 6 hafta sonunda kadınların ortalama 2 kg kaybettiklerini ve bunun doğal yağ kaybı olup, kas veya kemik dokusu kaybı olmadığını saptamışlar. Sekiz saatlik beslenme süresince sağlıklı besinler ve “atışmalar” tüketerek hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür.

 

Daha Fazla Protein Tüketin

 

 Yaşımız ilerledikçe metabolizmamızın da yavaşladığı bilinen bir gerçektir. Nişastalı karbonhidratlar ve şeker tüketildiğinde kilo alma potansiyeli artmaktadır. Bunun sağlık sorunlarına da kapıyı araladığını unutmayın; başta 2. Tip yetişkin şeker hastalığı ve kalp/damar hastalıkları gelmektedir.

Metabolizmanızı aktif ve hızlı tutmak için protein tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir. Vücut tüketilen karbonhidratları hızlı bir süreçte parçalar ve yağ olarak depolar.  Proteinlerin parçalanması kolay değildir ve “ısı etkisi” olarak nitelenen süreç hızlı bir parçalanma ve depolanmayı mümkün kılmaz. Yani etinizin, tavuğunuzun veya balığınızın hazmı daha fazla kalori tüketimine neden olur.

Ayrıca, proteinler kaslarımızın temel taşlarını oluştururlar. Kas/yağ oranınız ne kadar yüksekse, kilo vermenizde o kadar kolaylaşmaktadır. Kilo verme çabanızda koşmayı veya yürümeyi düşünüyorsanız, ağırlık çalışmasını tercih etmenizi öneririm. Kas/yağ oranınızı unutmayın.

 

Esneme Hareketlerini Arttırın

 

 

Yaşlandıkça, kaslarımızdaki tandonlar kısalır ve eskiden olduğumuz kadar hareketli hissetmeyiz kendimizi. Bu sorun koşu dönüşü hissettiğiniz kasılmışlıktan, sandalyeden kalkmakta sorun yaşamanıza kadar gider.

Esneme hareketleri bu süreci tersine çevirerek kaslarımızın uzamasına neden olur. Tabii ki, esneme hareketi yapmanız kilo kaybetmenize neden olmaz, ama daha hareketli ve esnek olarak kilo verme olasılığınız artar.

Hareketliliğinizin artması, 60 yaş üstünde olmanıza rağmen, kilo kaybetmenizi mümkün kılar. Birçok araştırma, haftada 5 gün ağır olmayan fiziksel hareketliliğin, dünya çapında her yıl 3,2 milyon erken sayılabilecek ölüme mâni olabilecektir.

Değmez mi arkadaşlar?

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın