İPUÇLARIMEDİTASYONÖNERİLERSAĞLIK

BALIK YAĞI TAKVİYESİ KURU GÖZ SORUNUNA ÇÖZÜM GETİREBİLİRMİ?

Yazar: 20 Nisan 2023 Yorum yok

 

 

 

Her yıl dünyada milyonlarca insan kuru göz sorununa muhatap olmaktadır – yani gözler yeterince göz yaşı üretememektedir. Kuru göz sorunu beraberinde yanma, kan oturması ve gözlerde kumlanma hissi gibi semptomları da tetiklemektedir. Yani, yaşamınızı tatsızlaştırabilmektedir. Kuru göz sorunu, yaşlanma, hastalık, hormonsal sorunlar, göz kırpışı sorunları ve alınan bazı ilaçlardan kaynaklansa da semptomları aynı olmaktadır.

Bu konuda çalışmalar yapan Ferris Bueller ve Ben Stein araştırmalarından vaz geçerek “Clear Eye” göz damlasını YouTube kanalıyla hararetli bir şekilde pazarlamaya başlamışlar. Kuru göz rahatsızlığını azalttığını kabul etsek de bu 2 araştırmacının balık yağına hiç değinmemeleri biraz şaşırtıcı olmuştur.

Balık yağı takviyeleri, docosahexaenoic asit (DHA) ve eicosapentaenoik asit (EPA) içermektedirler. Omega-3 yağ asidinin içerdiği bu maddelerin, kasların sağlıklı çalışması, hücre büyümesi ve hastalık önleyici özellikleri Mayo Clinic tarafından raporlanmış bulunmaktadır. Balık yağı takviyelerinin mafsalları kayganlaştırdığı gibi, yeni yapılan araştırma sonuçlarına göre kuru gözleri de kayganlaştırabileceği belirtilmektedir.

Balık yağı takviyesi kuru göz sorununa nasıl çözüm sağlayabilir?

 

 

  

Balık yağının göz kuruluğu semptomlarını etkilemesi konusunda yapılan araştırmalar, çelişkili sonuçlar vermektedir. 2018 yılında yapılmış olan ve New England Journal of Medicine dergisinde sonuçları yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bir yıl balık yağı takviyesi alan kadınlar, plasebo verilenlere göre, kuru göz sorunlarında kayda değer düzelme görmemişler. Ancak, 2005 yılında yapılmış araştırma sonuçları The American Journal of Clinical Nutrition dergisinin açıklamasına göre omega-3 takviyesi alan kişilerde kuru göz sorunu, balık yemeyen veya takviye almayanlara kıyasla, %17 daha az gözlemlenmiş.

Dr. Stephanie Marioneaux bir optamolojist olup Amerikan Optamoloji Akademisinin de sözcücüsü konumundadır. New York Times gazetesine verdiği bir demeç de kuru göz sorununun göz kapaklarında ve göz sathında enflamasyona (yangı) neden olduğundan, balık yağı takviyesi bu yangıyı azaltarak hissedilen rahatsızlığı azalttığını belirtmiştir. Ayrıca, Amerikan Optamoloji Akademisi omega-3 takviyesinin başka bir özelliğini belirtmiş bulunmakta; meibomian bezlerinin sağlıklı çalışmasına katkı yaptığı belirtilmektedir. Peki, bu bezlerin işlevi ne? Bu bezler göz kapakların ucunda bulunmakta ve salgıladıkları bir “yağ” nedeniyle göz yaşları ile karışıp göz yaşlarının hemen kurumasını engellemektedir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın