ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

BU İLAÇLARI ALIYORSANIZ SARIMSAK YEMEMELİSİNİZ

Yazar: 26 Nisan 2022 Yorum yok

 

  

Sarımsak yiyebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Bağışıklık sisteminizi ve bilişsel işlevleri güçlendirmek gibi birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Hatta, tansiyonunuzu bile düşürebildiği söylenmektedir.

Bu olumlu etkilere değindikten sonra, bazı olumsuzluklara da dikkatinizi çekmek isterim. Örneğin, ağız kokusu sorunu. Ağız kokusuna neden olan “allyl methyl sulfide (AMS) olarak adlandırılan küçük parçacıklar; vücut bunları metabolize edemediği için sindirim sisteminden ağzınıza geri gelerek koku yapmaktadırlar.

Ayrıca, sarımsak “fruktan” olarak adlandırılan bir madde içermesi nedeniyle bazı kişilerde mide şişliğine neden olabilmektedir.

Hazım sorunları çekenlerde de yediklerinizi mide de tutan kasları zayıflatarak, mide asidini yemek borusundan yukarı gelmesine neden olabilmektedir.

Sarımsak yemenin en sakıncalı yanı, bazı ilaçlarla olumsuz etkileşim yapmasıdır.

Ağız kokusu ve diğer “önemsiz” şikayetleriniz açısından, 3 Aralık 2019 tarihinde yazdığım “Sarımsağın Kalp/Damar Sağlığı ve Yaşlanmayı Geciktirici Etkileri” yazısını tekrar okumanızı öneririm; bilhassa siyah sarımsak kısmını. Tabii, ilaçlarla olabilecek etkileşimini doktorunuzla görüşmeniz yerinde olur.

Sarımsak HIV/AIDS ilaçlarının etkisini azaltmaktadır

 

  

Medical News Today dergisine göre, HIV (human immunodeficiency virüs, yani bağışıklık sistemini çökerten virüs) ilaçlarında “protease inhibitör” olarak adlandırılan bir madde bulunmaktadır. Bu madde hücrelerde yeni HIV virüs oluşmasını engellemektedir.

Sarımsaktaki bazı maddeler yeni virüs oluşmasını engelleyen “protease inhibitör” maddesini etkisizleştirebilmektedir. 2007 yılında International Journal of STD & AIDS dergisinde yayımlanan bir araştırma sonuçlarına göre sarımsaktaki bazı maddelerin HIV ilaçlarının etkisini önemli ölçüde azaltmakta olduğu belirtilmektedir. 2002 yılında Clinical Infectious Diseases dergisinde yayımlanan bir araştırmanın da uzun süredir tüketilen sarımsağın aynı şekilde HIV ilaçlarının etkisini azaltmakta olduğu ortaya konmaktadır.

Benim yaşımda olanların HIV virüsüne yakalanma olasılığı düşük olsa da konu ilginç geldi ve sizlerle paylaşayım dedim.

Sarımsağın aldığınız ilaçlarla ters etkilenişini doktorunuzla görüşmenizi tekrar ediyorum. Doktorunuz, sarımsağı tamamen kes demeyebilir; miktarını azaltmanız istenilen sonuca ulaşmanızı sağlayabilir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın