DİĞERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

BAŞ AĞRINIZI 10 SANİYEDE YOK ETMEK İSTERMİSİNİZ?

Yazar: 9 Kasım 2018 2 Yorumlar

Durup dururken, yoğun bir baş ağrısının gününüzü altüst etmesi olayını hiç yaşadınız mı? İşlerinizle uğraşırken, birdenbire “zonklayan” başınız her şeyi bırakmanıza hiç neden oldu mu? Umudunuzu yitirmeyin; bir fizik terapisti, 10 saniyede bu sorununuzun üstesinden gelebileceğiniz bir yöntem önermekte.

Stres kaynaklı (gerilim) baş ağrısı, ki bu en yaygın baş ağrısı türüdür, çoğu zaman aşırı çene sıkmak nedeniyle oluşmakta. Çene kemiğinizi yanak kemiğinize bağlayan “masseter” kasının sıkılması, bölgedeki diğer kasları da kasarak, beyninize kadar hissettiğiniz ağrılara neden olabilmekte. Yani, bu baskı artınca, stres kaynaklı baş ağrısı oluşuyor. Bu bilgi, fizik terapisti David Reavy tarafından ortaya atılmış olup, masseter kası masajı tekniğini öğrenmeniz öneriliyor.

Basite indirgersek, gerilim baş ağrısı çoğu zaman çenenizi kenetlemeniz nedeniyle oluşuyor, ve masseter kası masajı bundan kurtulmanızın yolunu açıyor.

Masseter kasının iki remini aşağıda görebilirsiniz:

 

 

Aşağıda vereceğim egzersiz, çenenizde oluşan tansiyonu azaltıp, çevresindeki kasları da gevşeterek, baş ağrısından kurtulmanızı sağlıyor.

Uygulamayı özetliyorum:

  1. Çenenizin iki tarafındaki masseter kaslarını bulun, ve parmak uçlarınızla hafif masaj yapın. Çiğneme hareketi yaparak bu kasları hemen bulabilirsiniz.
  2. Şimdi, ağzınızı yavaşça sonuna kadar açın, ve yavaşça kapatın.
  3. Kasların gevşediğini hissedene kadar bunu tekrar edin.

Başlangıçta, yukardaki egzersizi gün içinde bir kaç defa tekrarlayın. Stres altıdayken dişlerinizi sıkıyorsanız kesinlikle bunu yapın.

Biraz zaman ayırarak, çok çalışan surat kaslarınıza bu “şefkati” gösterirseniz, yaşadığınız baş ağrısını geçirebilir, ve ilerdekilerini de önleyebilirsiniz.

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

2 Yorumlar

  • Aylin Kont dedi ki:

    Yıllarca her sabah baş ağrısı çektikten sonra bugün tesadüfen bu yazınızı okudum ve şu an inanamıyorum. Meğerse uykumda dişlerimi sıkmaktan ağrıyormuş başım. Yazıyı okurken de ağrıyordu ve hemen dediklerinizi yaptım ve ağrı kalmadı. Sihir gibi, allah razı olsun aydın bey. Bir iki sabahtır kalktığımda çene kaslarıma masaj yapıyorum ve hiç ağrım olmuyor. Çok teşekkürler…

Yorum Yapın