İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

ENERJİ İÇECEKLERİNİN KALBİNİZDE RİTM BOZUKLUĞU YAPABİLECEĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ?

Yazar: 4 Temmuz 2019 Yorum yok

 

Enerji içeceklerinin ölümcül olabilecek kalp sorunları yaratabilmelerine rağmen, yüksek kafein içermeleri neden olarak gösterilemiyor.

Uzmanlar kalp – damar ve yüksek tansiyon sorunu olanların enerji içeceklerini sınırlı bir şekilde tüketmeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bunun nedeni, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırmanın enerji içeceği tüketiminin kalbi yöneten elektrik sinyallerini önemli ölçüde etkilediğinin saptanması.

Yaşları 18 ila 40 arasında olan deneklerin enerji içeceği tükettikten 4 saat sonra kalplerinin hangi hızla kendini “reset” lediği ölçülmüştür.

Deneyde kullanılan içeceklerin kafein içeriği yüksek olmasına karşın – 0,9 litrede 304-320 miligram arası- uzmanlar 400 miligramın altında dozların elektrokardiyografik değişiklik yapmayacağını belirtmektedir.

Kalbi etkileyen bu içeceklerdeki bir içerik veya içerikler bileşimi olduğunu tahmin eden araştırmacılar, bu konuyu daha anlamadıklarını kabul etmekteler.

Üç gün süre ile, sağlıklı 34 deneğin bir bölümü enerji içeceği, bir bölümü de “plasebo” içirilmiştir.

Araştırmacılar, deneklerin kalplerindeki elektrik faaliyetini elektrokardiyogram ile ölçmüşlerdir.

Tansiyon ölçümleri de alınmıştır.

Enerji içeceği tüketen deneklerin, plasebo içenlere kıyasla, 4 saat geçtikten sonra, kalplerinin alt “odalarının” tekrar devreye girmesi 6-7.7 milisaniye daha uzun sürmüştür.

Ayrıca, istatiksel olarak kanıtlanan tansiyon yüksekliği de enerji içeceği tüketenlerde saptanmıştır.

Bu çalışmanın gösterdiği yol, ivedilikle bu sonuçlara neden olan içerik ve/veya içerikler bilişiminin araştırılması ve saptanması için yeni/kapsamlı bir araştırmanın başlatılmasıdır.

Kamu oyu, enerji içeceklerinin zararları konusunda bilinçlendirilmeli ve kalp/damar veya yüksek tansiyon hastalığı olanların bilhassa dikkat etmeleri vurgulanmalıdır.

Geçen yıl İngiliz hükumeti, okullardaki disiplin sorunları nedeniyle, enerji içeceklerinin çocuklara satışının yasaklanacağını bildirmişti.

Teresa May, Red Bull ve Monster markalı enerji içeceklerinin 18 yaşından ufaklara satışının yasaklanacağını beyan etmişti.

Sevgili okurlarım ve arkadaşlarıma HİÇ BİR ENERJİ İÇECEĞİNE bulaşmamalarını öneririm; bir “shot” tekila daha iyi değil mi?

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın