BESLENMEİPUÇLARIÖNERİLERTARİFLER

CHİA TOHUMUNU HERGÜN NEDEN TÜKETMELİSİNİZ

Yazar: 6 Temmuz 2017 Yorum yok

download

İyi bir besin olduğu için (süper besin) uzunca bir süredir, makul miktarda, chia tohumu tüketmekteyim. Ancak, yakın geçmişte dikkatimi çeken iki olay, konuyu daha ciddi bir şekilde incelemeye itti beni.

Bir kaç ay evvel, hiç bir süper markette chia tohumu bulamamıştım. Sevgili karım, tanınmış bir kişinin chia tüketerek nasıl kilo verdiğini sosyal medyada paylaştığını ve bu nedenle herkesin chia tohumuna saldırarak, stokları tükettiğini anlattı. Neyse ki, geçmişte de alışveriş yaptığım bir sağlık ürünleri web sitesinde buldum ve aldım.

Olay bana biraz abartılı gelmişti, doğrusu.

İki ay evvel, ABD deki kızımı, damadımı ve torunlarımı ziyarete gittiğimizi bazılarınız hatırlayacaktır. Her ziyaretimde yaptığım gibi, süpermarketten hazır kombuça çayı aldım, ancak chia tohumlusunu daha evvel görmemiştim. Chia tohumu miktarını da oldukça bol görünce bir deneyeyim dedim.

Günde takriben ½ litre tükettiğimi tahmin ediyorum. Neyse, Türkiye ye döndüğümüzde, hiç gerek olmadığı halde, 2-3 Kg, verdiğimi gördüm, ve biraz endişelendim doğrusu. Ancak, 2-3 haftadır ağırlık çalışmama rağmen, gücümde hiç eksilme yoktu.

Bu iki olay, chia tohumunu daha detaylı inceleyip, sizlerle paylaşmama neden oldu.

Chia tohumunun menşei Meksika olup, Azteklerin bu besini her öğünlerinde yediklerine karıştırdığı söylenir.

Chia tohumu % 20 protein, % 34 sağlıklı yağlar, % 25 fiber, ve bol miktarda antioksidan içermektedir. Ayrıca, bu besinde, linoleik asit, omega-3 yağı, ve başka doymamış yağlarda bulunmakta.

 

Chia tohumu tüketmenin yararları

 

  1. Omega-3 yağ asidi

Bu tohumlar, balık tüketimi gibi, mebzul miktarda omega-3 yağ asidi sağlamakta. Bu yağ asitlerinin, kolesterolü düşürme, kalp sağlığı ve kalp performansını arttırma, ve depresyona karşı kişiyi koruma gibi konularda takviye edici niteliği bulunmaktadır. Yani, hem sağlık, hem de ruh hali için alınması öneriliyor.

  1. Kilo vermede destek

Bu tohumlar suya konduğunda, önemli bir miktarı “emdikleri” görünür. Aynı şey midenizde de gerçekleşir. Yani suyu abzorbe ederek, tokluk hissi oluşur.

Kilo verme konusunda chia tohumu tüketiminin sağladığı katkı, hem süratli, hem etkin, hem de vücudunuza hiç bir olumsuz etki yapmamasıdır.

Ayrıca, chia tohumu tüketmenin sağlıksız besinleri tüketme arzusunu da yok ettiği söylenmekte.

  1. Enerji

Hepimizin yapması gerektiği gibi spor salonuna gidip, günlük yürüyüşlerinizi de yapıyorsanız, chia tohumunun size vereceği enerji desteğini de göreceksiniz.

  1. Zengin bir kalsiyum kaynağı

Hacim bazında, chia tohumu sütten fazla kalsiyum, ve muzdan fazla potasyum içermektedir. Vejeteryanların favori besinlerinde biri olması herhalde bundan kaynaklanıyor.

Kemikler, saç ve tırnaklarınıza sağladığı katkı açık.

  1. Gençlik pınarı

Evvelce de değindiğim gibi, chia tohumları inanılmaz bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, telomerlerimizi, hücrelerimizi, ve DNA’mızı serbest radikallerden korur; bu sayede yaşamımızı uzatır.

Bir chia tohumundaki antioksidan yoğunluğunun, bir yaban mersininden daha fazla olduğu iddia edilmekte.

 

Chia tohumu tüketimi

 

Önerilen miktar, benim ABD ziyaretim ve chia’lı kombuça tüketimimden evvelki düzeyin oldukça üstünde.

Önerilen miktar: günde 3-4 çorba kaşığı.

Günde 1 çorba kaşığı ile başlayıp, tedricen yukarıdaki miktara ulaşabilirsiniz.

Bu tohumların tadı “nötr” olduğu için her öğünde bir yiyeceğe karıştırabilirsiniz; sulu et yemekleri, çorba, yoğurt, ve salata gibi.

Chia tohumlarının bir başka özelliği de uzun “raf ömürleridir”.

Eee, başlamak için neyi bekliyorsunuz?

Haftaya görüşmek üzere.

Yorum Yapın