DİĞERMEDİTASYON

ARALIKLI ORUÇ TUTMANIN DEĞİŞİK YÖNTEMLERİ VAR – EN ETKİN OLANI ÖNERECEĞİM

Yazar: 9 Haziran 2019 Yorum yok

 

 

Aralıklı Oruç (AO) konusuna niye bu kadar “önem verdiğimi” merak ediyor olabilirsiniz. Bu sefer “kilo kaybı” üzerindeki etkisini anlatacağım.

(AO) ile kilo veren birini tanıdığınız bile, belki bu gerçeğe şüpheci bir şekilde yaklaşıyor olabilirsiniz. Çünkü kilo vermek aslen aldığınız kaloriler hesabına dayanır ve bu gerçeği bilince kalori sayılmasını gerektirmeyen bu yöntemle nasıl kilo verilebilir diyebilirsiniz. yolu, aldığınız kaloriler- yaktığınız kaloriler hesabına dayandığını bilen biri olarak, kalori sayılmasını gerektirmeyen bu yöntemle nasıl kilo verilebilir diyebilirsiniz.

Cevabı oldukça basit. Oruç tuttuğumuzda vücudun hormonal düzeyi değişerek yağ yakmayı kolaylaştırıyor.

Aralıklı Oruç tutmanın değişik yöntemleri olduğunu ve bazı basit hataların istediğiniz sonuca varmanızı engelleyebileceğini unutmayın. Çabalarınızın boşa gitmemesi için aşağıdaki noktaları göz önünde tutun.

 

Aralıklı Oruç Yöntemlerini Hangisi En Etkili?

 

 1. Zamanla sınırlı yemek; örneğin 12 – 16 saat oruç, onun dışında beslenmek.

2. Peş peşe olmamak kaydıyla, bir gün sınırlı kalori almak, arkasından normal kalori düzeyine dönmek.

 

En iyi yöntem, sizin rahatlıkla tekrar edebildiğiniz yöntemdir.

  1. Örneğin, geceleri yatmadan önce abur-cubur atıştırmaya “bağımlı” birisi için, akşam yemeğinden sonra 12 -16 saat oruç akıllıca bir çözüm olup kilo verilmesini sağlar.

Bazı insanlar sabah kahvaltısı ederken mide bulantısından şikayet ederler. Onlar için de akşam yemeğini 20:00 de yedikten sonra ertesi gün 12:00 de ilk öğünlerini yemek bu sorunu çözer.

 

Günün hangi saatlerinde en aç hissettiğinizi saptayarak, kendinize en uygun AO planını seçebilirsiniz.

 

2) İkinci yönteme “alternatif gün orucu” da denebilir.

Bir gün toplam 500 kaloriyi geçmeyecek şekilde beslenip, ertesi gün serbestçe beslenmek.

Bu yöntemde gözlemlenen şey vaz geçme/bırakma oranının oldukça yüksek olmasıdır.

Ya “alternatif gün orucu” ile kalori sınırlaması, veya alışılagelmiş klasik düşük kalori diyetlerine kıyasla, zamanla sınırlı oruç (12-16 saat yememek) uygulamada daha kolay ve vaz geçme oranı oldukça düşüktür.

Tabii, (AO )yönteminin kilo vermenin dışında tansiyon, metabolizma ve yangısal süreç (inflamasyon) üzerindeki olumlu etkileridir.

2 Mayıs 2019 tarihli, “Aralıklı Oruç – Tekrarda Yarar Var” yazıyı tekrar okumanızı öneririm.

 

Aralıklı Oruç Tutarken Dikkat Etmeniz Gereken Hatalar

 

Alışılagelmiş, klasik diyetlerdeki gibi, kalori sınırlaması ve bazı besinlerin yasaklanması (AO) da yoktur. Bu kulağa hoş gelse de, başınızı belaya sokabilir. Yemek yiyebildiğiniz zaman diliminde abur-cubur ağırlıklı beslenirseniz, ne kilo verebilir, ne de (AO) un öteki yararlarından faydalanabilirsiniz.

(AO)’nun 2 olumsuz etkisi:

  1. Açlık hissi,
  2. Yorgunluk.

Bu iki olgu NE YEMELİYİMden ziyade, NE ZAMANYİYEBİLİRİMhissinin öne geçmesini, ve sağlıklı besinlerin arka plana itilmesini gerçekleştirebilir.

Özetle, abur-cubur dan uzak durun ve sağlıklı beslenin.

Vurgulamak istediğim başka bir konu da, (AO )uygulayanların, normal kalori sınırlanan diyetlere kıyasla daha az kas dokusu kaybettiği gerçeğidir.

Kalori sınırlayan diyetlerde, ilk aşamada kas ve su kaybı nedeniyle “zayıfladığınız” zannedersiniz, ancak normal diyetinize döndüğünüzde kilo almaya başlarsınız. Bu gayet doğaldır, zira metabolizmanız yavaşlamıştır.

Yani, (AO) yöntemiyle hem kilo verir, hem de kiloların geri gelmesini önlersiniz.

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın