BESLENMEİPUÇLARI

Erken Ölüm Riskinizi %14 Oraninda Azaltmak İster Miydiniz?

Yazar: 19 Kasım 2015 Yorum yok

Hayatınıza biraz ateş katmak iyi bir fikir olabilir. Hayır canım, yatak odasından bahsetmiyorum!

Çin Tıp Bilimi Akademisi tarafından yönetilen uluslararası bir araştırma birimi, acı yemenin ömrü uzattığı sonucuna vardı. Öyle görünüyor ki, düzenli olarak baharatlı yiyecekler tüketmek insanların erken ölüm riskini %14 oranında azaltıyormuş.

Hepsi son derece etkili, çeşit çeşit baharatlı gıda arasında, özellikle bir tanesi araştırmacıların çok ilgisini çekmiş.

biber

TAZE KIRMIZI BİBER (ÇİLİ BİBERİ) tüketmenin, diğer baharatlı gıdalara oranla, şu hastalıklar sonucu erken ölme riskini azaltmakta daha etkili olduğu belirlenmiş:

– Kanser,

– İskemik kalp hastalığı, ve

– Diyabet

 

Taze kırmızı biberin sağlığa bu derece faydalı etkisinin, içeriğindeki güçlü bileşenlerden kaynaklandığı anlaşılmış.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda Doçent Doktor olarak görev yapan Dr. Lu Qi, kurutulmuş kırmızı biber, acı biber sosu veya yağı gibi taze olmayan baharatlı gıdalarla karşılaştırıldığında, taze acı biberin kapsaisin, C Vitamini, A Vitamini, K Vitamini, B6 vitamini ve potasyum gibi bioaktif bileşenler açısından daha zengin olduğunu belirtiyor.

490,000 katılımcıyı değerlendirmeye alan çalışmada, katılımcılar fiziksel ölçümler, genel sağlık durumları, kırmızı et, baharat, sebze ve alkol tüketimlerine ilişkin soruları yanıtlamışlar.

 

Sorulardan biri şu şekildeymiş: “Geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde kaç kez acılı, baharatlı yiyecekler yediniz?” Cevap seçenekleri de şöyleymiş:

  1. Hiç bir zaman ya da neredeyse hiç
  2. Arada sırada
  3. Haftada 1 ya da 2 gün
  4. Haftada 3 – 4 gün
  5. Haftada 6 -7 gün

 

Son üç seçenekten birini seçenlere daha sonra hangi tür baharatları kullandıkları sorulmuş.

Ortalama olarak 7 yıl boyunca takibi sağlanan denek gurubu içerisinde 20,224 adet ölüm gerçekleştiği kaydedilmiş.

Sonuçlar analiz edildiğinde, haftada bir ya da iki gün baharatlı gıdalar tüketen bireylerin %10 daha düşük ölüm riski olduğu gözlemlenmiş.

Daha da ilginci, haftada bir kereden daha az acı tüketenlere oranla, gün aşırı acı yiyenlerin %14 daha düşük ölüm riskine sahip oldukları keşfedilmiş.

Yani uzun lafın kısası, acıyı hayatınızın bir parçası yapmaya bakın.

Örneğin ben, yediğim hemen hemen her şeyin üstüne kırmızı biber serperim. Aşağıda yakışıklı damadımız Brett ile fotoğrafı olan sevgili eşim ise, yardımcımızın pişirdiklerine çok fazla kara biber koyduğundan şikayetçi olup durur hep. Oysa bilmiyor ki, öyle yemek pişirmesi için ben onu ayartıyorum.

pinar-ulusan

Charleston’da onları ziyarete gittiğimizde, Brett ve ben “poppers” adı verilen atıştırmalıklardan yemeye bayılıyoruz! Nasıl bir şey bu “poppers”? Jalapeno dilimlerinin ortasını krem peynirle dolduruyorsunuz, etrafına pastırma sarıp fırına sürüyorsunuz. İşte her gün yiyebileceğim acılı bir yemek!

Şimdi de taze kırmızı biber nerede satılır bulmam lazım, ya da belki kendim saksıda yetiştirip her öğün düzenli tüketebilirim. ASLINDA düşündüm de, kahvaltıyı pas geçebiliriz.

Size ateşli günler dilerim; her anlamda.

Yorum Yapın