ÖNERİLERSAĞLIK

Cep Telefonuyla Geçirdiğiniz 15 Dakikanın Beyin Yapısında Ve İşlevinde Değişimlere Yol Açabildiğini Ortaya Koyan Yeni Bir Araştırma

Yazar: 30 Kasım 2015 2 Yorumlar

telefon

Yapılan yeni bir klinik araştırmaya göre, sadece 15 dakika cep telefonuyla konuştuğunuzda maruz kaldığınız radyasyon, beyin yapısını ve işlevini değiştirebiliyor. Bu etki biliş, ruh hali ve davranışla bağlantılı beyin dalgaları aktivitelerini de kapsıyor.

Çalışmaya otuz bir sağlıklı kadın denek katılmış. Her değerlendirme seansı sırasında EEG hareketleri ve radyo frekans ışınımları ölçülmüş ve kaydedilmiş. Ölçümler her denek için ikişer kere tekrarlanmış. Bir gün cep telefonu kulağa dayalı ve sahte bir telefon göğüslerine dayalı şekilde ölçüm yapılırken, diğer gün, sahte telefon kulağa dayalı ve cep telefonu göğse dayalı şekilde ölçüm yapılmış.

CEP TELEFONU KULAĞA DAYALI OLDUĞUNDA ORTAYA OLDUKÇA ÇARPICI SONUÇLAR ÇIKMIŞ…

Sonuçlar çarpıcı olsa da, pek şaşırtıcı değiller. Bir bireyin telefonla konuşurken telefonu nereye yerleştirdiğine göre ortaya çıkan sonuçların gerçekten de altı çizilmeli.

Yapılan araştırmanın ilk plasebo etkisi kontollü ve tek kör çalışma yöntemli araştırma olmasının yanı sıra, 15 dakika gibi kısacık bir sürede bile 3G özellikli bir telefonun direkt kulağa teması, beynin hemen hemen her bölgesinde alfa, beta ve gama frekans bandındaki etkinliğin artmasıyla ilişkilendirilmiş.

SAĞLIK SORUNLARI

Araştırma oldukça kapsamlı göstergelere sahip. Beyin dalgalarının davranışları belirlediğine inanıldığından, beyin dalgaları etkinliğindeki değişim de davranışları ve bilinci etkileyebilmektedir. Cep telefenonundan yayılan radyasyonun davranışları etkileyip etkilemediği zaten uzun zamandır sorgulanmaktadır.

Alan Marks adında bir emlak danışmanı beyin tümöründen kaynaklanan bir nöbet geçirdiğinde, tümörün cep telefonunu her zaman tuttuğu yerde oluştuğu görüldü. Alan’ın davranışlarında farklılık göstermeye başlaması ise hastalığın ortaya çıkışından yıllar öncesine dayanıyordu. Bu davranış değişikliklerinin, beynin empati ve mantıkla ilgili olan bölümünde gelişmekte olan tümörden kaynaklandığı düşünüldü.

Avusturalya, Melbourne’da yer alan Swinburne Teknoloji Üniversitesi, Beyin Bilimi Enstitüsü’nde yapılan son bir araştırmaya göre, cep telefonundan yayılan radyasyonun beyindeki alfa dalgalarını belirgin bir biçimde kuvvetlendirdiği belirlenmiştir. İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi’nde yürütülen başka bir araştırmada ise cep telefonundan yayılan radyasyonun konuşma esnasında kişinin davranışlarını farklılaştırdığını, hatta beyin-dalgası kalıplarının telefon görüşmesinden çok sonra bile bozulmaya devam ettikleri gözlemlenmiştir.

4G TELEFONLARIN SAĞLIĞIMIZDA YOL AÇABİLECEĞİ ETKİLERE İLİŞKİN KORKULAR

Ne kadar şanslıyız ki Türkiye’de yaşıyoruz; Cumhurbaşkanımız 3G’den 4G’ye geçmeye gerek yok, 4.5 G’yi bekleyelim dedi. Peki bu 4.5 G denilen şey gerçekten var mı? 4G’den daha zararsız olabilir mi?

Şaka bir yana, dördüncü jenerasyon (4G) cep telefonu teknolojisi hızla popülerleşiyor. 3G’ye kıyasla performansta oluşacak artış, diğer bir yandan sağlığımız için de bir bedel oluşturacaktır.

2013 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, 30 dakika boyunca maruz kalınan 4G özellikli bir cep telefonundan yayılan radyasyonun beyin aktivelerini, 3G teknolojiye sahip bir cep telefonundan çok daha fazla etkilediği belirlenmiştir. 4G teknolojisinin yaydığı radyasyonun beynin her iki bölgesini de etkilediği ortaya konmuştur.

CEP TELEFONUNDAN YAYILAN RADYASYONUN POTANSİYEL ÖLÜMCÜL ETKİLERİ NEDEN TOPLUMDAN SAKLANIYOR?

Cep telefonunun etkileri üstüne yapılan bir çok araştırma geçersiz ya da yetersiz sayılıyor. NEDEN, diye sorabilirsiniz. Dr. Andrew Marino tarafından yürütülen BAĞIMSIZ bir araştırmaya göre, cep telefonundan yayılan elektromanyetik radyasyonun etkilerini araştıran çalışmaların %87’si telekomünikasyon endüstrisi tarafından finanse edilmektedir.

Herhalde bu durum sizin için açıklayıcı olacaktır.

 1. Büyük Tarım Şirketleri ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu, Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) etiketlenmesi, vs.,
 2. Büyük İlaç Şirketleri ve kolesterol düşürücü ilaçlar, Kemoterapi, vs.

Bunun gibi daha bir çok örnek var. İşte tüm bunlar VAHŞİ KAPİTALİZMİN çirkin yüzü, kar, kar, kar nedeniyle gerçekleşiyor.

CEP TELEFONU KULLANMANIN YOL AÇTIĞI TEHLİKELERİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN NELER YAPABİLECEĞİMİZE BAKALIM

1. Kulaklık kullanın

kulaklik

2. Cep telefonunu kalbinize yakın taşımayın

3. Teninize temas edecek şekilde taşımayın

tasima

Pek çok göğüs kanseri vakası bu duruma dayandırılmaktadır.

5. Cep telefonu kullanımını en aza indirin ve her zaman şarjılı olmasına dikkat edin, çünkü cep telefonu bataryası az olunca daha çok radyasyon yayar.

2 Yorumlar

 • ayca ince dedi ki:

  Bu konuya da el attiginiz icin cok tesekkurler 🙂
  Saglikli yasam icin her halukarda bir yasam bicimizi entegre etmemiz gerekiyor.
  Peki cep telefonuyla konusmayip, elde tutarak (internet, oyun vb. ile) gecirdigimiz zaman ne oluyor? hangi organlar etkileniyor?
  Wi-fi araciligiyla baglanmak bir cozum olabilir mi?

  Saygi ve Sevgiler,

  • aydinulusan dedi ki:

   Ayçacığım, güzel bir noktaya değinmişsin. Telefonla görüşmesen bile cep telefon’un radyasyon saçmaya devam ediyor ve beyin başta olmak üzere, temas ettiği her organı etkiliyor; bu nedenle ABD de oldukça yaygın olan kadınların telefonlarını sutyenlerinde taşımaları çok sakıncalı. Aynı şekilde cep telefonunu kalp üzerine taşımakta çok sakıncalı. Wi-Fi aracılığı ile kullanmak bir şey değiştirmez telefon hala açık olacağı için. Wi-Fi ı kapatıp 3G ile kullanmak da sakıncaları yok etmiyor. Ayrıca, telefonu kapatmak için “Uçak Modu”na gelince Wi-Fi da gidiyor.

Yorum Yapın