BESLENMEİPUÇLARIUYARILAR

BEYAZ PİLAV TÜKETMENİN OLUMSUZ YANLARI

Yazar: 27 Nisan 2021 Yorum yok

 

  

Beyaz pilav tutkunuysanız, yalnız değilsiniz. Türkiye’mizde ne kadar popüler bir besin olduğu malumda, ABD de 2019 ile 2020 yıllarında 4 milyon metrik ton tüketilmesine ne diyorsunuz?  Çin, Tayland, Hindistan ve Japonya ya girmeyeceğim bile.

Genel, olarak, birçok yemekle uyum sağlaması ve beraber tüketilmesinin yanı sıra, ana yemek olarak da rağbet görür pilav.

Bu kadar insan beyaz pilav tükettiğine göre, olumsuz ne yanı olabilir? Bunun cevabı tüketilen pirincin ne kadar rafine edildiğine bağlı. ABD’deki Healthline sağlık dergisine göre, kahverengi (rafine edilmemiş) pirinci tercih ettiğinizde, “orijinal” tam-tahıl türünü tüketip, bol miktarda lif, protein ve diğer besinleri alıyorsunuz. Rafine edilmiş beyaz pirinç ise, raf ömrünü uzatmak için, tabi tutulduğu öğütme sürecinde birçok kıymetli besinini kaybetmektedir.

Bir daha canınız beyaz pilav çektiğinde karar vermekte güçlük çekecek misiniz acaba?

 

Beyaz pilav tüketmek çok mu riskli?

 

 Rafine ediliş sürecinde beyaz pirincin, rafine edilmemiş koyu renk pirince kıyasla daha az besleyici olduğuna yukarıda değinmiştik.  Ancak bunun dışında, rafine edilmiş beyaz pirinç tüketiminin bazı sağlık riskleri de taşıdığını bilmeniz gerekiyor. İlk olarak, tip 2 diyabet riski olan biriyseniz, beyaz pirinçten uzak durmanız gerekmektedir. Harvard Health Publishing dergisine göre, beyaz pirinç oldukça yüksek bir glisemik endekse sahip. Glisemik endeks aldığınız besinlerin karbonhidrat ağırlığını ve bunların kan şekerinizi yükselme olasılığını ölçmeye yaramaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus beyaz pirinçteki kalori miktarıdır. Ana yemeğin yanında ufak bir miktar beyaz pilav vahim sonuçlar doğurmayabilir, ancak ipin ucunu kaçırdığınızda kiloları da depolamaya başlarsınız.

Bazı bilim insanları, beyaz pirinçte arsenik bulunma olasılığına da dikkat çekmektedirler.

Moraliniz bozmayayım; tüm haberler o kadar kötü değil. ABD’deki Insider dergisi, beyaz pirinçte iyi besinler de olduğunu belirtmekte. Ayrıca, ABD de beyaz pirince besin takviyesi de yapılmaktadır. Lif düzeyi düşük olduğu için, hazımsızlık sorununa da cevap olabilmektedir; bunuda belirten University of Michigan bilim insanları.

Sağlık kaygılarınız varsa ve pantolonlarınız dar gelmeye başladıysa, beyaz pirinci sağlıklı pirinç türleriyle ikame edebilirsiniz. Daha fazla besin içeren ve kalorisi düşük olan türleri seçmenizi öneririm.

Bu besinin ülkemizdeki yeri malum. Tamamen yaşamınızdan çıkarmanız gerekmiyor; birçok “sağlıklı” seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın