ÖNERİLERSAĞLIK

COVİD UZMANLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ 5 ENFLAMASYON ÖNLEYİCİ GIDAYI TÜKETMENİZİ ÖNERİYORLAR

Yazar: 23 Ekim 2020 Yorum yok

Hepimizin yangı (enflamasyon) oluşumunu önlemek için diyetimize dikkat etmesi gerekiyor. Yangısal süreç birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor; örneğin, mide rahatsızlıkları, el ve ayak parmaklarının şişmesi ve deride kızarıklık ve kaşıntı. Enflamasyonu kontrol altında tutmanız vücudun tüm “sistemlerinin” sağlıklı çalışmasını sağladığı gibi, günün en öncelikli konularından olan bağışıklık sisteminin güçlü tutulması açısından da önemli.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için öne çıkan anti-enflamatuar besinleri aşağıda veriyoruz.

Dolmalık Kırmızı Biber

Buna inanmayacaksınız ama, dolmalık kırmızı biberin içerdiği C vitamini, narenciyeden bile fazla. Vücudun C vitamini stokunu yeterli tutmak, bağışıklık sistemini desteklediği gibi, sizi nezle ve grip gibi hastalıklara karşı da güçlü kılar.

Sarımsak

 Sarımsak metabolizmanızı hızlandırdığı gibi, içerdiği kimyevi maddeler nedeniyle, enfeksiyona karşı da sizi güçlendirir. Birçok yemekte kullanılması nedeniyle bu besini bolca tüketmeniz mümkündür.

Ben her sabah, bir çorba kaşığı siyah sarımsak yerim. 3 Aralık 2019 tarihli yazımı okumanızı öneririm.

Zencefil

Kendinizi iyi hissetmediğinizde yakınlarınızın zencefil çayı önermesinin tabii ki bir nedeni var. Bu aromatik baharat sizi hastalandıran yangısal sürece karşı savaş açar. Örneğin, nezle, grip, boğaz ağrısı ve şişmiş bezler. Ayrıca, güçlü bir anti-bakteriyel olduğu unutulmamalı.

Yoğurt

ABD de buna “Yunan Yoğurdu” denmesine bozuluyorum doğrusu; ne kadar Yunan ise, o kadar da Türk tür.

Neyse. Yoğurt tüketmek, içerdiği probiyotikler ve canlı “kültürler” nedeniyle bağışıklık sistemini kamçılar, uyarır.

Ayrıca yoğurtta kalsiyum ve D vitamini gibi önemli maddeler bulunur ve bunlar da vücudu güçlü tutarak hastalığa karşı savunmayı mümkün kılar.

Her zamanki gibi; benim önerim EV YAPIMI YOĞURT.

  

Yeşil Çay

Her ne kadar bir “besin” olmasa da yeşil çay içerdiği bol miktarda antioksidan nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu nedenle listemizde bulunmaktadır. Yeşil çayda bulunan L-theanine amino asidi T-hücrelerini güçlendirerek mikroplara karşı savunmamızı mümkün kılar.

Diyetinize bu besinleri koymaya ne dersiniz?

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın