EGZERSİZÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

DAHA UZUN BİR YAŞAM İÇİN KAÇ DAKİKA EGZERSİZ YAPMALIYIZ?

Yazar: 17 Aralık 2020 Yorum yok

 

Sağlıklı alışkanlıklarımıza devam etmek açısından kötü bir yıl geçirmekteyiz. Yaşam tarzımızın uğradığı değişiklikler çerçevesinde nasıl bir egzersiz programı izleyeceğimiz konusuna basit bir yanıt vermek zorlaşmış bulunmaktadır. Ama size iyi bir haberim var; düzenli bir egzersiz programını yaşamınıza uygulamanız düşündüğünüz kadar zor değil. Amerikan Kalp Derneğinin dergisi Circulation da yayımlanan bir araştırmanın sonuçları 12 dakikalık bir programın bile yaşam sürenizi uzatabileceğini ve kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi riskinizi de azaltabileceğini iddia etmektedir.

Harvard Üniversitesine bağlı Massachusetts General Hospital araştırmacıları yüzlerce metaboliti incelemek için 411 orta yaşlı erkek ve kadın, 12 dakikalık gayret gerektiren bir egzersiz programından evvel ve sonra incelemeye almışlar. Şeker hastalığı ve karaciğer yağlanması riskini ölçen DMGV adlı bio-belirteçin egzersiz sonrasında %18 düştüğü gözlemlenmiş. Aynı şekilde, kalp hastalığına, şeker hastalığına ve kısa ömre işaret eden Glutamate kimyasalı da egzersiz sonrası %29 oranında düşmüş.

Kanımca, Kovid-19 pandemisinin olumsuz kısıtlamalarına tabi insanlar için çok iyi bir haber bu.

Sadece 12 dakikalık gayret gerektiren bir egzersiz programı ile ölümcül hastalık riskini azaltıp yaşam sürenizi uzatabilirsiniz.

 Harvard Gazette, dergisi ile yaptığı söyleşide Dr. Ravi Shah, egzersizin vücudu nasıl etkilediği ve bu ilişki bilgisini kullanarak sağlık konusunda önlemler alınabileceğini araştırmakta olduklarını belirtmiştir. Bu yaklaşım, yüksek tansiyon sorunu ve birçok değişik metabolik sorunu olan kişilere egzersiz yoluyla sağlıklı bir yaşam tarzı sağlanabileceğini vurgulamıştır.

Sağlıklı bir yaşama kavuşmak için günde 12 dakika ayırmayı hala düşünmüyor musunuz?

 

Benim önerim

 

Bazı okurlarımın hatırlayacağı üzere, Yüksek Yoğunluklu Çalışma (HIIT) yöntemini daha evvelde yayımlamıştım. Aşağıda önereceğim program da onun biraz kısaltılmış şekli. Yani 18 dakika yerine 12 dakika sürüyor.

 

Israr ettiğim bir konu, sabah aç karnına egzersiz yapmanız.

 

  • 2 dakikalık tempolu yürüyüşle ısının
  • 30 saniyelik bir depar yapın
  • Depara başladığınız noktaya 90 saniyede geri yürüyün
  • Bu depar, yürüyüş yöntemini 3 defa daha tekrarlayın (yani toplan 4 tekrar)
  • 2 dakikalık tempolu bir yürüyüşle soğuyun

İşte bu kadar.

Bu yöntemi sabit bisiklet veya eliptik makine ile de yapabilirsiniz.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın