ÖNERİLERSAĞLIK

BERRAK VE KESKİN BİR ZİHİN İÇİN YEMENİZ GEREKEN EN YARARLI ALTI BESİN

Yazar: 15 Eylül 2021 Yorum yok

 

 

Sağlıklı beslenmenin önemini kabul etmeyen yoktur. Doğru besinleri tüketmek bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın riskini azaltır; örneğin, kalp hastalıkları, 2. Tip şeker hastalığı, hatta bazı kanser türleri. Bunu öne süren ABD’nin Center for Disease Control (CDC) kuruluşu. Yani hastalık kontrol örgütü. Çoğumuz beslenme ve beyin sağlığı ilişkisini önemsemeyiz, ancak bunu düşünürsek beynimizin tam kapasitede çalışması için yakıt gereksinimi olduğu kanısına varırız. Diyelim ki pahalı ve güçlü bir spor araba sahibisiniz, buna normal benzin mi yoksa süper benzin mi koyarsınız? İyi performans için tabi iki süper benzin kullanırsınız. Beyin içinde bu geçerlidir – doğru besinleri içeren , yani vitamin, mineral, antioksidan, protein ve sağlıklı yağlar tüketerek iyi performans sağlayabilirsiniz.

Özetle, beyninizi keskin ve berrak tutmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey çeşitli ve sağlıklı gıdalar tüketmektir. Aşağıda, bunu gerçekleştirmeniz için 6 besin önereceğim.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

 

  

Ispanak, pazı, roka, maydanoz ve koyu yeşil renkli marul lutein, K vitamini, nitrat, folat, alfa tokaferol, beta karotin ve kaemferol içermekte olup sağlıklı beyin için önerilen gıdalardır.

Alzheimer’s and Dementia dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, yeşil yapraklı sebze tüketimini uygulayan kişilerde Alzheimer’s riski %53 azalıyormuş. Günde 750 gm sebze tüketilmesini ve bunların en az 250 gm ının yeşil yapraklılardan olması önerilmektedir.

 

Yağlı Balık

 

 

Somon (ÇİFTLİK OLMAYAN) ve ton balığı gibi balık türleri bol miktarda omega-3 gibi iyi yağ içerirler.  Bunlar damarların esnekliğini sağlar, kolesterol oranlarınızı düzeltir ve böylece beyin işlevlerine belirgin katkıda bulunurlar. Ayrıca, omega-3 içeren balıkların kandaki beta-amuloid proteini düşürerek Alzheimer’s hastalığı olan kişilerde beyin hücrelerinde oluşan kitlelerini azalmaktadır. Yiyeceğiniz balıkları seçerken, cıva içeriği en düşük olan yerlerden satın almanız önerilmektedir. Doğal somon, ton balığı, morina tüketmeniz hedefe ulaşmanıza katkıda bulunacaktır.

 

Ceviz

 

  

Tüm kuru yemişler sağlığız için önemlidirler. Ancak, ceviz omega-3 yağ asidinde bulunan alfa-linolenik asit (ALA) içermesi nedeniyle beyin sağlığı için elzem bir besindir. The Journal of Nutrition, Health and Aging dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre beyinsel işlevlerde belirgin düzelme sağlamaktadır. ALA ve diğer omega-3 yağ asitleri tansiyonunuzu düşürür ve daha temiz damarlara kavuşmanızı mümkün kılar. Dr. Adams, bu konuda bir eksper olarak, “kalbinize iyi gelen şeyler, beyninize de iyi gelirler” demektedir.

 

Kahve

 

 

Sabahları bir veya iki fincan kahve içiyorsanız, beyninizin istediği bir şey yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Birçok araştırma ve The Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucu, kahve tüketiminin artmasının beyin işlevlerinde artışa neden olduğuna işaret etmektedir. Journal of Alzheimer’s Disease dergisine göre, Alzheimer’s hastalığına yakalanma riskini kahve tüketimi azaltmaktadır.

 

Koyu Renkli Beriler

 

 Böğürtlen ve yaban mersini (blue berry) gibi koyu renkli meyveler flavonoit olarak bilinen bitkisel kimyevi maddeleri içerdiklerinden birçok olumlu sağlık etkisine sahip oldukları belirtilmektedir. Bu konuda isim yapmış Dr. Saul’e göre, “Yapılan araştırmalar koyu renkli meyvelerdeki maddelerin hafıza kaybını önledikleri gibi, beyin hasarına neden olan hastalıkları da önlemektedir.”

Dr.Saul en az haftada bir kez 250 gm koyu meyve tüketilmesini önermektedir. EN AZ!

 

Koyu Renk Çikolata

 

 

Yanlış okumadınız, koyu renk çikolata beyninize iyi gelmektedir. Koyu renk çikolatada mebzul miktarda kakao olduğunu unutmayın. Koyu renk beriler gibi, koyu renk çikolata da flavonoit zenginidir. New Jersey Brain and Spine  Center  uzmanlarından Dr. Elena Clar’a göre, kakao daki flavonoitler kan deveranını arttırmakta ve beyinin bazı bölgelerinde bu etkiyi yaparak hafıza ve öğrenmeye destek sağlamaktadır.

Günde bir kare koyu renk çikolata yemeniz sadece tat zevkinizi tatmin etmez, aynı zamanda beyninize de belirgin bir destek sağlar.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın