İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

COVID-19 SÜRECİNDE AKCİĞERLERİNİZİ KORUMAK İÇİN 3 BASİT “TAKAS” ÖNERİYORUZ

Yazar: 3 Eylül 2020 Yorum yok

Yaşamımızı her yönden çok olumsuz etkilediği gibi, ak ciğerlerimiz için de önemli bir tehdit oluşturan Covid-19’a karşı korunmamız için ufak bir araştırmanın yerinde olacağını düşündüm. Basit bazı “takasların” ak ciğerlerimizi virus’a karşı etkili bir şekilde koruduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Kanola yağını zeytin yağı ile takas edin.

 

Northwestern Üniversitesindeki araştırmacılar kanola, mısır ve soya gibi yağlarda bulunan E-vitaminin (gamma-tocopherol) yangı sürecini (enflamasyon) arttırarak ak ciğerlerinizin kapasitesini düşürüp nefes almanızı güçleştirdiğini saptamışlar. Ancak, zeytin yağında bulunan E-vitamini (alpha-tocopherol) yangıya karşı bir savunma oluşturup, sağlıklı ak ciğer fonksiyonunu mümkün kılmaktadır.

Kesinlikle dikkate almanız gerek önerim, gamma-tocopherol içeren tüm yağlarda uzak durmanız; hatta covid-19 krizi bittikten sonra (???) bile.

Unutmayın ki zeytin yağı kilo vermenizi bile kolaylaştıran sağlıklı bir yağdır.

 

Kimyevi dezenfektanları doğal olanlarla takas edin.

 

Sağlığımızı korumak için çoğumuz “ağır” kimyevi temizleyicileri tercih etmektedir. Ancak, Harvard Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları, kimyevi dezenfektanların içerdiği kimyevi maddelerin solunum sorunlarını %38 oranında arttırdığını göstermiş bulunmaktadır. Moralinizi hemen bozmayın; ABD’nin Çevresel Savunma Ajansı (EPA), kekik yağında bulunan bir maddenin koronavirus’a karşı etkin bir dezenfektan bulunduğunu belirtmekte.

Böyle hazır bir dezenfektanı Türkiye’de bulabileceğimiz konusunda yardımcı olamayacağım için üzgünüm; belki de vardır veya kendiniz yapabilirsiniz.  Ancak, Amazon’dan tedarik edilebileceğini belirtmeliyim.

 

Ağzınızdan nefes almayı burnunuzdan nefes alma ile takas edin.

Burundaki hücreler ve doku nitrik oksit içermektedir. Burnunuzdan nefes aldığınızda nitrik asit akciğerlere giderek virusları öldürüp çoğalmalarını ve yayılmalarını engeller.

 

BURNUNUZDAN YEMEK YEMEDİĞİNİZ GİBİ, AĞZINIZDAN DA NEFES ALMAYIN.

 

Yukarıda önerdiğim basit “takasları” uygulayın; yararlarını kesinlikle göreceksiniz.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Yapın