ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

BALIK YAĞI VE KOENZİM Q10 İN YARARLARI

Yazar: 10 Ekim 2019 Yorum yok

 

Balık yağı ve koenzim Q10 (CoQ10) besin takviyeleri kalp hastalığı olan kişilere yadsınamayacak yarar sağlamaktadır. Balık yağı omega-3 yağ asidinin en önemli kaynaklarından biridir. Koenzim Q10 ise (ubiquinol veya CoQ10 olarak da bilinir) vitamin gibi bir madde olup, insan vücudunun enerji üretiminde çok önemli rol oynamaktadır. CoQ10 kapsül olarak alınabileceği gibi, bilhassa kalp ve diğer insan dokuları tarafından üretilir ve bazı besinlerde de bulunmaktadır.

 

Balık Yağının Yararları

 

 

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, kalp damar sağlığına önemli katkıda bulunurlar. Yüksek tansiyon riskini hafiflettikleri gibi, ani kalp ölümleri ve inme riskini de önemli ölçüde azaltırlar. Bunun dışında omega-3 yağ asitlerinin kandaki HDL (iyi kolesterol) düzeyini de yükselttiği saptanmıştır. Omega-3 yağ asitlerinin olası diğer yararları araştırılmakta olup, romatizmal arterit, astım, aritmi ve bazı kanser türleri üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir.

 

CoQ10 un Yararları

 

Düşük CoQ10 düzeyleri:

 

  • Yaşlılarda,
  • Kalp damar hastalarında,
  • Kas distrofisi yaşayanlarda,
  • Parkinson’s hastalarında,
  • Kanser hastalarında,
  • Şeker hastalarında, ve
  • HIV/AIDS hastalarında

 

gözlemlenmektedir.

 

Alışılagelmiş tedavi yöntemlerinin dışında CoQ10 takviyesi alan kalp damar hastalarında ve yüksek tansiyonu olanlarda belirgin bir CoQ10 düzeyi artışı gerçekleştiği birçok araştırma ile saptanmış bulunmaktadır.

 

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR KULLANILDIĞINDA (STATİN) VÜCUDUN CoQ10 ÜRETİMİNİN DURDUĞU AÇIK BİR ŞEKİLDE İSPATLANMIŞ BULUNMAKTADIR. KOLESTEROLÜN, DOLAYISIYLA KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLARIN KALP DAMAR SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ÇOK TARTIŞILAN KONUYA GİRMEYECEĞİM. ANCAK, DOKTORUNUZ TAVSİYE ETSİN, ETMESİN EĞER BU İLAÇLARDAN ALIYORSANIZ MUTLAKA CoQ10 ALMAYI İHMAL ETMEYİN.

 

Hangi Besinler Balık Yağı ve CoQ10 İçermekte

 

Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association) haftada 2 defa, yağda kızartılmamış, soğuk deniz balığı yenmesini önermektedir. Listemiz, uskumru, ringa, somon, tatlı su alabalığı, sardalye ve ton balığı gibi balıklardan oluşmakta. Bu balıklar yüksek düzeyde omega-3 yağ asidi içermektedir. CoQ10 ise, kalp, ciğer, böbrek gibi sakatatta bulunduğu gibi, kırmızı et, soya yağı ve sardalye ve yer fıstığında bulunmaktadır.

 

Besin Takviyeleri

 

Çoğu balık yağı kapsülü 600 mg ile 1 gram arasında yağ içermekte. Kutunun üstündeki dozaj önerilerini ve doktorunuzun/eczacınızın tavsiyelerini dikkate alın. Günde 3 gramdan fazla omega-3 yağı tüketimi önerilmemektedir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın