İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

AŞAĞIDA SIRALANAN KULAK MASAJININ YARARLARI, SİZİ HER GÜN YAPMAYA İKNA EDECEKTİR SANIRIM

Yazar: 16 Temmuz 2020 Yorum yok

 

 

İnanmayacaksınız ama, stresinizi azaltma, daha iyi bir uyku ve kilo verme kulak masajının sağladığı yararlar arasında.

Covid-19 pandemisi ve bunun neden olduğu zorunlu izolasyon, birçok kişide stres ve kaygının artması, baş ağrıları ve daha başka sağlık sorunlarına neden olmuş bulunmakta. Karantinaya tabi tutulan insanlar kendilerini uyuşuk ve aşırı halsiz hissetmekten şikayetçiler. Sizde kendinizi halsiz hissediyorsanız veya bilinç bulanıklığı ve stres yaşıyorsanız kulak masajı denemeniz hararetle tavsiye olunur. Evet, sinirlerin gevşemesi sade zihin sağlığı açısından değil, aynı zamanda bedensel sağlığınıza da çok katkıda bulunacaktır. İşin önemli bir yanı da nerede ve ne zaman isterseniz uygulayabileceğiniz gibi, çok da basit bir yöntem olması.

Kulak masajı, kulak refleksolijisi ve auriculotherapy olarak ta bilinmekte ve kulağın bazı basınç noktalarını uyararak stersi azaltmaktadır. Stresimizi azaltmanın ötesinde, fizyolojik sorunlarımızı ve karın, göğüs, bel ve ayaklarda oluşabilen patolojik bozukluklara da çözüm getirebilmektedir.

 

  1. Kas ağrılarını hafifletin.

 

Bel ağrıları çeken kişilerin kulak masajı yöntemiyle ağrılarını hafifletebilmeleri konusunda bir araştırma gerçekleştirilmiş. Araştırmacılar, kesin bir şekilde rahatsızlığı hafiflettiği sonucuna varmışlar. Kulak memelerini hafifçe ovuşturmak ve aşağı çekmek birçok sinir ucunu uyararak endorfin salgılanmasını mümkün kılmaktadır. BU “KENDİNİ İYİ HİSSET” HORMONU AĞRILARINIZI AZALTACAKTIR. Masaj aynı zamanda kan deveranınızda olumlu etkileyerek ağrı eşiğinizi düşürecektir.

 

  1. Kaygı ve stres düzeyinizi düşürün.

 

Başka bir araştırmanın sonuçlarına göre, kulak masajı stresli durumlarda da yarar sağlamakta. Kendinizi stresli, panik içinde, tedirgin ve öfkeli hissettiğinizde, aşağıdaki resimde gösterilen, “cennetin kapısı” noktasını yuvarlak hareketlerle masaj yapmalısınız.

  1. Baş ağrısı ve migrenin üstesinden gelmek için kulaklarınıza masaj yapın.

 

 

Hemen kötü yan tesirleri olan bir ağrı kesiciye davranmadan basit bir kulak masajı yapmanız baş ağrınıza ve migreninize çözüm getirecektir. Nane çayı kullanarak etkiyi arttırabildiğinizi göz önünde tutun.

 

  1. Kilo vermenize katkı sağlar.

 

Günlük egzersiz ve sağlıklı beslenmenin ötesinde, kilo vermenize katkı sağlayacak bazı “hileler” ve yöntemler vardır. Bunlardan biri kulak masajıdır. Kulaklarınızın değişik noktalarını ovuşturmanız kilo kaybınızı hızlandıracaktır. İstediğiniz kiloya geldiğinizde, kulak masajınıza devam etmenizi öneririz.

 

  1. Uykusuzluk sorununuza çözüm sağlayabilir.

 

Rahatlamış/gevşemiş bir zihin iyi bir uyku için önkoşuldur. Kulak masajı size bu rahatlamayı sağlayacaktır. Yani, uykuya yatmadan evvel kulak masajı ile gevşeyin deriz. Uykusuzluk sorununuza katkı sağlayan diğer yöntemlerle beraber kulak masajınızı yapabilirsiniz.

 

  1. Enerjinizi arttırmak için önemli bir destek

 

Sabah kahvenizi içmeden kendinizi tam uyanmış hissetmiyor musunuz? Bunun yerine kulaklarınızı biraz daha güçlü bir şekilde ovabilirsiniz. Kulaklarınızdaki bazı sinir uçlarını uyardığınız da beyninizin bazı merkezlerinizde uyarmış ve kendinizi daha enerjik bir duruma sokmuş olursunuz. Özetle, kendinizi yorgun ve enerji düzeyini düşük hissettiğinizde kulak masajı yapın.

 

 

Kulak masajını nasıl yapacaksınız:

 

 

 

 

 

Rachel Richards Massage

36K subscribers

Ears self-massage to help you recharge

Watch later

Share

 

 

 

 

Rachel Richards Massage’ın üstüne çift tıklayınca video açılacak.

 

Türkçesi olmadığı için özür dilerim.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın