EGZERSİZÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

AŞAĞIDA ÖNERECEĞİM 30 SANİYELİK “HAREKET” SABAH ENERJİNİZİ ARTTIRACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ

Yazar: 25 Ekim 2021 Yorum yok

 

  

Bazen çok basit şeyler, en fazla yarar sağlar.

Birçok kişi hafta içi yataktan kalktıklarında güç bir “uyanış” yaşarlar. Kahvenin sağlayacağı desteğe güvenerek işlerine dalar, e-postalarını incelemeyi ve toplantılarını yarı uyanık bir şekilde geçirirler. Bunun nedeni, yeterli uyku almamış olmak bir yana, genel bir yorgunluk da olabilmektedir.

Günlük yaşamıma egzersizi eklemem üzerinden çok zaman geçti. Ancak, bunu zaten günün daha ileri saatlerinde yapmaktayım. Yani, spor/egzersiz zamanım gelene kadar, tedricen zihinsel yeteneklerim ve enerjimin artmasına şahit olurdum.

Bir süre önce, basit bir yaklaşımın mucizevi sonuçlarına şahit oldum ve araştırdığımda nedenini öğrendim.

Yataktan kalkar kalkmaz (yani yaptığım ilk şey) esneme hareketleri yapıyorum. Aşağı eğilerek ayak parmaklarıma dokunuyorum ve bu pozisyonda 10 saniye kalıyorum. Yavaşça diklenip kalçalarımı 10 saniye sola ve sağa çeviriyorum. Şimdi, kollarımı tavana değdirecekmişim gibi 1-2 saniye durup, kollarım hala yukarıda iken sola ve sağa 10 saniye esniyorum. Yani toplam olarak 30 saniyelik bir program.

 

Özetle:

 

  • Ayak parmaklarınıza değin, 10 saniye
  • Kalçaları sola ve sağa döndürün, 10 saniye
  • Elleri yukarı kaldırıp tavana değmeye çalışın, 2 saniye
  • Eller hala yukarıdayken sola ve sağa eğilin, 10 saniye

 

Oldukça basit ve kolay; değil mi?

Sonuç olarak ne hissettiğimi özetlersem: Kaslarım gün içinde daha esnek olduğu için, sırtımda baskı hissetmiyorum. Daha dik duruyorum. Genelde de kendimi daha uyanık ve enerjik hissediyorum – kahve içmeden evvel. Bazen kahveyi tamamen unutuyorum ve aranıyorum.

Herhalde, amma da abarttı bu adam diyorsunuzdur; ancak bilim de bu sonuçları destekliyor. Esneme hareketleri kan dolaşımını arttırır ve kas esnekliği sağlar. Her esneme hareketini, istikrarlı bir nefes ile 5-10 saniye tutuyorsanız, bu parasempatik sinir sistemini devreye sokarak vücut ve beyni sakinleştirir.

Güne iyi başlamak için yapabileceğiniz başka şeyler var mı? Var tabii; ama siz de benim gibi aceleci iseniz, bu 30 saniyelik basit yaklaşımla hemen güne başlamak isteyeceksinizdir. Bunu rutin haline getirdiğinizde, vücudunuzun her gün aynı saatte enerji düzeyinizi “şarj” ettiğini göreceksiniz.

Sabahları basit bir enerji yüklemesi istiyorsanız, yarın sabah bu 30 saniyelik programı denemenizi öneririm. Sonuçlar sizi de şaşırtabilir.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

Yorum Yapın