İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

CIVA ZEHİRLENMESİ

Yazar: 20 Nisan 2018 Yorum yok

 

 

Hoppala, buda nerden çıktı şimdi diyorsunuz herhalde; sevgili arkadaşım Emoş’un ricasını yerine getiriyorum.

Geçenlerde arayarak, bu konudaki yazımı bulamadığını, bulup ona iletmemi istedi. Aradım, bende bulamadım; demek ki yazmamışım.

Konu üzerinde tartıştığımızı hatırlıyorum. Kayınbiraderim ‘in kullandığı kompakt floresan ampullerin, cıva ihtiva etmesi nedeniyle tehlikeli olduğunu ona ilettiğimde, pek aldırış etmediğini aktarmıştım. Etrafta koşuşturan 4 yaşında bir torununun olması konuyu daha da vahim kılıyordu.

Karısı Serap’ta çocukluklarında, termometre kırıldığında çıkan cıva ile oynadıklarını belirterek, konunun abartıldığını öne sürmüştü. Emoş’da çocukluğunda cıva ile oynadığını hatırladı, ve bu görüşe katıldı.

Bende cıva ile oynadığımı hatırlıyorum.

Eee, hepimiz bunu yaptığımıza göre o kadar toksik olmaması gerekir, değil mi?

 

Kendinizi çok kötü hissetmeyin. Bir kaç Çin İmparatoru ve asilzadesinin, simyacılar tarafından verilen “yaşam iksirleri” sayesinde daha sağlıklı, daha uzun ömürlü, hatta ölümsüz olmamışlar, ölmüşler veya çok hasta olmuşlar. Eski zamanlardan beri cıva ilginç bir şöhrete sahip olmuş, anlayacağınız.

Cıvanın bu ilginç şanı, günümüzde de sürüyor. Örnek mi; amalgam diş dolgusu.

Amalgam’ın içindeki cıva, tabii ki hastayı olumsuz bir şekilde etkilemekte; hafiften, hafiften zehirlemekte. Ancak diş tedavisi alanında çalışanların, normal nüfusa kıyasla 23 kat daha fazla idiyopatik pulmonary fibrosis (IPF) denilen hastalığa kapıldıklarını biliyormuydunuz? Cıva zehirlenmesinin neden olduğu bu sorunun tedavisi yok, ve gittikçe kötüleşen bir akciğer hastalığı.

2008 yılının Aralık ayında, İngiliz aktör Jeremy Piven’e cıva zehirlenmesi teşhisi konmuş. Nedenine inanmayacaksınız. Yirmi yıldır, her güm, 2 öğün suşi yemek.

Maalesef, cıvaya maruz kalmamızın en belirgin nedenlerinden biri balık tüketimi. Bu konuda da bir seçeneğiniz var; dipte beslenen büyük balıklar yerine, dipte beslenmeyen küçük balıkları tercih edin. Örneğin, benim, ve karımın favorisi, istavrit.

Cıva zehirlenmesi, hem nerede, nasıl, ve neyle konusunda, hem de zehirlenme sonucunda karşılaşılan sağlık sorunları konusunda çok geniş bir alan kaplamakta. Ölümcül olabildiğine değinmiştik.

Serap olsun, Emoş olsun çocukluklarında cıva ile oynadıklarını ve bunun abartılmaması gerektiğini savunmuşlardı. Acaba, hem Serap, hem kızı, hem de Emoş’ta tiroit sorunu olması bununla alakalı olabilir mi???

Yukarıda özetle verdiğim bazı bilgilerden yararlanarak, cıva ile temasınızı asgariye indirmenizi dilerim. Amalgam diş dolgularından kurtulmanızı, işi çok iyi bilen, ne sizi ne kendisini zehirleyerek bunu gerçekleştirebilecek biri tarafından yapılmasını öneririm.

İlginizi uyandırabilmek için yazdıklarımdan yararlanacağınızı ve daha derin incelemelere yöneleceğinizi umarım.

Şimdilik bu kadar: sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın