İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

COVID-19 RİSKİNİZİ AZALTMAK İÇİN 4 YENİ ÖNERİ

Yazar: 24 Şubat 2021 Yorum yok

 

 Alışveriş ederken veya kurye eve bir koli getirdiğinde tedirgin olmanıza gerek kalmadı; Amerikan Salgın Kontrol Merkezi (CDC), COVİD’in bulaştığı satıhlara dokunmadan ziyade, havadan daha kolay bulaştığını saptamış. Buna ek olarak başka bir iyi haberimiz de var: Havadan bulaşılma karşı korunmanız sandığınızdan daha kolay.

Burnunuza tuzlu su çekin.

 Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi eksperleri sinüslerden tuzlu su geçirilmesinin nefes aldığınızda buruna giren virusleri yok edebileceğini saptamışlar. Bunun nedeni, tuzlu suyun burun dokusunun doğal temizleme sürecini güçlendirmesi.

Yapmanız gerek 1 tatlı kaşığı tuz ile, 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırmanız ve bu karışımın 1 tatlı kaşığını 250 ml ılık içme suyunda eritmeniz. Bu karışımı avucunuza döküp, bir burun deliğinizden çekmeniz (öteki burun deliği kapalı), sonra diğer burun deliğinizden aynı işlemi yapmanız. Günde 1-2 defa yapmanız öneriliyor.

Ben senelerdir bunu “netty pot” (yukardaki resimde) ile yaparım ve eski horlama huyumdan tamamen kurtulmuş durumdayım. Bir de bu avantajı varmış meğer. Benim karışımım pembe Himalaya tuzu ve karbonat.

Su kaynatın.

 

 Evdeki nem oranın %40 ila %60 arasında tutulması, COVID’in, kuru ortamda olduğu gibi, havada uzun süre kalmasını önlemektedir. Harvard Medical School‘da bulaşıcı hastalık kontrol uzmanı olan Dr. Stephanie Taylor buna dikkat çekmektedir. Ayrıca, rutubetli hava ciğerlerin virusları temizleme işlevini kolaylaştırmaktadır.

Nemlendirici bir aygıt da gerekmiyor; içi su dolu kapaksız bir tencereyi orta ısıya ayarlanmış bir ocağın üstüne koyarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Solunumunuza uğultu katın

 

 

Sinüslerin ürettiği bir antiviral gaz olan nitrik oksit burundan nefes alıp verdiğinizde akciğerlerinize gitmektedir. Yani akciğerlerdeki virusları temizlemektedir. Bu işlevi desteklemek/etkisini arttırmak için dahiliye uzmanı Dr. Ron Sinha’a ilginç bir öneride bulunmakta; günde 5 dakika “arı nefesi alıp vermenizi” önermekte. Burundan nefes alın ve nefes verirken mırıldanarak/vırıldanarak nefes verin. Bu mırıldanma/vırıldama titreşim yaratarak nitrik oksit düzeyini %1.500 arttırma olanağı sağlamaktadır.

Toplu taşımada yan, yana oturun.

 

 

Toplu taşımada veya doktor muayenehanesinde yan yana oturma, karşılıklı oturmaya kıyasla, COVID bulaşım riskini %57 azaltmaktadır. Bunu saptayan İngiliz bilim adamlarına göre, karşılıklı oturulduğunda nefes verirken havaya saçılan damlacıkları nefes alarak size bulaşma olasılığının daha düşük olması.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın