DİĞER

DOĞA TARAFINDAN YARATILDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ, ANCAK İNSAN MARİFETİ OLAN 7 OBJE

Yazar: 11 Nisan 2019 2 Yorumlar

 

Bilim insanlarına göre, insan eli değmemiş doğa diye pek bir şey kalmadı günümüzde. İnanması zor değil mi?  O zaman, çoğumuzun doğa tarafından yaratıldığını sandığımız , ancak insan elinden çıkmış aşağıdaki listeye göz atın.

# 1 Limon

 

“Bize Limon’u hayat verir” diye düşünürüz, ancak insan eli olmasa bu muhteşem besinden yoksun kalırdık.

Limon doğal olarak oluşmaz – o, citron ve acı portakalın hibritidir. Yani insan bu iki narenciyeyi “çiftleştirerek” limon elde eder. Bildiğimiz, sevdiğimiz bir çok narenciye de hibrittir.

Doğal olan narenciye olarak, sadece pomello, papeda, mandarin, ve citron’u sayabiliriz.

 

# 2 Köpekler

 

 Köpekler en iyi dostlarımız, ama nereden gelmişler? Hernekadar “Afrika Yaban Köpeği” diye bir tür varsa da , bunlar bizim dostlarımızla aynı aileden değiller. Köpek dostlarımızın en yakın akrabaları, solda gördüğünüz muhteşem gri kurt. Gri kurtlar tarih öncesi insanlar tarafından ehlileştirilmiş ve böylece köpek türünün başlangıcı için zemin oluşturulmuş. Bu 20.000 – 30.000 yıl önce olmuş.

 

# 3 Elmas

 

Kuyumcularda gördüğünüz elmasların çoğu doğaldır. Ancak, sentetik olanlarda çıplak göze aynı görünür. Sentetik elmas kristalleri, karbon cevherini yüksek ısı ve basınca tabi tutarak elde edilir.

Peki, doğal ve insan yapımı elmas arasında belirgin bir fark var mı? Doğal olarak oluşan elmaslar 3 milyar yıl yaşında, sentetik olanlar ise oldukça “genç” oluyor.

 

# 4 İnci

 

İnci de, aynı elmas gibi, insanoğlu tarafından üretilebiliyor. Yukarda değindiğimiz üzere, satın alabileceğimiz elmasların çoğu doğal olabilse de, aynı şeyi inci için söylemek mümkün değil. Yani, doğal inci oldukça nadir rastlanan bir oluşum. İstiridye çiftliklerinden elde edilen inciler, neredeyse piyasadaki arzın % 100 ünü oluşturuyor, ve bunlara “kültive” inci deniyor.

 

# 5 Gaz sızıntısının kokusu

 

Evde, ısınmak, pişirmek, ve sıcak su için kullandığımız gazın kokusu doğal değildir. Bu gazların kokusu olmayıp, insanlar kaçak olunca fark edebilsin, ve zehirlenmesin diye gaza koku eklenmektedir.

 

# 6 Hava kirliliği (smog)

 

 

Hava kirliliği sözcüğünü inceleyebilmemiz için bunun İngilizcesine bakmamız gerekiyor; smog.

Smog sözcüğü “smoke”(duman), ve “fog” (sis) sözcüklerinin birleştirilmesinin sonucu.

Sis (fog) her ne kadar doğal bir oluşumsa da, hava kirliliği (smog) sis ile, insanın yarattığı, duman sözcüğünün birleşmesinin anlatmaya çalıştığı  bir olay.

Yani, görülebilir hava kirliliği oluşması için sisin, endüstri ve motorlu taşıtların çıkarttığı duman ile birleşmesi  gerekiyor.

 

# 7 Amazon yağmur ormanı

 

Yukarıda gördüğünüz manzara, insanların hiçbir zaman etkilemediği, tamamen doğal bir orman olarak anılır. Ancak, birçok bilim adamı, bu havzada 8.000 yıl yaşayan milyonlarca insan tarafından değiştirildiği/bozulduğu tezini savunmakta.

Amazon yağmur ormanının bazı kısımları, Avrupalı işgalcilerin yerli halkı yok etmesinden sonra, bir kaç yüzyıl evvel oluşmuş.

Ara, sıra normal konularımızın dışına çıkmamı onaylıyorsanız, lütfen, yorum olarak, bana iletin.

Şimdilik bu kadar; sağlıcakla kalın.

2 Yorumlar

Yorum Yapın