ÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

ASPİRİNİN BİLMEDİĞİNİZ YARARLARI

Yazar: 29 Mart 2022 Yorum yok

 

 

Akşam içkiyi biraz kaçırdıysanız, ertesi gün aspirinin varoluşuna şükredersiniz. Bu küçük tabletler hasta olduğumuzda daha iyi hissetmemizi sağlar ve bitirmemiz gereken bir işimiz varken sinsice kafamıza giren migreni yok etmekte imdadımıza yetişir.

University of California’da kardiyoloji yardımcı doçenti olan Dr. Karol Watson’a göre, “daha klinik bulgular ve bilimsel sonuçlar olmadan insanlar bu küçük tabletleri aldıklarında kendilerini daha iyi hissettiklerini öğrenmişler.” Alman kimyager Felix Hoffman’ın 1890 larda keşfettiği aspirin, ilk zamanlarda doktorlara toz halinde satılırmış. 1915 yılında tablet olarak reçetesiz satılmak üzere eczanelerde yerini bulmuş.

Günümüzde, çoğumuz ağrı dindirici özelliğinin bilincinde (ve buna müteşekkir olarak) aspirin konusunda bilgi sahibi bulunmaktayız. Ancak, bir aspirini yutarak sağlığınıza katkıda bulunmak dışında, aspirinin başka kullanım alanlarında olduğunu şimdi sizlerle paylaşacağım.

Ecza dolabınızdaki en etkin ve geniş kullanımlı ilaç

 

 

Örneğin, aspirin hem ağrıyan hem de kaşınan başınız için çözüm sağlayabilir. Ağrı kesicisi olarak ün yapmış aspirin, aktif bir bilişim olarak kepek tedavisinde de kullanılabilir. New York’un meşhur Mount Sinai Hastahanesinde dermatoloji dalında kozmetik ve klinik araştırmanın başı olan Joshua Zeichner, “şampuanınıza karıştırdığınız aspirini başınıza sürmeniz, hem kepeğe neden olan enflamasyonu azaltarak, hem de kepek taneciklerini yok ederek sorununuzu çözebilir. Dr. Zeichner’in önerisi, 2 aspirin hapını toz haline getirip şampuanınıza karıştırmanız, saçınızı her zamanki gibi yıkamanız ve kafa tasınıza masaj yapmanız, 5 dakika bekledikten sonra da durulamanız.

Kepek sorununuz dışında, aspirin surattaki sivilce sorununa da çare olabilmektedir. Aspirindeki ana madde “salisilik asit” sivilcelere neden olan tıkanıklığı giderdiği gibi, enflamasyonu da azaltarak kızarıklığı yok edebilmektedir. Dermatolog Kavita Mariwallak’a göre bir losyonla karıştırdığınız aspirin tozunu ergenlik sorunu olan sivilcelerin üstüne sürmeniz, sizi memnun edecek çözümü sağlayabilecektir.

Everyday Health dergisine göre, giyesilerinizdeki lekeleri çıkarmak ve çiçek ve bitkilerinizin sağlıklı yetişmesi için aspirin kullanılmalıdır. Yani, temizlik ve bahçe dolaplarınızda aspirin bulundurmanızda yarar var.

Aspirin basit ve pek dikkat çekmeyen bir ağrı kesici olarak nitelense de yukarıda bazı örnekler verdiğimiz gibi kullanım alanı oldukça geniş bir üne sahiptir.

Şimdi de benden bir öneri; çok yakınım olan bir sınıf arkadaşım akşam içki aldıktan sonra muhakkak aspirin yutardı. Yukarıda da belirttiğim üzere aspirin bir asit, bende “mideni mahvedeceksin” diye buna itiraz ederdim. Yani, aspirini ertesi sabaha saklayın.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın