BESLENMEİPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

BİLİMSEL BİR ŞEKİLDE SAPTANMIŞ VE SİZİ ŞAŞIRTABİLECEK 7 TANE NANE ÇAYI YARARI

Yazar: 1 Haziran 2022 Yorum yok

 

 Çayın sağlığa yararları uzun yıllardır kabul görmüş bir gerçektir. Örneğin, siyah çayın kilo verdirmesi ve metabolizmayı hızlandırması, karahindiba çayının karaciğer ve hücresel sağlık için yararlı olduğu gibi. Demlendirilmiş birçok “yaprağın” sağlığa yararları bilinmektedir. Nane çayının sağlığa yararları sizi bu lezzetli içeceği stoklamaya ikna edecektir. Aşağıda, birçok uzmanın bilgilerinden yararlanarak, nane çayının yararlarını ve olabilecek yan etkilerini sizlerle paylaşacağım.

Nane çayı tam olarak nedir?

 

Çay yapımında kullandığımız nane, “tüylü nane” ve “yeşil nane” olarak kategorize edilen nanelerin bir türevidir ve Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın bir şekilde yetiştirildiği National Institute of Health (NIH) enstitüsü tarafından belirtilmektedir. Gerek yaprakları gerekse yağı kadim Yunan, Roma ve Mısır uygarlıklarından beri sağlık için kullanılagelmiştir. Nane konusunda yapılan araştırmaların çoğu sadece çay yaptığımız yaprakları değil, nane yağında incelemiştirler.

Bazı diğer çayların yararları biraz abartılmış olsa da nane çayının sağlığa yararları birçok araştırmada öne çıkmaktadır. Saptamanız gereken şey, nane çayınızı yudumlarken keyif almanız ve sağlığa katkılarından yararlandığınızı düşünmeniz. Umduğunuz yararları görmüyorsanız, nane çayı içmeye devam etmenizin bir anlamı yoktur.

Nane çayının yararları nelerdir?

 

  1. Sindirim sistemini destekler

 Nane konusunda bilimsel olarak saptanmış en belirgin bulgu sindirim (hazım) sistemine sağladığı destektir. Klinik deneyler, nanenin sindirim sistemi, mide sorunları ve hassas bağırsak sendromuna karşı önemli destek verdiğini belirtmektedirler.

Nanenin içerdiği “eteri yağlar” hazım sisteminizi sakinleştirerek mide ağrılarını giderdiği ve kabızlığı önlediği belirtilmektedir. Mide sorunları konusunda nanenin etkilerini araştıranlar, nane yağı üzerinde odaklanmışlardır. Bunun nedeni, nane yağının daha konsantre olmasındandır. Hazım sorununuz varsa, nane çayını denemenizi öneririm.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada nanenin mide dokularında sakinleştirici bir etki yarattığı saptanmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da hassas bağırsak sendromunu olumlu etkilediği belirtilmekte. Ayrıca, nane yağının çocuklarda görülen mide ağrılarında da etkili olduğunun altı çizilmektedir.

Türkiye’mizde, mide sorunundan şikâyet edenlere, verilen ilk tavsiye nane/limon çayı içmeleridir.

  1. Solunumunuz rahatlar

Öksürük sorunu yaşadığınızda nane çayı içmek sizi rahatlatabilir. Yapılan araştırmalar nane çayının ciddi nefes yolu iltihabi semptomlarını giderdiğini saptamış bulunmaktadır. Başka araştırmalar, nane yağındaki buharların solunum yolundaki patojenleri etkisiz hale getiren antibakteryal maddeler içerdiğini belirtmektedir.

  1. Odaklanmanızı takviye eder

 Yeni sonuçlanmış bazı araştırmalar, nanenin bilişsel fonksiyonları olumlu etkilediğini vurgulamaktalar. Güne kafein ile başlamak istemeyenler için iyi bir seçenektir. Kafein almak istemiyorsanız, nane çayınıza siyah veya yeşil çay koymamaya dikkat edin.

Yapılan başka bir araştırma nane yağının odaklanmayı ve bilişsel faaliyetlerinizi desteklediği gibi, zihinsel yorgunluğu da önlediğini belirtmekte.

Diğer bir araştırma nanenin uyuklamayı engellediğini belirtiyor.

  1. Bağışıklık sistemini destekler

Nane çayı içtiğinizde ellerinizi yıkamaktan vazgeçin demiyoruz, ama bazı araştırmalar nanede antibakteryal özellikler bulunduğunu ve bu nedenle yediklerinizde bulunabilecek olan patojenleri engellediğini belirtmektedirler. Ayrıca, nanenin antiviral, antienlamatuar ve antioksidatif özellikleri nedeniyle sizi hastalıktan koruyabileceğini unutmayın.

Birçok doktor, nane çayının sakinleştirici etkisine değinerek, bağışıklık sisteminizi desteklediği için sizi hastalıklardan koruduğunu belirtmektedir. Nane çayının antioksidan özelliği, bağışıklık sistemini desteklediği gibi, serbest radikal sorununa da çözüm getirebilmekte.

  1. Baş ağrılarınıza çözüm sunabilir

Araştırmacılar, nane yağının kan deveranını arttırarak başınızın ön tarafındaki kasları gevşetme etkisine sahip olduğunu belirtmektedirler. Diğer araştırmalardan da ilginç sonuçlar çıkmaktadır; örneğin, nanedeki aktif madde olan mentol migren sorunlarınıza da çare olabilmekte.

  1. Adet sancısını azaltabilir

Konunun uzmanları nanenin bir ilaç veya tedavi yöntemi olmadığını, ancak mide sancısını azaltabildiğini belirtmektedirler. “Gevşetici” etkisi nedeniyle adet sancısını da hafifletebileceği belirtilmektedir.

  1. Sağlıklı bir ağzı destekler

 Bazı eski araştırmalar tarandığında, nanenin “ağız hastalıkları” na karşı oldukça başarılı bir engel teşkil ettiği belirtiliyor. Nanenin ağızda bulunabilecek patojenlere karşı etkili bir antiseptik solüsyon olduğu unutulmamalıdır.

Nane çayı ve nane yağının yan etkileri

 

Yan tesir olasılığına değinmeden olmaz; bazı ilaçlar çay ve “otlar”la etkinleşebilir. Devamlı ilaç kullanıyorsanız, nane çayı ve yağının devamlı tüketimi açısından doktorunuzla görüşün.

Gastoözofageal reflü hastalığı veya reflü hastası iseniz, nane çayı yemek borusunu gevşeterek ağrınızı, sancınızı arttırabilir. Konunun bir uzmanı, böbrek taşı mazisi olan kişilerinde doktorları ile görüşmelerini önermektedir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın