ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

COVID-19 RİSKİNİZİ DÜŞÜRMEK İÇİN NE YEMELİSİNİZ

Yazar: 18 Ocak 2021 Yorum yok

 

 Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre bağırsak sağlığınızın sorunlu olması COVID-19 un şiddetini arttırmakta. Bu riski azaltmak için önerilerde var.

Herkes aşı konusunu tartışadursun, COVID-19 tehlikesi azalmadığı gibi bütün dünyada şiddetlenerek devam ediyor. COVID-19 un gerek kısa vadeli gerekse uzun vadeli ciddi etkileri olduğunu biliyoruz. Bu hastalığın bir solunum yolu hastalığı olduğunu biliyoruz ama bağırsakta da tehlikeli etkileri olduğunu pek düşünmeyiz.

Amerikan Mikrobiyoloji Cemiyetinin yaptığı bir araştırmanın sonuçları, bağırsak sağlığı iyi olmayanların COVID-19’u daha şiddetli geçirdiklerini belirtmektedir. Araştırmaya göre COVID-19 un tetiklediği solunum sorunları nedeniyle hastaneye yatan kişilerde aynı zamanda ishal ve kusma gibi mide-bağırsak sorunları da artış göstermekte. Yani COVID bağırsak sorunlarını da arttırıyor.

Uzman mikrobiyolojist Dr.Heenam Stanley Kim’e göre tüm dünya kafaya COVID-19 pandemisini takmış, ancak dikkate almadıkları olay hasar görmüş bağırsak mikrobiatası pandemisinin vahameti.

COVID-19 size bulaşsa bile bağırsak sağlığınızı etkilemeyebilir. Ancak, bağırsak sağlığınız zaten iyi değilse bu virüs ağır mide bağırsak sorunlarına neden olabilir. Dr. Kim’e göre, COVID’i daha hafif atlatabilmek için bağırsak sağlığımızı korumamız gerekmekte.

Doğal olarak, bağırsak sağlığı için ne yediğimiz büyük önem taşımakta. Lifli yiyecekler kabızlığı önleyerek bağırsak sağlığını korur. Lifli besinlerden örnekler:

 

  • Tam tahıl ekmeği
  • Tam tahıl makarnalar
  • Pirinç
  • Kahvaltılık tahıl ürünleri
  • Bakliyat
  • Brokoli
  • Havuç
  • Elma
  • Armut

 

sayılabilir. Yazılarımı okuyanlar benim yukarıdaki listenin tümüne katılmayacağımı bilirler ama araştırmanın sonuçları içinde olduğu için sizlerle paylaştım. Listenin son 5 ine itirazım yok. Sizlerde hangi besinlerin lif zengini olduğunu araştırabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırmanız da sağlıklı bağırsak için önemlidir. İyi bir balık yağı takviyesi de anti-enflamatuar etkisiyle bağırsakları korur, kollar.

John Hopkins Üniversitesinde yapılan bir araştırma probiyotik takviyesinin bağırsak sağlığı açısından %36 etkili olduğunu saptamış. Ancak, İngiliz Sağlık Teşkilatı probiyotik takviyesini her gün ve en az 4 hafta aldıktan sonra bağırsak sağlığına olumlu etkisini vurgulamaktadır. Bu konuda benim önerim, tabiri çeyizse, eczacınıza 2 kabuklu probiyotik vermesini rica edin. İlk kabuk mide asidi ile dağılıyor ve ikinci kabuk sayesinde probiyotikler bağırsaklara ulaşabiliyor.

Nane çayının da hazım sorununa iyi geldiğini unutmayın.

Bu haftada bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın