BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIK

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYAN BAZI BESİNLERİ TÜKETMEKTE TİTİZ DAVRANMIYORUZ

Yazar: 9 Eylül 2019 Yorum yok

 

 

Beyin sağlığı için ne almalıyız konusu açıldığında ilk akla gelen Omega-3 yağları oluyor. Bilişsel sağlık için Omega-3 yağlarının olumlu etkisi yadsınamazsa da, bazı psikologlar, haklı olarak, çoğumuzun beyin için çok yararlı olan başka bir besini unuttuğunu öne sürmekte: E vitamini.

Columbia Üniversitesi psikoloğu Dr. Drew Ramsey’nin konuya yaklaşımı ilginç: “ E vitamini bir itfaiyeci, her saniye hücrelerimizin sathında “yangınlar” çıkıyor ve E vitamininin yılmadan verdiği savaş bunları söndürmek.” Beynimiz bu “yangınlar” açısından oldukça hassas, zira omega-3 yağlarının beyindeki yoğunluğu ve bu yağların kolayca okside olmasını unutmamamız lazım.

Dr. Ramsy’e göre insanların % 96 ‘sı önerilmekte olan günlük 15 miligram E vitaminini sağlayacak besinleri tüketmemektedir. Bu minimum un altında E vitamini almak bilişsel işlevlerde sorun çıkarabileceği gibi, depresyona da neden olabilmekte.

İyi haber, E vitamini sağlayan bir çok besinin mevcudiyeti.

 

E vitamini içeren liste başı besinler

 

  1. Avokado

 

Avokado inanılır gibi değil; hem sağlıklı yağlar, hem de E vitamini içermekte. Bir su bardağı dolusu doğranmış avokado günlük E vitamini ihtiyacımızın % 21’ini karşılıyor.

 

  1. Ay çiçeği çekirdeği

 

Dörtte bir su bardağı dolusu ay çiçeği çekirdeğini salatınızın üstüne koyun; 7,4 miligram E vitamini almış olursunuz. Bu günlük ihtiyacınızın % 37.

 

  1. Kuru yemişler

 

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, badem ve fındık E vitamini açısından oldukça zengin kuru yemişler. Bademin bir avuç dolusunda 6,8 miligram, fındığın ise 4,3 miligram E vitamini bulunmakta. Ayrıca, aynı avokado gibi, kuru yemişler de iyi sağlıklı yağ deposudurlar. Günlük besinlerinizin arasına koymanız beyin sağlığına olumlu katkılar sağlar.

 

  1. Brokoli

 

Brokolinin bir porsiyonu 1,6 miligram E vitamini içerdiği için, günlük ihtiyacınızın % 6’sını karşılar. Salatanıza brokoli katmanız hem E vitamini açısından, hem de fiber açısından hararetle tavsiye olunur.

 

  1. Ispanak

 

Bir porsiyon ıspanak günlük E vitamini ihtiyacınızın % 3’ünü karşılar. Yukarıda önerilen tüm besinlerle karıştırabilirsiniz; lezzet olarak birbirlerini takviye ederler.

 

  1. Zeytin yağı

 

Akdeniz mutfağı dendiğinde akla ilk gelen besinlerden biri zeytin yağıdır. Salatanıza koyduğunuz bir çorba kaşığın da günlük ihtiyacınızın % 13’ünü karşıladığını unutmayın. Salata gibi, balık ve yumurtanıza da koyabilir ve bu yemeklerinizin de besin değerini yükseltebilirsiniz.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın