BESLENMEİPUÇLARIÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

CHLORELLA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ TÜM YIL SAĞLIKLI KILAR

Yazar: 16 Ağustos 2019 Yorum yok

Geçen haftaki yazıya ilişkin kısa bir not: 3 yakın arkadaşım, karım, kızım, ve ben sağ-beyinli çıktık. Yani hepimiz yazının şifresini çözdük. Yahu, sol-beyinli kimse yok mu? Utanılacak bir şey değil bu. Merakımdan çatlayacağım; sol-beyinlilerden yorum veya e-posta rica ediyorum.

 

 Hücre ve organlardan oluşan bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde “işlemesini” sağlar.

Bağışıklık sistemimizin iyi çalışması ve sağlıklı kalabilmemiz için yapabileceğimiz bir çok şey var. Örneğin, sıkça  ellerimizi yıkamamız, yeterli uyku ve bağışıklık sistemini destekleyen besinleri tüketmemiz. Bu besinlerin arasında zencefil, lahana turşusu ve şitake mantarını sayabiliriz.

Diğer bir bağışıklık sistemi destekçisi süper-besin de tatlı suda yetişen tek hücreli bir yosun olan Chlorella Pyrenoidosa. Vücudumuzdaki tüm hücreler gibi, bağışıklık sistemimizi oluşturan hücrelerde iyi beslenmeden yararlanırlar; chlorella da bağışıklık sistemimizin güçlü olması için ideal bir besindir.

Chlorella nükleik asit zengini olduğu gibi, D ve B12 vitamini, demir ve daha bir çok sağlığa yararlı besin içerir.

Bir çok klinik çalışma, her gün chlorella tüketmenin bağışıklık sistemini desteklediğini ve iyi çalışmasını sağladığını saptamış bulunmaktadır.

 

Bağışıklık Desteklemenin Ötesinde

 

Chlorella, klorofil, demir, D vitamini, ve bir çok başka yararlı madde içerir. Bağışıklık sistemini desteklemek dışında, sağlık destekleyici başka özelliklerini de dikkate almamız gerekir.

Örneğin, enerji konusunda chlorellanın içerdiği yüksek kaliteli besinler hücrelerinizi destekleyerek yorgunluk hissini bertaraf eder.

Chlorellanın diğer bir özelliği, vücudu hassas bir şekilde arındırmasıdır. Vücudumuzun doğal detoksifikasyon sürecini ve arındırma organlarımızın sağlıklı çalışmasını destekler. Chlorella vücudun toksinleri temizlemede kullandığı bazı maddeleri içerdiğinden, vücudu arındırır.

Klorofil nefesinizin güzel kokmasını sağlayabileceği gibi, vücudun atıklardan kurtulması sürecini de destekler. Tüm yeşil bitkiler klorofil içerse de, chlorelladaki en zengin kaynaklardan biridir.

Chlorellanın başka bir yararı hazmı kolaylaştırmasıdır; bunu da klorofil sayesinde yapar. Besinlerin mideye girmesinden, vücuttan atılmasına kadar geçen tüm süreçte destek sağlar.

Benim chlorella (ve spirulina) kullanmaya başlamamın nedeni, bu iki “yosun”un vücudu ağır metallerden arındırmasıdır.  Hava kirliliği gibi çevresel sorunlar, ve beslenmede vücuda girebilen ağır metaller sağlığımızı tehdit etmektedir. Buna karşı, yukarıdaki “yosunlar”ı tüketmek, ve dipten beslenen, kalkan  gibi balıklardan uzak durmak sağlığımızı korumamız için bir nebze destek sağlamaktadır.

Bu yosunların “emilebilir” şekle gelmesi için bir süreçten geçirilmeleri gerekir. İyi bir marka almanızı öneririm.

Tablet veya toz olarak tüketebileceğiniz gibi, yemeklerinize de karıştırabilirsiniz.

Aşağıda önerdiğim karışım, lezzetli olduğu gibi, bağışıklık sisteminize de katkıda bulunacaktır.

Bağışıklık Destekleyici, Chlorella, Limon, Zencefil Toniği:

İçindekiler:

1 Çorba kaşığı toz zerdeçal

1 Çorba kaşığı toz zencefil

1 Limonun suyu

3 bardak su

1 çay kaşığı veya 3 tablet chlorella

 

Tarif:

 

  1. Tüm malzemeyi küçük bir tencerede toplayın
  2. Su kaynadıktan sonra ateşi kısın ve 2-3 dakika demleyin
  3. Süzerek, 2 büyük kupaya dökün
  4. Keyfini çıkarın

Bu seferde bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın