MEDİTASYONÖNERİLER

BEYNİNİZİ HIZLANDIRMAK İÇİN BİR SIRRI PAYLAŞACAĞIM

Yazar: 3 Ekim 2021 Yorum yok

 

 

Beyninizin daha düşük bir tempoda çalıştığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok insan neredeyse iki yıldır hayatımızı etkileyen covid-19 salgının neden olduğu stres, yorgunluk ve tükenmişlik hislerinden şikâyet etmekte. Ancak, beyninizi hızlandırmak için bir önerimiz var – meditasyon. Belki yapıyorsunuzdur?

Çoğumuz meditasyon ’un beyni sakinleştiren, dingin kılan bir uygulama olduğunu düşünürüz; bu tabii ki doğru. Ancak, New York Eyalet Üniversitesinin Binghamton kampüsünde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre meditasyon beynin hızlanmasını da sağlıyormuş.

Değindiğimiz araştırma Scientific Reports  dergisinin Mayıs ayı sayısında yayımlanmış olup, 8 haftalık bir meditasyon kursu alan 10 öğrenci nin beyin kalıplarını inceleme sonuçlarını içermektedir. Araştırmacılar, öğrencilerin haftada 5 gün, 10-15 dakika meditasyon yapmalarını istemişler. Sekiz hafta sonunda yapılan “taramalar”, öğrencilerin beyinlerinin daha hızlı çalıştığı sonucuna işaret etmişlerdir.

Bunu nasıl saptamışlar? Araştırmacılar beynin uyanıkken iki durumunu incelemişler. Bunlar:

 

  • Default mode network
  • Dorsal attention network.

 

İlk network beyin hayal alemine daldığında, ikincisi ise beyin odaklandığında aktive olmakta. Araştırmacılar, 8 haftalık meditasyon uygulayan öğrencilerde:

 

  • İki “network” arasında daha güçlü bir bağlantı kurulabildiğini
  • Bu sıkı bağlantı nedeniyle, iki “network” arasında gidip gelmenin kolaylaştığını
  • Kazanılan bu bağlantı (gidip, gelme) yeteneğinin beynin hızlandığını
  • Dorsal attention network de olan öğrencilerin daha uzun süre odaklanabildiklerini

 

saptamışlar.

 

Bu araştırma, bilgisayar bilimleri bölümünde çalışan yardımcı profesör Dai ve eğitmen Weinschenk işbirliği ile gerçekleşmiş. Weinschenk bir meditasyon tutkunu, Dai ise beyin üzerinde araştırmalar yapan bir bilim insanı. Sık, sık yaptıkları bir fikir alışverişi seansında, Weinschenk meditasyon yapmanın beyin üzerindeki olumlu etkilerine değinmiş, Dai bunu pek inandırıcı bulmamakla beraber, araştırmanın rakamsal sonuçlarının ilginç olabileceğini düşünerek onayını vermiş ve araştırma böylece gerçek olmuş.

Bu araştırma sadece üniversite öğrencileri üzerinde yapılmış. Ancak Dai bunu yaşlılar üzerinde de yapmayı planladığını belirtmekte. Sağlıklı yaşlılar ve Alzheimer’s gibi hastalıkları olanlar üzerinde meditasyonun etkilerini ölçmenin ilginç sonuçlar doğurabileceği düşünülmektedir.

Beyninizi hızlandırmak ilginizi çekti sanırım. Çok doğal. Ben 40 yılı aşkın bir süredir Transandantal Meditasyon yapan biri olarak okurlarıma ve dostlarıma meditasyon yapmayı kesinlikle öneririm. İstanbul’da TM ofisleri olduğunu biliyorum, ama başlangıçta Google’dan bazı makaleler indirip bilgilenebilirsiniz.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın