EGZERSİZİPUÇLARIÖNERİLERTARİFLERUYARILAR

“ALTI BAKLAVA” KARIN KASINIZIN BELİRGİN OLMASINI İSTİYORMUSUNUZ? OKUYUN O ZAMAN

Yazar: 14 Kasım 2019 Yorum yok

 

Spor salonu müdavimlerimizin çalıştırmayı ihmal ettikleri birçok kas grubu var. Örneğin: brakialis, rhomboids, kalça addüktörleri, gluteus medius ve minimus. Bunlartümünü kapsamıyor. Ancak “altı-baklava” karın kası bunlardan biri değil. Tam tersine mide kaslarını çalıştırmaya gelince çoğu kişi öteki yönde, yani abartılı şekilde bu işe girişmekte. Sıklık ve ısrar neredeyse obsesif bir hal alan bu kişiler, neden amaçlarına ulaşamadıklarını merak edip dururlar.

Yıllar önce Harbiye’deki Gold’s Spor Salonunda bir arkadaşın 1000 mekik çektiğini hatırlarım. Bu inat sonucunda mide kasları (altı-baklava) görünüyor muydu? HAYIR.

Mide kaslarınızı daha verimli çalıştırmak için yapılarını ve işlevlerini iyi anlamak gerekiyor.

Yukardaki resimde gördüğünüz üzere, “rectus abdominis” (mide kasları) yatay bir şekilde olup tendonlar tarafından bölümlere ayrılmakta. Kaburgalarınızı vücudunuza yaklaştırmak için yaptığınız her hareket bu kasları çalıştırır. Yani mekik hareketi veya “crunch” yaparken bu kaslar çalışır. Tendonlar nedeniyle bölünen mide kaslarımız yağı eritip iyi çalıştırdığımızda belirgin ve iftihar ettirecek bir görünüm verir.

Peki bunu nasıl başaracağız? Mide kaslarınızı diğer kaslarınızı çalıştırdığınız şekilde çalıştırın. Yukarı da değindiğim gibi, çoğu kişi bu çalışmayı abartarak çok tekrar ve çok sık yapmaktadır.

Önerimiz, mide kası çalışmalarınızı haftada 2-3 kere ile sınırlamanız ve değişik açılardan kasları uyaracak egzersizler seçmeniz. Diğer kaslarınız için uyguladığınız ağırlık prensiplerini mide kaslarınız için de uygulayabilirsiniz. Yani, hareket kolaylaştıkça ağırlığı arttırınız.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta, set başına 15 – 20 tekrarı aşmamanız. Örneğin, şu anda set başına 30 mekik çekebiliyorsanız, ağırlık kullanarak bunu set başına 12 tekrara indirmeyi hedefleyin. Ben mekik çalışırken muayyen kiloda bir dumbbell ile 15 tekrar, ikinci sette kiloyu arttırıp 8 tekrar ve son sette kiloyu tekrar arttırıp 4 tekrar yaparım.

“Altı-baklava” nızın belirgin bir şekilde gözükebilmesi için egzersiz önerilerimizi verdik, ancak beslenmenize dikkat etmezseniz bu hedefe hiçbir zaman ulaşamazsınız. Her zaman vurguladığım bir şeyi tekrar edeyim, benim 453 gram yağ yakabilmek için Belgrad ormanında 7 tur koşmam gerekiyor. Yağ yakmak o kadar kolay olsaydı, bugün insan nesli var olamazdı.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın