BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKUYARILARUYARILAR

CEVİZ TÜKETMENİN SAĞLADIĞI 7 YARAR

Yazar: 21 Mart 2021 Yorum yok

 

 

Ceviz yemenin yararları gerçekten çok etkileyici: Sadece 57 gr tükettiğinizde (bu Amerikalıların ¼ bardak ölçüsünün muadili) önerilen günlük bitkisel omega-3 yağ ihtiyacınızın %100 ünü karşılıyorsunuz. Ayrıca, yeterli düzeyde biyotin, bakır, molibdenim ve manganez ihtiyacınız da karşılanıyor. Evet, sadece 57 gr ceviz bunu sağlıyor.

Ceviz üzerine yapılmış bazı araştırma sonuçlarını paylaşmak istiyorum:

 

 1. Kalp Sağlığı

 

Cevizin ihtiva ettiği l-arginine amino asidi kalp/damar sağlığı açısından birçok yarar sağlamakta. Gerek kalp/damar hastası olanlar, gerekse bazı yüksek risk faktörleri nedeniyle kalp hastalığı riski taşıyanlar ceviz tüketimini göz ardı etmemeliler.

Ancak, herpes (uçuk) sorunu olanların ceviz tüketimini sınırlamaları veya sıfırlamaları önerilmektedir. Bunun nedeni olarak da cevizde bulunan yüksek miktarda l-arginine’ın başka bir amino asit olan lysine düzeyini düşürme olasılığı ve bununda herpes rahatsızlığının tekrarını tetiklemesi olarak belirtiliyor.

Cevizde bulunan diğer önemli bir madde alfa-linolenik asit (ALA). Bu bitkisel omega-3 yağ asidi, anti-enflamatuar etkisi nedeniyle kan pıhtılaşma olasılığını belirgin bir şekilde düşürmektedir. Bu konuyu inceleyen bir araştırmada sonuçlarına göre, yüksek ALA tüketen kişilerin kalp krizi riskleri çok düşük ve kalp krizi nedeniyle vefat oranları %55 daha az olarak saptanmış.

Günde sadece 4 adet ceviz tüketmenin kandaki kalp dostu ALA düzeyini belirgin bir şekilde arttırdığı ve kolesterol düzeyini de olumlu etkilediği belirtilmektedir.

Yapılan başka araştırma sonuçları da günde sadece 28 gr ceviz tüketmenin kalp/damar hastalığı riskini azalttığı ve bu nedenle ölüm riskini de düşürdüğüne işaret etmekte.

 

 1. Kilo Kontrolü

 

 

 

Sağlıklı beslenme planınıza ceviz tüketimini de eklerseniz, zaman içinde kilo almayı da engellemiş olabilirsiniz. Otuz bir denemede, sağlıklı diyetlerine ceviz katan kişilerde 0,635 kg hafifleme ve bel çevresi ölçümünde 1,3 cm incelme saptanmıştır.

Ceviz tüketmenin 3 gün içinde doyma hissini arttırdığı da gözlemlenmiş.

 

 1. Beyin Sağlığı

 

  

Ceviz birçok “beyin koruyucu” madde içermektedir. Örneğin, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, melatonin, E vitamini ve folat. Yapılan araştırmalar ceviz tüketiminin beyin sağlığını desteklediği ve gençlerin “çıkarımsal muhakeme” yeteneğini de arttırabildiği sonucuna varılmıştır.

Başka bir araştırma sonuçlarına göre, ceviz gibi yüksek antioksidan besinlerin tüketilmesini yaşam süresini uzatabileceği, yaşlılarda görülebilen oksidatif stresi azaltabileceği ve yine yaşlılarda görülebilen hareket kabiliyeti ve beyinsel faaliyetleri de olumlu etkileyebileceği belirtilmektedir.

 

 1. Erkeklerde Üreme Kapasitesini Destekleme

 

Ceviz tüketiminin genel erkek sağlığı ve erkek cinsel sağlığı üzerindeki olağanüstü etkisi araştırmacıları şaşırtan, fakat yaygın bir şekilde bilinmeyen bir gerçek olarak dikkat çekmektedir. Normal “batı” tarzında beslenen erkekler, günde 75 gr ceviz tükettiklerinde sperm kalitesi, zindelik, morfoloji ve hareketlilik ölçümlerinde belirgin bir yükseliş göstermişlerdir.

 

 1. Özgün ve Güçlü bir Antioksidan

 

 

 

Antioksidanlar sağlığımız için yaşamsal önem taşırlar; serbest radikallere karşı verdikleri savaş nedeniyle ne hızla yaşlandığımızı belirlerler. Bildiğiniz üzere, serbest radikaller yaşlanma nedeniyle sağlık kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

Cevizin içerdiği birkaç güçlü ve özgün antioksidan çok az besinde bulunmaktadır. Bunların bazıları morin adlı flavanol, tellimagrandin adlı tanin ve juglone adlı kuinondur.

Cevizdeki serbest radikal avcısı bu güçlü antioksidanlar bilim insanları tarafından “olağanüstü” olarak nitelendirilmektedirler. Ayrıca, cevizdeki polifenoller karaciğer tahribatını da engelleme özelliğine sahiptirlar.

 

 1. Kanseri Önleyen Özellikler

 

 

Ceviz tüketimi prostat kanseri riskini azalttığı gibi, göğüs kanseri üzerinde de aynı etkiyi sağlamaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, farelere 18 hafta, insanın 68 gr ceviz tükettiği ölçüde ceviz yedirilmiş. Kontrol gurubuna kıyasla, ceviz yedirilen farelerdeki prostat kanseri büyümesi çok daha düşük düzeyde gerçekleşmiş.

Özetle, ceviz yemenin prostat kanseri oluşumunu %30-40 düzeyinde azalttığı saptanmış.

Fareler üzerinde yapılan başka bir araştırmada, insanın günde 2 avuç ceviz yemesine muadil ceviz tüketmeleri göğüs kanseri riskini %50 azalttığı gibi tümör oluşumunu da %50 azaltmış.

 

 1. Şeker Hastalığı

 

  

Cevizin içerdiği yararlı yağlar 2.Tip Şeker hastalarında, metabolik parametrelerde düzelme sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, kilo sorunu yaşayan ve 2.Tip Şeker hastası olan kişiler günde 57 gr ceviz tükettiklerinde, ceviz yemeyenlere kıyasla, açlık insülin düzeylerinde belirgin düşüş yaşamışlar. Bu sonuç ilk 3 aydan sonra saptanmış.

 

Özetlersek

 

 

Ceviz tüketmenin yararlarını:

 

 • Metabolizmada düzelme
 • Erkeklerde cinsel sağlıkta (üreme) yükseliş
 • Şeker hastalığında kontrolün artması
 • Kötü kolesterol (LDL) düzeyinin düşmesi

 

olarak özetleyebiliriz.

 

Ayrıca,

 

 • Anti-enflamatuar etkinin artması
 • Ruhsal duruma olumlu etkisi
 • Kilo kontrolüne katkı sağlaması
 • Kanser riskini düşürmesi

 

unutulmaması gereken diğer özelliklerdir.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Yapın