İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

ÇOK YÜKSEK LDL, VE KALP DAMAR HASTALIĞI YOK

Yazar: 17 Mayıs 2018 Yorum yok

 

 

 

1697 yılında kaşif Willem de Vlamingh ve ekibi Avustralya’da siyah kuğu görene dek, dünyadaki tüm kuğuların beyaz olduğuna inanılırdı. Böylece, “tüm kuğular beyazdır” hipotezi geçerliliğini yitirmiş – çürütülmüştür. Bilim böyle çalışır. Veya, böyle çalışmalıdır.

Gerçek dünyada, bazı bilim insanları “favori hipotezleri” çürütüldüğünde, bunu kabullenmemek için çeşitli bahanelere baş vurmakta mahirdirler. “Bu bir paradoks (çelişki)” bahanesine sığınırlar, doğru ölçüm yapılmamış derler, veya çelişen ögeler dikkate alınmamış gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

Büyük ilaç üreticilerinin daha fazla kar etmek için çürütülen hipotezlere karşı çıkmalarına değinmeyeceğim bile.

Yüksek kolesterolü (familial hypercholesterolemia (FH)) olan 72 yaşındaki bir adam, yıllarca gözlem altında tutulmuş. Bütün çabalara rağmen, araştırmacılar hiç bir kalp damar hastalığı bulamamışlar – hiç.

Bir çok kişi üzerindeki kendi gözlemlerini anlatan Dr. Malcolm Kendrick, yüksek LDL veya total kolesterolü olan kişilerde,  ileri yaşta olanlar dahil, kalp damar hastalığı bulunmaması gayet olası.

Bir arkadaşının 85 yaşındaki annesinin total kolesterolü 483 mg/dl olmasına karşın, hala golf oynaması, ve hiç bir kalp damar hastalığı geçirmediği gerçeğine ne dersiniz?

Ancak, tüm bu gözlemler ciddi araştırmalara dayanmadığı gerekçesiyle, dikkate alınmaz “anekdotlar” olarak bir kenara itilmekte.

Bir tek vaka bile bir “anekdot” olarak nitelenip, ukala bir kendini beğenmişlik le kenara itilemez.

72 yaşındaki arkadaşa dönersek, LDL si sürekli olarak “ortalamanın “ 3-4 kat üstünde kalmış. Yıllarca, LDL düşüren ilaçlar kullanmış, ve başarı sağlanamamış. Yirmi yıllık sürede, ortalama LDL si 486 mg/dl düzeyinde seyretmiş.

Ufak bir hatırlatma: Total Kolesterol = HDL + LDL + trigliserid bölü 5.

Buna rağmen, bu 72 yaşındaki arkadaşta, arteroscoretik (atar damarlarında) plaka bulunamamış, ve kalp damar hastalığına da rastlanmamış. Yani kalp damar sistemi son derece sağlıklı.

Bu durumu, sadece istatistiki bir uç nokta olarak görmemeliyiz. İngiltere de yıllardır FH hastalarının istatistiklerini tutan Simon Broome kayıtları sizi şaşırtabilir.

Hernekadar, bu kayıtlar, yıllarca yüksek kolesterol ‘ün ilaçla tedavisini öngören kişilerce kullanılmışsa da, en ilginç sonuçlardan biri FH sorunu olanların, bu sorunu olmayanlara kıyasla daha uzun yaşamaları.

Google’a Simon Broome registry’e girip bakmanızı öneririm.

Doktorunuzu ilahlaştırıp, her dediğini “yukardan” gelen bir emir olarak görmeyin. Sizin de beyniniz, ve sağduyunuz var; konuyu kendiniz de inceleyin. Belki de, daha sağlıklı bir çözüm bulabilirsiniz.

Doktorunuzun statin ilaç , Lipitor gibi, önerisine boyun eğerseniz, hiç olmazsa takviye olarak Coenzim Q10 (CoQ10) alın; doktorunuz önermemişse bile.

Haftaya, statin ilaçlarının yan etkilerini paylaşacağım sizinle.

Şimdilik bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın