ÖNERİLERSAĞLIK

AŞAĞIDA ÖNERECEĞİMİZ SEBZELER KALP HASTALIĞI RİSKİNİZİ YARILAYABİLİR

Yazar: 7 Şubat 2021 Yorum yok

 

 ABD de her yıl kalp hastalığından ölen kadın ve erkek sayısı 665.000 civarında; yani takriben 4 kişiden biri. Kalp hastalığının birçok nedeni olsa bile, doktorlar ve araştırmacılar yıllardır iyi beslenmenin önemini gerek önleme gerekse olumsuz yan etkiler nedeniyle, vurgulamıştırlar.

Bugünlerde, kalp sağlı için günlük diyetinize turpgiller ailesinden sebzeleri dahil etmeniz önerilmektedir. Bunun nedeni, kalsifiye plak oluşumunu önleyerek kalp hastalığının ana nedenlerinden birini etkisizleştirmektir.

 

Kalsifiye plak nedir?

 

 

Arterlerimiz dolaşım sistemimizin bir parçası olup, kalpten aldığı oksijen zengini kanı vücudun her yanına taşır. Zamanla, yaşlılık, kötü beslenme ve diğer nedenlerle, arterlerde kalsiyum plak’ı oluşmaya başlayabilir. Bu nedenle, vücudumuzun oksijen yüklü kan alması sekteye uğrayabilir.

Oluşan plaklarda yüksek miktarda kalsiyum olması damar duvarına yapışmasını, buda hem kalp krizi, inme gibi sağlık sorunları yaratmakta, hem de doktorların müdahalesini zorlaştırmaktadır.

 

Turpgil sebzelerini tüketmek nasıl daha sağlıklı arter oluşturur?

 

Turpgil sebzeleri Brüksel lahanası, roka, brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana ve su teresi gibi sebzeleri kapsar ancak bunlarla sınırlı değildir.

İngiltere’deki Edith Cowan Üniversitesindeki araştırmacılar, British Journal of Nutrition dergisinde yayımladıkları makalede, günlük diyetlerine az miktarda turpgil sebzesi ekleyen yaşlı insanların arterlerdeki kalsiyum oluşumu riskini %46 azalttıklarını belirtmişler. Araştırmaya yaşları 75 civarında 684 kadın katılmış ve diyete Brüksel lahanası, karnabahar, lahana ve brokoli eklenerek sonuçlar elde edilmiş.

İşin güzel tarafı, sebze tüketimini sevmeyenler bile az miktarda turpgil tüketerek olumlu sonuçlar elde etmişler. Araştırma sonuçlarına göre, günde ¼ bardak brokoli veya ½ bardak çiğ lahana tüketmek arterlerde kalsifikasyonu belirgin bir şekilde azaltmış.

Araştırmacılar bile bu kadar olumlu sonuç beklemediklerinden verilerin üzerinden titizlikle geçmekteler. Turpgil sebzelerin belirgin bir özelliği K vitamini içermeleri. K vitamini kan pıhtılaşmasını önleyerek kalp/damar sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Kalp sağlığı açısından yararlarını belirttiğimiz turpgilleri denemekte müteredditseniz, belki de bu özellikleri sizi ikna eder; yapılan araştırmalar turpgillerin enflamasyon (yangı) önleyici ve hatta kanser riskini azaltıcı oldukları bulgusu da bulunmakta.

Güzel bir brokoli tarifi aramaya ne dersiniz?

Bu haftada bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

Yorum Yapın