ÖNERİLERSAĞLIK

ANTİOKSİDAN ETKİSİ YÜKSEK OLAN BESİNLER

Yazar: 17 Ağustos 2023 2 Yorumlar

 

Hepimize “sağlıklı beslenmemiz” önerilmekte; bunun tam anlamı ne? İlk akla gelen, yeterince protein ve yağ asidi (öncelikle omega-3), ve önemli vitamin ve mineralleri almamız. Ancak, çok önemli olan antioksidanlar ve prebiyotikler / probiyotikler   genelde ihmal edilmektedir.

Antioksidanlar vücudu serbest radikal hasarından korurlar. Serbest radikaller oynak/dengesiz moleküller olup, diğer moleküllerden elektron çalarak DNA hasarı ve oksidatif strese neden olmaktadırlar. Serbest radikaller kontrol altına alınmadığında, oluşturdukları hasar, erken yaşlanma ve kronik hastalıklara neden olurlar.

Antioksidanlar serbest radikal oluşumunu sınırladıkları gibi, yoğunlukları arttığında etkisiz hale getirirler. Bazı bitkisel ve hayvansal besinler önemli antioksidanları bünyeye aktararak vitamin, mineral, flavanoidler, carotenoidlar gibi vücudun kendi üretemediği maddeleri vücuda aktarırlar. Serbest radikaller oluşumunun önüne geçmek mümkün olmadığı için, sizlere antioksidan içeriği bol bazı besileri diyetinize katmanızı önereceğiz.

Besinlerdeki Antioksidan Düzeyi Nasıl Ölçülür?

 Bazı antioksidanların ölçülmesi nispeten kolaydır. Bilgisayarınıza indireceğiniz uygulamalarla, her gün aldığınız antioksidan, A, C ve E vitamin miktarını ölçebilirsiniz.

Ancak, antioksidan enzimleri gibi maddelerin ölçümü daha güç olmaktadır. Bilim insanları bu ölçümleri yapabilmek için değişik yöntemler ortaya koymuşlardır.

En yaygın ve bilinen antioksidan endeksi ORAC sayısıdır. ORAC, oksijen radikal emme kapasitesi anlamına gelmektedir. Bu endeks 1992 yılında National Institute of Aging, bilim insanları tarafından bulunmuştur. Yaygın şekilde kullanılmasına rağmen ABD Tarım Bakanlığı tarafından eleştirilmektedir; vücutta antioksidan işlevinin nasıl gerçekleştiğini belirleyememesi ve bazı ilaç firmalarının ORAC sayısını kullanarak ürettikleri destekleyici ilaçların propagandasını yapması gerekçe gösterilmektedir.

Google dan girip bir göz atmanızı öneririm. Benim bulduğum ilginç bir sonucu paylaşayım: Prebiyotikler, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin mamasıdır; bağışıklık sistemimizin %70 i bağırsak kaynaklıdır. En yüksek ORAC sayısı olan besin: YERELMASI.

Devam edelim: ORAC sayısı hangi besinlerin yüksek veya düşük antioksidan içerdiğini öğrenmek için insanların kullandığı bir “yöntem.” Ancak, bulgularınızı fazla abartmamanızı öneririm. Saptadığınız “yüksek antioksidan” içeren besinler konusu hala tartışılmaktadır.

Yine de ORAC yöntemini kullanarak, önem vermediğiniz bazı besinleri tekrar diyetinize sokmanız gerçekleşebilir. Sebzeler, sakatat, deniz mahsulleri gibi bazı besinler diğer sağlık nedenleriyle önerildiğini görebilirsiniz.

Süper Besin Listesi: Yüksek-Antioksidanlı Gıdalar

 

Yüksek antioksidanlı toprak mahsulleri

 

Toprak mahsulleri hayvansal ürünlere kıyasla, genelde, daha yüksek antioksidan içermektedir. Ancak, hayvansal besinleri de ihmal etmememiz gerekir.

Aşağıda sıraladığımız 12 besin antioksidan düzeyinizi yükseltecektir:

 1. Etli ve zarlı kabuksuz meyveler (çilek, dut, yaban mersini gibi)
 2. Kahve
 3. Çikolata (koyu renklileri tercih edin)
 4. Çiya tohumu
 5. Enginar
 6. Erik
 7. Antep fıstığı
 8. Nar
 9. İncir
 10. Kalamata zeytini
 11. Kara lahana
 12. Yeşil çay

Yüksek antioksidanlı hayvansal besinler

 

Antioksidan kapasitesi hayvansal besinlerde daha düşük olsada, içerdikleri bakır, selenyum, demir, manganez, çinko ve lutein gibi mineraller nedeniyle vücudun antioksidan savunma sisteminde yadsımaması gereken bir yer tutmaktadırlar.

 1. Ciğer
 2. İstiridye
 3. Somon
 4. Pavurya
 5. Kuzu eti
 6. Sığır eti
 7. Yumurta
 8. Midye
 9. Ton balığı
 10. Sardalye

Yukardaki bilgileri düşünmenizi ve diyetinizi bu bilgiler çerçevesinde düzenlemenizi öneririm.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

2 Yorumlar

 • ALİ ARDA dedi ki:

  MERHABA AYDINCIĞIM,
  Bu yazın tam ihtiyacım olan bir zamana denk geldi.Karaciğer enzimlerim çok yükselmiş,pehriz dışında antioksidan desteğine gerek olduğundan hemen dikkatle tekrar okudum.Yolumu aydınlattı,

  Sağ olasin,
  ALİ ARDA

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Aliciğim, çok memnun oldum. Biraz geç cevap verdim çünkü 1 haftadır Bodrumda bir arkadaşın teknesindeydik. Selamlar, sevgiler. Aydın Ulusan

Yorum Yapın