İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

ARALIKLI ORUÇ – TEKRAR DA YARAR VAR

Yazar: 2 Mayıs 2019 Yorum yok

 

 

Aralıklı oruç yazısını yayınlayalı çok oldu; 24 Nisan 2015. Tekrar göz atmanızı öneririm.

 

Son kan tahlillerimdeki “garip” durum, konuyu incelememe ve aralıklı oruç konusunu tekrar gündeme getirmeme neden oldu.

 

Kanda dolaşan ak yuvarların (WBC) sayısı kişiden, kişiye değişiktir, ancak “normal” ölçümün mikro litre de 4.000 ile 11.000 arasında olması gerekmektedir. Kan tahlilinde ak yuvar sayısı 4.000 in altında çıkarsa, vücudunuzun iltihaplara karşı kendini savunamayabileceği tehlikesi ortaya çıkmaktadır.

 

Gelelim benim sonuçlara: 6 Haziran 2018 tarihli kan tahlilimde ak yuvar sayım 3.760, 22 Mart 2019 tarihinde ise 3.030. Bağışıklık sistemimde hiç bir sorunum olmadığının altını çizer, Allaha çok şükür HİÇ HASTA OLMADIĞIMI belirtmek isterim.

 

Sevgili aile hekimimiz, Dr. Emine Barış ile konuyu konuşmak istedim, doğal olarak. Yaşam tarzımı çok iyi bildiği için, “yemek tarzınız bağışıklık sisteminizi destekliyor olmalı” yorumunu yaptı.

 

Konuyu derinlemesine biraz da kendim araştırdım. Oruç tuttuğumuzda yaşadığımız “OTOFAJİ” sürecini hatırlayın. Bu süreç, hücrelerimizdeki yaşlanmış/yıpranmış proteinleri yiyerek bizi gençleştirip, doyurmakla kalmıyor, aynı zaman da

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR.

 

Yazının başındaki resim, bu ara benim nasıl aralıklı oruç tuttuğumu gösteriyor. Aşağı, yukarı haftanın her günü, akşam 8 de yemek yerim, ve ertesi günü saat 12 ye kadar hiç bir katı veya şekeli şey tüketmem. Su, bitki çayı ve 1 Türk kahvesi var, öğlene kadar.

 

Saat 12 deki ilk yemeğim, 3 rafadan yumurta (Hindistan cevizi yağı, ceviz ve acı pul biber le karıştırılmış), zeytinyağlı bir sebze, ve şalgam suyu.

 

Saat 5 civarında bir bardak su kefiri ve kombuça çayı karışımı ile beraber, Antep fıstığı (bir avuç dolusu kadar).

 

Saat 8 de yediğimiz gayet sağlıklı akşam yemeğimizden evvel bir, iki bardak rakının keyfini çıkarırım. Her zaman “uslu” olmak sıkıcı olur.

 

Yukarıda önerdiğim, aralıklı orucu deneyin. İlk yazıda ve yukarıda sıralanan olumlu şeylerin yanı sıra, eskisi gibi ACIKMADIĞINIZI da göreceksiniz.

 

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın