DİĞER

ENERJİYİ ARTTIRMAK İÇİN HANGİ BURUN DELİĞİNDEN NEFES ALMALIYIZ?

Yazar: 31 Ekim 2021 3 Yorumlar

 

 

 

 

 

Acilen enerjinizi arttırmak istediğinizde akla kahve içmek, enerji içeceği içmek veya sitenizin etrafında bir koşu akla ilk gelen şeylerdir. Size bir sürprizim var; ilim diyor ki, “burun deliklerimizden birini kapamayı” listeye koyabilirsiniz. Medial Discovery News dergisine göre burun deliklerimiz, boyut, şekil ve hava geçirme kapasitesi olarak bir birinden farklıdır. Ancak, işin en ilginç yanı burun deliklerimizin ruh halimiz üzerinde kendilerine özgü etkileri olmasıdır. Hangisini kapalı tutup, diğerinden nefes alırsanız etki ona göre değişiyor.

Nefes alıp vermek tabii ki sağ kalmanın ön şartı.

Aynı zamanda ruh sağlığı ve kendimizi iyi hissetme açısından da önem taşımaktadır. Harvard Medical School bilim adamlarına göre, derin nefes alıp verme vücuda bir “gevşeme” sinyali göndererek, günlük yaşamımızdaki streslere karşı bize güç vermektedir. Burnumuzdan aldığımız derin nefesler ciğerlerimizin en derin noktalarına kadar giderek oksijen kullanımını arttırır, tansiyonu ve nabzı düşürme gibi olumlu yan etkiler sağlar.

Göbeği şişirerek alınan derin nefeslerin vücudu yavaşlattığı bilinmektedir. Peki, “hızlanmak” için nasıl nefes almalıyız.

 

Sağ veya sol burun deliğinden nefes almanın farkı nedir

Hindistan’ın Journal of Physiology and Pharmacology dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarının ilginizi çekeceğini zannediyorum.  Bir ay boyunca, günde birkaç kez, sağ burun deliği nefesi alan erkek deneklerde “aktivason”etkisi gözlemlenirken, sol burun nefesi alanlarda “gevşeme” etkisi saptanmıştır.

Burun deliklerinin değişik enerji sağlama olgusu yoga felsefesinde öne çıkan bir olgudur. Eski /kadim yoga kitaplarında, sol burun deliğinden alınan nefeslerin “ay” gibi serinletici/yavaşlatıcı olduğu, sağ burun deliğinden alınan nefeslerin ise “güneş” gibi ısıtıcı/hızlandırıcı olduğu yazılmıştır. Yukarıda değindiğimiz araştırmada da “ay” ve “güneş” etkileri belirgin bir şekilde tanımlanmaktadır.

GDR Healing Arts Clinic & Yoga Center uzmanları sağ burun deliği nefesinin (Buna Pingala Nefes Tekniği de denilmekte)  nasıl yapılması gerektiğini belirtmektedirler.

 

  • Sağ kolunuzu vücudun soluna doğru getirin
  • Sağ işaret parmağınızla sol burun deliğinizi kapayın
  • Diğer parmaklarınız yukarı bakar olsun
  • Şimdi sağ burun deliğinizden derin bir nefes alın
  • Nefesinizi tutmanız gerekmiyor
  • Şimdi aynı burun deliğinden yavaş ve uzun bir nefes verin

 

Yoga International dergisine göre araba kullanımı, egzersiz yapma ve fiziksel olarak zorlandığınız aktiviteler evvelinde sağ burun deliği nefesi önerilmektedir.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

3 Yorumlar

Yorum Yapın