OTHER

DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKESİ OLAN FİNLANDİYADAKİ BİR PSİKOLOJİ UZMANI, BAKIN BUNU NASIL İZAH EDİYOR

Yazar: 17 Şubat 2023 Yorum yok

Psikoloji uzmanı Dr. Frank Martela’ya kulak verelim.

World Happiness Report dergisine göre son 5 yıldır, Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi seçiliyor.

2023 yılında 156 ülkedeki insanlara “0 ile 10 arasında yaşamlarını değendirmeleri” istenmiş. Ayrıca, sosyal yardımlaşma, yaşam süreci, verici olmak ve yolsuzluk düzeyine ilişkin sorularda sorulmuş.

Dr. Frank Martela, bu konuda uzmanlaştığım için, sıklıkla Finlandiya halkının mutluluğunun nedeni sorusuna muhatap olmaktayım.

Yüksek kaliteli bir yaşam sürdürmek için, hiçbir zaman yapmadığımız şeyleri sıralamak istiyorum:

  • Kendimizi komşularımızla mukayese etmeyiz.

 

Finlandiyalı bir şair ne güzel söylemiş: “Mutluluğunuz ile övünmeyin, ve başkalarının mutluluğu ile kıyaslamayın.”

Finliler bunu ciddiye alır ve bilhassa materyal varlıkları ile gösteriş yapmaktan kaçınırlar.

Bir gün tesadüfen Finlandiya’nın en varlıklı kişilerinden biri ile karşılaştım. Çocuğunu bir puset ile tramvay durağına koşturuyordu. Pahalı ve şoförlü bir araba ile çocuğunu okula götürebilirdi, ancak o tramvayı tercih etmişti.

Finlandiya’da başarı böyle gösteriliyor. “Herkes gibi olmak.”

Mutluluk önerisi: Sizi başarılı göstermek yerine, sizi mutlu eden şeylere odaklanın. Mutluluğun ilk adımı, kendi standartlarınızı oluşturmak ve kendinizi başkaları ile kıyaslamamak.

  • Doğanın yararlarını göz ardı etmeyiz.

 

2021 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Finlilerin %87 si doğanın önemli olduğunu, zira kendilerine sükûnet, enerji ve gevşeme sağladığını düşünmektedir.

Finlandiya da her çalışan kişi yılda 4 hafta yaz tatili kullanmaktadır. Çoğumuz bu süreyi şehir dışında doğa ile kucaklaşarak geçiririz. Ne kadar “ilkel” şartlar olursa, o kadar mutlu oluruz; elektrik ve akarsu olmaması dahil.

Finlandiya şehirleri oldukça bina yoğundur, ancak konutların çevresinde doğanın, ufak da olsa, mevcudiyeti görülür. “Ben, Helsinki Merkez Parkının yanında oturuyorum, ve orada devamlı olarak yürüyüşlerimi yaparım” diyor Dr. Martela.

Mutluluk önerisi: Doğa ile iç içe olmak, zindelik, kendimizi iyi hissetmek ve kişisel gelişmişlik sağlar. Yaşamınıza yeşillik katmanın yollarını arayın; eve bitki almak kadar olsa bile.

  • Topluluğun güven mutabakatını bozmayız.

Yapılan araştırmalar, ülkedeki güven hissi ne kadar yüksekse, halkın da mutluluk düzeyi o kadar yüksek olmakta.

2022 yılında yapılan bir deneye dikkatinizi çekmek isterim. Dünyanın 16 şehrinde 192 cüzdan düşürülmüş. Helsinki de 12 cüzdanın 11’i sahibine iade edilmiş.

Finlandiya halkı birbirine güvenmekte ve dürüstlüğün önemini takdir eden bir halktır. Dizüstü bilgisayarınızı kütüphanede unuttuysanız, veya telefonunuzu trende düşürdüyseniz, size geri geleceğinden emin olabilirsiniz.

Çocuklar okuldan otobüs ile eve döner, ve yetişkin gözetimi olmaksızın dışarıda oynarlar.

Mutluluk önerisi: Toplumda nasıl algılandığınıza odaklanın. Nasıl daha fazla güven telkin edebileceğinizi düşünün.. Bir yabancıya kapıyı açık tutmak, veya trendeki yerinizi birine vermek çok olumlu etki yaratır.

Sizi mutlu edebilecek basit öneriler.

Bu sefer de bukadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın