SAĞLIK

BİRA İÇMENİN SAĞLIĞA KATKISI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜRMÜYDÜNÜZ?

Yazar: 22 Aralık 2017 2 Yorumlar

Geçen hafta sonu Uzi’min 4. Yaş günü partisine katıldık. Kendisi, sağdaki yakışıklı olup, arkadaşı ve babasıyla poz vermiş.

Neyse, partide bizim blog’un teknik “omurgası” Müco ile sohbetimiz sırasında, her akşam birkaç bira içtiğini ve bunun zararlı olabileceğinden endişe ettiğini öğrendim. Müco’cuğumuz Nisanda baba olacakta.

Bir dahaki yazıda biranın yararlarını anlatacağıma söz verdim. Unutmayın, makul düzeyde içmeye dikkat. Ne demek bu? Kadınlarda günde bir bardak, erkeklerde günde iki bardak.

 

Yukarıdaki yakışıklı Müco; daha evvel tanışmıştınız.

 

Biranın sağlık yararlarına bir bakalım

 

  1. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

İtalya’da, 200.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, günde yarım litre bira içenlerin, içmeyenlere kıyasla, kalp hastalığına yakalanmalarının olasılığı % 31 daha az çıkmış. Kalp koruyucu bu güç, biranın içerdiği doğal antioksidanlar, fenollerden kaynaklanıyormuş.

 

  1. Alzheimer’s hastalığına karşı koruma

Loyola Üniversitesi, Şikago Stritch Tıp Fakültesindeki araştırmacılar, bir kaç çalışmayı inceleyip, makul düzeyde bira içenlerin bunama, zihinsel yetersizlik, ve Alzheimer’s gibi hastalıklara % 23 daha düşük oranda maruz kaldıklarını saptamışlar. Birada bulunan silikon ‘un beyni vücuttaki alüminyuma karşı koruduğu düşünülmektedir.

 

  1. Şeker hastalığı riskini azaltmaya katkı

2011 yılında Harvard Üniversitesince, 38.000 orta yaşlı erkek üzerinde, yapılan araştırmada, günde 1 -2 bardak bira içenlerin, içmeyenlere kıyasla, 2. Tip Şeker Hastalığına yakalanma riskinin % 25 daha az olduğu saptanmış. Biradaki alkolün, insülin duyarlılığını arttırdığı, bununda diyabeti önlemede etkin olduğu ortaya konmuş.

 

  1. Böbrek taşları oluşumunu önlemeye katkı

Finlandiya’da yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, her gün makul düzeyde bira tüketen kişilerde, böbrek taşı oluşmasının olasılığı % 40 daha düşük çıkmış. Biradaki yüksek su oranı, ve bira üretiminde kullanılan şerbetçiotunun bu sonuca katkı sağladığı düşünülmekte.

 

  1. Kanser riskini azaltmaya katkı

Biranın ihtiva ettiği xanthohumol adlı antioksidanın güçlü anti-kanser nitelikleri taşıdığı , ve vücuttaki kanser yapıcı enzimleri bertaraf ettiği düşünülmekte. Özellikle, makul bira tüketiminin belirgin bir kimyevi reaksiyonu etkisiz kılarak prostat kanserini önlediği ortaya konmuş. Bira tüketiminin kadınlarda göğüs kanseri oluşumunun da engellendiği saptanmış.

 

  1. Kolesterol düzeyini azalmak

Bira üretiminde kullanılan arpanın içerdiği beta-glukan adlı fiberlerin kolesterol düşürücü etkisi gözlemlenmiş.

 

  1. Yüksek kan basıncı kontrolüne katkı

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, 25 -40 yaş arasında kadınlarda, makul bira tüketenlerin, başka alkol çeşitleri tüketen kadınlara kıyasla, çok daha düşük olasılıkla yüksek tansiyona maruz kaldığı saptanmış.

 

  1. Kemikleri güçlendirmeye katkı

Kemik sağlığına olumlu etkisi olan silikon, birada bol miktarda bulunmaktadır. 2009 yılında Tufts Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, yetişkin kişiler arasında makul bira tüketenlerin kemik yoğunluklarının (dansite) daha yüksek çıktığı, ve dolayısıyla kırıklara karşı daha az risk taşıdıkları gözlemlenmiş. Ancak, günde 2 bardaktan fazla bira tüketenlerde risk artmış.

 

  1. Saç kepeği sorununa çözüm

Bira, saç kepeği sorununa en etkin, doğal çözüm olarak kabul edilmekte. Bunun nedeni, biradaki yüksek maya ve B vitamini içeriği. Haftada, 2-3 defa bir şişe bira ile saçlarınızı durulamak, sizi kepekten kurtaracağı gibi, yumuşak ve parlak saçlara kavuşturacaktır.

 

  1. İnme riskini düşürme

Bu sonuç sizleri epey şaşırtacak: Amerikan “İnme” Kuruluşunun yaptığı bir çalışma, günde makul düzeyde bira tüketenlerin inme riskini % 50 azalttığı saptanmış. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesindeki araştırmacılar, makul düzeyde bira tüketiminin kan pıhtılaşmalarını önlediği, ve bu şekilde inme riskini azalttığını belirtmekteler. Makul düzeyde bira tükettiğinizde damarlar esneklik kazanır ve kan akışı önemli ölçüde düzelir.

 

Aklınızdan çıkartmamanız gereken husus: MAKUL DÜZEY. Birada ve diğer alkollü içeceklerde hesabı şaşırmak, sizi önemli sağlık sorunları ile karşı, karşıya bırakacaktır.

Haftaya görüşene kadar, “Şerefe”.

 

 

2 Yorumlar

Yorum Yapın