EGZERSİZUYARILAR

Egzersiz

Yazar: 3 Şubat 2015 Yorum yok

Bundan önceki yazılarımda bazı egzersiz türlerinin eksikliklerini açıkladım ve bilinmeyen yönlerine değindim. Peki, ne yapmamız gerekiyor?

Egzersiz türleri ya da beslenme söz konusu olunca, coğunlukla atalarımızdan örnek vereceğim. Daha doğrusu avcı-toplayıcı atalarımızdan; ne de olsa genetik programımız son 40.000 yıldır hiç değişmedi.

Bedenlerimiz yüksek yoğunlukta, kısa ve basit egzersizler veya aktiviteler yapmak üzere programlanmıştır. Yiyecek bulmanın zor, hayatta kalmanın ise sürekli olarak yoğun fiziksel aktivite gerektiği bir dünyada geliştik. Öyle ki, bazen akşam yemeğini garantilemek yada bir kaplana yem olmamak için kaçmak gerekiyordu.

Bu sebeple elimize geçen her lokmayı mideye indirip, yiyecek bir şey kalmayıncaya kadar yan gelip yatmak üzere tasarlanmışız.

Daha önce de kısaca değinmiştim; en ideal egzersiz türleri, High Intensity Strength Training (Yüksek Yoğunluklu Ağırlık Çalışması) ve High Intensity Interval Training ; HIIT dir (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışmalar).

High Intensity Strength Training size HIIT nin sağlayacağı tüm faydaları sağlar VE bunun yanısıra yoğun derecede bir kas yorgunluğunu da getirir.

Birçoğunuz muhtemelen merak ediyorsunuzdur; nasıl oluyorda direnç gücüyle yapılan egzersizler, Aerobik-Türü HIIT egzersizlerinden kalp-damar açısından daha çok fayda sağlayabilmekte?

Ağırlık çalışırken kendinizi gerçekten zorladığınız zaman, kardiyovasküler sisteminiz çalışmakta olan kaslarınızı desteklemek için “kalp debisini” yükseltir.

Nedir bu “kalp debisi”? Kalp atışınızla, nabız atım hacminin çarpımına kalp debisi denir. Nabız atım hacmi ise, her atışında kalbiniz tarafından pompalanan kan miktarına denir.

Peki, kalbin ne kadar kan pompaladığı neye göre belirleniyor? Her atıştan önce kalbe ne kadar kan girdiğine göre. Yoğun ağırlık egzersizleri esnasında, çalıştırdığınız kaslar kalbe oldukça fazla miktarda kan pompalar.

İşte bu nedenle, eşit seviyede bir kalp debisi (aerobik egzersiz yaparak sağlamaya çalıştığınız bir fayda) için, çalışan kasların kalbe düşük bir nabızla bile çok daha fazla kan pompaladığı gerçeği, sizi Yüksek Yoğunlukta Ağırlık Çalışmasına itmelidir.

Avcı-Toplayıcı beslenme alışkanlıklarının ve Yüksek Yoğunlukta Ağırlık Çalışmalarının metabolizmaya olan ortak faydalarından daha sonra bahsedeceğiz, ancak şu son noktaya değinmeden edemeyeceğim:
1. Eğer Yüksek Yoğunlukta Ağırlık Egzersizleriyle daha verimli “KARDİYO” çalışması yapabiliyorsanız;
2. Sadece yarım kilo yağ yakabilmek için 45 kilometre koşmanız gerekiyorsa;
3. Ayrıca, bunu yaparken eklemlerinize ciddi anlamda yükleniyorsanız,
Bu durumda, ne diye kendinizi “yavaş olmak” için antrene edesiniz? Jogging yapmanın tam tarifi bu.

Yorum Yapın