BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIK

DEMANS NEDENİYLE ÖLME RİSKİNİZİ AZALTMAK İÇİN ZEYTİNYAĞI TÜKETMENİZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ?

Yazar: 4 Ağustos 2023 Yorum yok

 

  

Yemeklerinizi daha fazla zeytinyağı ile pişirmeniz pek önemli gelmeyebilir, ancak yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre daha fazla zeytinyağı tüketmek demans (bunama) hastalığından ölme riskinizi azalttığı gibi, beyin sağlığını da desteklemektedir.

Bu araştırma 90,000 Amerikalı üzerinde 30 yıllık bir sürede yapılmış – 60,582 kadın ve 31801 erkek – ve bu zaman süresinde 4,749 denek demans nedeniyle hayatını kaybetmiş.

Araştırmacılar, günde ½ çorba kaşığı zeytinyağı tüketen deneklerin, hiç veya çok az tüketen deneklere kıyasla, demans nedeniyle ölme riskinin %28 daha az olduğunu saptamışlar. Ayrıca, günde 5 gram (1 çay kaşığı) margarin veya mayonez yerine zeytinyağı kullanımının demans nedeniyle ölümlerin olasılığını %8-14 azaltmış.

Zeytinyağının sağlığa katkısı nedir?

 

İçerdiği antioksidanlar ve yangı önleyici (anti-enflamatuarlar) maddeler nedeniyle, zeytinyağının birçok sağlıklı yan etkisi bulunmaktadır. Genel olarak, zeytinyağı tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmak, bağırsak sağlığını desteklemek, beyin sağlığını desteklemek ve 2. Tip şeker hastalığına karşı vücudu korumak gibi olumlu etkilere sahiptir.

Akdeniz diyeti olarak nitelenen beslenme yöntemi, içerdiği doymamış yağlar nedeniyle kalp damar sağlığı açısından tavsiye edilen bir beslenme tarzıdır. Ayrıca, bu beslenme şeklinin, bilişsel zayıflamaya karşı da önemlidir. Zeytinyağı doymamış yağ içermesi nedeniyle gerek kalp damar hastalıkları gerekse beyin sağlığı için önemlidir ve bu nedenle Akdeniz diyeti sıklıkla önerilmektedir.

Zeytinyağı tüketimi demans nedeniyle ölüm riskini nasıl azaltır?

 

Yukarıda değindiğimiz araştırma izlemekle yetindiği için, sebep/sonuç konusunda yorum yapılmasını mümkün kılmamaktadır. Yapılabilecek yorum, araştırma sonuçlarının daha fazla zeytinyağı tüketiminin demans nedeniyle ölümleri azalttığıdır; beslenmenin kalitesi ve genetik risk faktörleri kale alındığında dahi.

Araştırma, doymamış yağ tüketiminin demans nedeniyle ölümleri nasıl azalttığına dair cevap sağlamamasına karşın, doymamış yağların (zeytinyağı gibi) yangıyı (enflamasyon) düşürdüğü, trigliserid düzeyini normalleştirdiği (yüksek trigliserid inme, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini yükseltmektedir), ve kalp damar ve beyne giden damarların sağlığını desteklediği ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Özet

 

Hiç veya çok ender zeytinyağı tüketmek yerine, günde 1 ½ çay kaşığı tüketmek, demans nedeniyle ölüm riskini %25 düşürmektedir. Yani, beslenme alışkanlığınızı zeytinyağı içeren bir şekle dönüştürmek, sadece olumlu sonuçlar verebilir.

Türkiye’mizde, önemli sağlık sorularına yanıt veren “ilginç” bir hocamız var; Prof. Canan Karatay. Kendisi “fonksyonel (işlevsel) tıp” uygulayıcısı. Bunun tam tersi tıp uygulayıcıları da var, bunlara “alopatik” tıpçılar deniyor. Canan hanım hastalığı geçirmek için çaba gösterirken, alopatik tıpçılar, sadece semptomları gidermeye odaklanırlar ve böylece “big pharma” olarak nitelenen ilaç sanayiine destek sağlarlar.

Canan hocanın zeytin ve zeytinyağı önerisi: sabah aç karnına bir çorba kaşığı zeytinyağı ve gün içinde 30 zeytin tüketmek. Biraz abartılı geldi bana ama zararlı olduğu söylenemez.

Bugün de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın