İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

ÇIPLAK UYUMANIN YARARLARI

Yazar: 8 Haziran 2018 3 Yorumlar

Döndüm

 

 

Sevgili arkadaşlarımızın teknesinde, Göcek’te muhteşem bir hafta geçirdik; sağ olsunlar. Resimde, soldan sağa, ben, sevgili karım Pınar, Gülbin, Faruk, Atilla ve Mirsad.

 

Çıplak uyumak

 

 

Senelerdir çıplak uyurum, ama aşağıda sıralayacağım yararlarından pek haberim yoktu doğrusu. Bir çok kişi evini fazla sıcak tutmakta, ve bunun üstüne, yatarken pijama giyerek ısıyı daha da arttırmaktadır. Bu da, sık, sık uyanmak ve , genelde, huzursuz bir uyku anlamına gelmektedir.

Yatak odası sıcaklığı, ideal olarak, 21 derecenin altında olmalıdır. Bir çok araştırma, optimal yatak odası ısısının 15 – 20 derece olmasını tavsiye eder.

Bir araştırma, üst deri ısısın 0,4 derece azalmasının uykuya belirgin bir iyileştirme sağladığını kanıtlamış bulunuyor. Yararlar, bununla da bitmiyor.

 

Çıplak uyumanın sağladığı diğer sağlık yararları

 

 • Metabolizma iyileşmesi. Vücut ısısını azaltmak, “kahverengi yağ” olarak tanımlanan yağ dokusunu aktive ederek vücut ısısını arttırmaktadır. Kahverengi yağ dokuları daha yüksek olan kişilerde, dinlenme metabolizma hızı (resting metabolic rate) daha yüksek olmakta, daha etkin kan şekeri kontrolü sağlanmakta, ve insülin duyarlılığı daha yüksek olmaktadır.
 • Kan deveranı iyileşmesi. Çıplak olduğunuzda, kan deveranını yavaşlatıcı etken olmadığından, deveran hızı artmakta, bu da tüm vücuda, bilhassa kalp ve kaslarınıza, olumlu etki yapmaktadır.
 • Daha sağlıklı deri. Bakterilerin sevdiği ortam, sıcak ve nemli olandır. Bu nedenle, pijamaları ve iç çamaşırları atmak, bilhassa kadınlarda sorun olan, maya mantarı enfeksiyonu konusunu kökünden halleder. Koltuk altı gibi, yerlerin, ve tüm derinin, nefes alması sağlığa oldukça önemli katkı sağlar.
 • Sperm kalitesinin artması. Erkeklerin yumurtalıklarının , spermi vücut ısısını altında bir ısıda tutmak üzere “tasarlandığı” unutulmamalıdır. İç çamaşırı ve pijama bu işlevi etkisiz hale getirir. Olmasının üzerinde bir ısıya maruz kalan spermin kalitesi bu şekilde azalır, ve erkeğin üretkenliğine zarar verir.
 • Daha iyi cinsel yaşam. Deri, deriye temas oxytocin hormonunun salgılanmasını arttırarak bağlılık ve ruhsal beraberlik duygularını yükseltir. Çıplak uyumak bunu tetikleyerek daha iyi bir cinsel yaşam ve yukarıda sayılan olumlu etkiler nedeniyle, yadsınmamalıdır.
 • Hormonların dengelenmesi. Vücudunuzun uyurken daha düşük bir ısıda olması, cortizol hormonunun düşmesine, insan büyüme hormonun artmasına, ve melatonin hormonun dengelenmesini sağlar. Yani, daha iyi bir uyku kalitesi, kaygıların azalması ve bir şeyler atıştırma dürtüsünün yok olması sağlanır.

* Uykunuzun kalitesini arttırmak, beyin sağlığınıza da katkıda bulunur. Daha kaliteli bir uyku, beyin detoksifikasyonu açısından da çok önemli katkı sağlamakta. Bilişsel sağlığınızın önemini unutmayın.

Yıllar önce Alka-Seltzer diye bir ilacın reklamı geldi aklıma; “dene, seveceksin” diye tercüme edilebilir. Hakikaten, çıplak yatmayı deneyin, eminim seveceksiniz.

Bir dahaki görüşmemize dek; sağlıcakla kalın.

3 Yorumlar

 • Kamil Derebeyi dedi ki:

  Ben ne zaman çıplak uyusam sabah mutlaka hasta olup uyanıyorum. Sizce neden böyle?

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Bunun cevabı kolay ve uzaktan verilebilecek gibi değil. Benim ilk aklıma gelen “zayıf bağışıklık sistemi”. Ben yaz kış çıplak yatarım ve nezle de olmam.

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   İlk yanıtımda atladığım bir şey geldi aklıma. Çıplak yatmak üstünüze bir şey giymemek anlamına geliyor. Mevsimine göre, tabiiki çarşaf, battaniye veya yorgan kullanaclsınız.

Yorum Yapın