İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

ARALIKLI ORUÇ TUTMAK, DAHA SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAMA NEDEN OLABİLİR

Yazar: 24 Kasım 2019 Yorum yok

Aralıklı oruç konusuna girmeden, 29 Kasım tarihinde yayımlanan “Zerdeçal ve Bal…” yazısında atladığım önemli bir ayrıntı aklıma geldi. Derler ya, “geç oldu ama temiz oldu”. Zerdeçalı tükettiğinizde emilimini arttırmak için (bioavailability) mutlaka:

 

  • Kara biber, ve
  • Yağ (örneğin, Hindistan cevizi yağı)

 

karıştırın.

 

Evet, dönelim aralıklı oruç konumuza. Daha evvel de (9 Haziran 2019, 2 Mayıs 2019, ve 24 Nisan 2015) aralıklı oruç konusunu işlediğimi hatırlatır, tekrar bir göz gezdirmeninizi öneririm.

 

  • Aralıklı oruç tutanlar daha ender kalp yetmezliği teşhisi ile karşılaşmaktadırlar.
  • Bu etkileşimi sağlamak için takriben 12 saat oruçlu kalmak gerekmektedir.

 

 

ABD’nin Salt Lake City kentindeki “Intermountain Healthcare Heart Institute” kalp enstitüsündeki araştırmacılar, düzenli olarak aralıklı oruç tutan kalp hastalarının tutmayanlara kıyasla daha uzun yaşadıklarını saptamışlar.

Ayrıca, aralıklı oruç tutan hastaların daha düşük bir olasılıkla kalp yetmezliği teşhisi ile karşılaştıkları gözlemlenmiştir.

Bu araştırma sonuçları aralıklı oruç tutmanın kesin bir şekilde daha uzun yaşamı garanti ettiği anlamına gelmese de büyük nüfuslarda gözlemlenen aralıklı oruç tutmanın bariz yararları, daha yağın araştırmaların gerektiğinin önemini vurgulamaktadır.

Yukarıdaki araştırmada, 2001 kardiyak katetarizasyonu tedavisi gören “intermountain” hastasına, 2013 ile 2018 yılları arasında, yaşam tarzlarına ilişkin sorular yöneltmişler.  Bu soruların arasında aralıklı oruç tutup, tutmadıkları da varmış.

Araştırmacılar, 4,5 yıl sonra, bu hastaların ne durumda olduğunu incelemiş ve düzenli olarak aralıklı oruç tutanların sağ kalma oranlarının, tutmayanlara kıyasla, oldukça yüksek olduğunu gözlemlemişlerdir.

Oruç tutmak kişinin hemoglobin düzeyini, al yuvar hacmini, insan büyüme hormonu düzeyini arttırdığı gibi, daha düşük sodyum ve bikarbonat sonuçlarına neden olmaktadır. Ayrıca, ketosis ve otofeji (autophagy) süreçlerini aktive ederek, kalp sağlığına katkıda bulunmakta ve kalp yetmezliği ile kalp damar hastalığı olasılığını belirgin bir şekilde düşürmektedir.

Araştırmacılar, uzun süredir düzenli olarak aralıklı oruç tutanların yukarıda değindiğimiz olumlu etkilerden yararlanma açısından daha kısa oruç sürelerinin de yeterli olabileceği tahmin etmektedirler.

Genelde, 12 saatlik bir oruç olumlu etkileri aktive etmektedir. Ancak, uzun bir süredir düzenli olarak aralıklı oruç tutanlarda bu süre azalmaktadır. Yani, 12 saatten az bir oruç süresi de kifayet etmektedir.

Kendi örneğimi verecek olursam, ben haftanın 5-7 günü 16 saat oruç tutmaktayım.

Oruç tutmanın herkese uygun bir şey olmadığı konusuna dikkatinizi çekmek isterim. Araştırmacılar, hamile ve süt veren kadınların oruç tutmamaları konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.  Çocuklar ve sağlık sorunu yaşayan yaşlılar için de aynı uyarı yapılmaktadır.

Kronik hastalık teşhis edilmiş kişiler – bilhassa şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı için ilaç alanlar- doktorlarının denetimi dışında oruç tutmamalılardır.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

Yorum Yapın