İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

BAMYA YEMENİN İNANILMAZ SAĞLIK YARARLARI

Yazar: 9 Mayıs 2019 Yorum yok

 

Dünyanın bir çok ülkesinde, değişik yöntemlerle pişirilen bu besin, Türkiye’mizde sağ yağlı, etli veya kıymalı, veya zeytinyağlı olarak tüketilmekte.

 

Bamyanın meyve ailesinin mensubu olduğunu, ve bir çok yararlı besin maddesi içerdiğini biliyor muydunuz? Bamya tüketmek, sağlığınız açısından oldukça önemlidir, ve hararetle tavsiye edilir.

 

Şimdi sizlere, bamya tüketmenizin size sağlayacağı 5 en önemli yararı sıralayacağım.

 

  1. Şeker Hastalığınızı Yönetmenize Yardımcı Olur

 

Şeker hastalığı, doğuştan olsun sonradan oluşan olsun, insanın başına gelebilecek en kötü hastalıklardan biridir, ve uzun vadede bir çok sağlık sorunu yarattığı gibi, vücuda da inanılmaz tahribat yapar.

 

Tıp ve bilim alemi hala kesin bir tedavi bulamamış ise de, beslenme konusunda bazı önerilerle hastalığın daha kolay yönetilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu önerilerin başında da bamya tüketimi gelmekte.

 

 

2015 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, bamya suyunun kadınlarda görülen “gestational” şeker hastalığında, kan şekerini düşürdüğü sonucuna varılmış. 2013 yılında yapılan diğer bir çalışma, Türk toplumunun uzun zamandır bamya tüketimini önemsemiş/önermiş olmasının nedenlerini incelemiş; kan şekerini düşürdüğü sonucuna varılmış.

 

Açıkçası, bunu bilmiyordum.

Sağlıklı beslenen kişilerin, bamya da tükettiklerini varsayabiliriz, ancak bamyanın sağlıklı beslenmenin ötesinde de yararları olduğu araştırmacılarca saptanmış bulunmakta.

 

  1. Yorgunluğu Azaltır

 

Tatlı düşkünü bir kişiye, yorgunluğunu gidermek için, çikolata yerine. bir kaç parça çiğ bamya yemesini tavsiye etmenin pek kabul göreceğini sanmıyorum. Ancak, bu öneri çikolatadan daha etkin bir “kendine gelme” sağlar.

 

Bamya çekirdeklerinin içerdiği bazı kimyasallar, yorgunluğu geçirdiği gibi, kalp damar sağlığınızı korur, sizi gün içinde daha uzun süre zinde tutar, ve daha sık spor yapmanızı olası kılar.

 

Değişik araştırmaların sonuçlarına göre, bamyanın bu etkisinin nedeni kandaki laktik asidi azaltması. Laktik asit hem yorgunluk, hem de kas ağrısına neden olmakta.

 

Bamyanın içerdiği flavanoitler, damar sağlığınıza katkı yaptığı gibi, kan deveranınızı da etkinleştirmekte.

 

  1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

 

Sıklıkla spor salonlarına gittikleri ve yoğun egzersiz programlarına katıldıkları halde kilo vermede istedikleri başarıyı sağlayamayan bir kaç kişi sizde tanıyorsunuzdur. Oldukça moral bozucu bir şey.

 

Bir çok araştırma sonuçlarının belirttiği gibi, ve benim de defalarca tekrarladığım üzere, ne yediğiniz (yemediğiniz) yaktığınız kalori kadar önemli; hatta daha da önemli.

 

Sağlıklı bir beslenme programına ilave etmeniz önerilen bazı besinler var. Buna uyduğunuz takdirde, kiloların daha hızlı bir şekilde eridiğine şahit olacaksınız.

 

Global Journal of Medical Research dergisine göre, bamyadaki “mukilage” (sümükümsü madde), kolesterol ve safra asitlerine bağlanarak, vücudu toksinlerden ve kolesterolden temizleme işlevini yerine getiriyor.

 

Ayrıca, bamya bol fiber içerdiği için, hem bağırsak sağlığı, hem de kişiyi tok tutmak açısından önemli bir işleve sahip.

 

  1. Astım Hastalığına Karşı Yardımcı Olur

 

 

Dünya Sağlık Örgütü, son zamanlarda oldukça kaygı verici bazı istatistikler yayımlamış bulunmakta.  On kişiden 9’u kirli hava teneffüs etmekte, bu da kanser, astım ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açmakta.

 

Sonuç olarak, 13 kişiden 1’i astım hastası, bu da akciğerlere giden hava yollarında tıkanıklık ve nefes almakta zorluk demek. Ölümcül olabileceği gibi, hafif atlatan kişileri de moral bozukluğu, ve yeterince hareket edememenin yarattığı sorunlarla yüz yüze bırakıyor.

 

 

Bol C vitamini içermesi nedeniyle bamya tüketimi astım ile verilen savaşta önemli bir rol oynar. C vitamini almanın astım hastalığı üzerindeki etkilerinin araştırılması 1990 yıllarına kadar geri gitmekte, ve pozitif bir ilişki ortaya konmakta. Yeterince C vitamini alan kişilerde çok daha sağlıklı bir solunum sistemi bulunuyor.

 

Tabiiki, teneffüs ettiğiniz havayı temiz tutmaya çabalamalısınız, ancak bamya da bol olduğu gibi, değişik C vitamini içeren besinleri de unutmayın.

  1. Cilt Sorunlarında Yardımcı

 

Beslenme alışkanlıklarınız ne kadar sağlıklıysa, cilt sorunlarınız da o derece önemsizleşir; bu bir gerçek. Patates cipsi, ve şekerleme yerine sağlıklı sebzeler ve meyveler tükettiğinizde hormonlarınız normal düzeylerine gelir, gözenekleriniz açılır, ve bu sayede sivilce ve kuru cilt gibi “işlerle” uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Bazı besinler, cilt sağlığı açısından, diğerlerinden iyi olabilir, ama bamya listenin başında yer alıyor. Bamya da C vitamini, K vitamini, folat (B9 vitamini olarak ta bilinir), bulunduğundan cildinizi sorunsuz hale getirmek için önerilmektedir.

 

Alış, veriş listenize bamyayı eklemeyi unutmayın.

Bu seferde bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın