İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

“FOAM ROLLER” İLE LENF SİSTEMİNİN DRENAJI

Yazar: 17 Ocak 2020 Yorum yok

Foam Rolling” olarak bilinen yöntem konusunu yakın geçmişte paylaşmıştık (“Her Gün “Foam Roll” Yapmanın Yararları, 23 Ekim 2019). Bu konuya bu kadar kısa bir süre sonra dönmüş olmamın nedenini merak etmiş olabilirsiniz; anlatayım.

Çok yakın bir arkadaşım geçenlerde lenf sorunları nedeniyle ameliyat oldu. Konuyu incelediğimde “Foam Rolling” yönteminin de lenf sistemi drenajında kullanıldığını öğrendim. Konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Lenf sisteminin drenajı konusunu 18 Mayıs 2017 tarihinde sizlerle paylaşmıştım (“Lenf Sisteminin Tıkanıklığını Açmak”). “Foam Rollere” yönteminin de bu amaçla uygulanabileceğini bilmiyordum doğrusu.

23 Ekim 2019 yazısından da hatırlayacağınız üzere, “Foam Rolling” yöntemi kas ağrılarını gidermek, bağdoku gevşemesini ve esneklik sağlamak için önerilen bir uygulama. Yeni öğrendiğime göre bu yöntem lenf sistemi drenajı konusunda da önerilmekte. Yararını bağdoku etrafındaki sıvı yoğunlaşmasını bertaraf etmek ve daha akıcı hareket etmenizi sağlamak olarak özetleyebiliriz.

18 Mayıs 2017 tarihli yazıdaki yararları da tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

Lenf sistemimiz, derimizin hemen altında konuşlanmış olan bağdokumuzla bağlantı halindedir. Bu yaygın şebeke tüm kaslarımızı, organlarımızı, mafsallarımızı ve kemiklerimizi dengede tutar ve vücudumuzun iç sağlığı açısından yadsınamayacak bir rol oynar. Gün içinde yaşanan stresler lenf sistemimizin akışkanlığını engelleyerek enflamasyon olgusunu da tetikler; “Foam Rolling” burada devreye sokulmalıdır. “Foam Rolling” kanımızı okside eder, bağdokuyu sular, lenf sisteminin akışkanlığını arttırır ve böylece birikimi çözer.

Spor sonrası “Foam Roller” kullanalar, aynı zamanda lenf sisteminin akışkanlığını da olumlu yönde etkileyeceklerdir. Yöntem nedeniyle artan basınç, kaslarınızı gevşetir ve lenf sisteminizin hareketlenmesini sağlayarak ağrılarınızı ve sızılarınızı belirgin bir şekilde azaltır.

Bazı konulara dikkatinizi çekmek istiyorum. Uygulamanızı bunlara dikkat ederek gerçekleştirmeniz, “Foam Rolling” ile lenf sistemi drenajınız daha da etkili olacaktır.

 

  1. Aşağıdan yukarıya doğru hareket edin. Her şeyi ayaklarınızda yukarıya doğru itmelisiniz. Vücudunuzun alt kısmından başlayarak yukarıya yönelin. Ayaklara “Foam Roll” uygulamak güç olabilir; tenis topu kullanın. Ayak bileklerinizden dizlerinize, oradan kalçanıza, sonra üst vücuda yönelin; hareket kalbinize doğru. Bunu yaptığınızda vücuttaki lenf dağılımını optimize edersiniz.
  2. Önemli noktaları atlamayın. Acele etmemeye çalışın ve vücudun önemli yerlerini ihmal etmeyin. Kalçalar, omuzlar ve boyun sıkışmaya meyilli olduğundan ihmal etmeyin. Boynunuzun yanından omuzunuza doğru “roll” edin. Bunun için küçük boyda bir “roller” edinmeniz gerekebilir.
  3. Aşağıda resmi olan tipte bir “roller” edinin. Tabi iki sathı düz olan “roller”da kullanabilirsiniz, ancak üstünde çıkıntılar olan usta bir masözün parmaklarını taklit eder. Titreşimli “roller”larda önerilmektedir.

 

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın