İPUÇLARIMEDİTASYONÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

AŞAĞIDA ANLATACAĞIMIZ “SÜPER” YAĞ KİLO VERMEYİ HIZLANDIRDIĞI GİBİ SAÇ DÖKÜLMESİNE DE ÇÖZÜM GETİREBİLİYOR

Yazar: 7 Ocak 2020 Yorum yok

 

Çörekotu yağı vücuttaki enflamasyonu (yangısal süreç) azalttığı gibi kilo vermeyi de hızlandırıyor. Bu iki önemli özelliğini şimdiye kadar niye bilmediğinizi sorguluyorsunuzdur eminim.

Bloğun devamlı takipçileri ise daha evvelde yazdığımı hatırlayacaklardır. Tutenkamon’un piramidinde bulunduğunu ve yararlarının Tevrat’ta yazıldığını hatırladınız mı?

 

Çörekotu Yağı Nedir?

 

Çörekotu yağının değişik adları vardır, ancak teknik olarak nigella sativa yağı olarak bilinir ve nigella sativa bitkisinden elde edilir. Bu güzel çiçekli bitki güney batı Asya kökenlidir ve Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ülkemizde, sadece yağı değil, çörek otunun kurutulmuş taneleri de unlu birçok yiyeceğin üstüne serpiştirilir.

 

Çörekotu Yağının Kullanımı

 

Körili yemekler, salata sosları ve sağlık içeceklerinde (smoothie) kullanımı dışında birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Hafif acı, biberimsi tadı közlenmiş soğan, susam ve afyon tohumunu çağrışımı yapan çörekotu yağından günde 2-3 çorba kaşığı içmeniz önerilmektedir. Yani yemek pişirme yağı olarak düşünülmemelidir.

Örneğin, ben sabah kahvaltımdan evvel bir çorba kaşığı içerim veya taze sıkılmış sebze suyu karışımıma katarım.

Yeni öğrendiğim kullanımı ise cilde sürülmesi. En yaygın kullanım alanlarından biri saç dökülmesine karşı kafaya sürülmesi. (Bunu gençliğimde öğrenseydim keşke). Çörekotu yağının antibakteryel ve antienflamatoryel, yani bakteri ve yangı yok edici özellikleri, kafa derisi sağlığını desteklediği gibi, egzama ve kepek gibi sorunlara da çare getirmektedir. Ayrıca, nigellone ve thymoquimone gibi antihistemikleri de içeren çörekotu yağı, erkek ve kadında saç dökülmesine de çözüm getirebilmektedir. Reçeteli ilaçlara gereksinim duymadan, çörekotu yağı ile kafa derinize masaj yapabilirsiniz.

İstanbul da birçok süpermarket, baharat dükkânı ve aktardan temin ettiğimiz çörek otu ve yağının, kapsül olarak da satılmakta olduğunu öğrendim. Amazon’dan da sipariş etmeniz mümkün.

 

Çörekotu Yağının Diğer Yararları

 

Çörekotu yağı kullanımının en cazip taraflarından biri, kilo kaybına sağladığı destek. Food and Function dergisinin Haziran 2015 tarihli nüshasında yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, çörekotu yağı kullanan kadınların, plasebo verilenlere kıyasla, kilo ve bel ölçümlerinin belirgin bir şekilde azaldığı saptanmıştır.

Ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum; sadece çörekotu yağını bolca içerek kilo vereceğinizi düşünmeyin. Kilo kaybında etkin olmasının nedeni fazla kiloya neden olabilecek obezite ve enflamasyon gibi nedenleri hedeflemesinden kaynaklanmaktadır. Yani, çörekotu yağını kilo kaybında yardımcı bir araç olarak düşünmenizi öneririm.

Sivilce (akne) ve bunun neden olduğu cilt hasarından şikayetçi olanlara da iyi haberimiz var. Yapılan birçok araştırma sonuçları, çörekotu yağının cilde sürülmesinin sivilcelenmeyi önlediği gibi, hasar görmüş cilde de iyi gelmektedir.

Salata sosunuza hoş bir acılık katmak olsun, veya dökülen saçlarınıza çözüm aramak olsun çörekotu yağını denemenizi hararetle öneririm.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın