ÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

FORMDA KALMAK İÇİN DÜNYANIN EN SAĞLIKLI SALATASI

Yazar: 25 Kasım 2022 Yorum yok

  

 

Dün tesadüfen çok besleyici, yapımı kolay, iyi düşünülmüş bir öğle yemeği tarifine rastladım. Belki de dünyanın en sağlıklı salata tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bazı uzmanlar buna “yağ salatası” diyorlar çünkü bol miktarda sağlıklı yağ asidi içermekte; ama bundan çok daha fazlası var bu salatada. Protein, vitaminler, mineraller, polifenoller içerdiği gibi, ağırlık çalışanlar için de ideal bir öğün.

İçindeki malzemeler

 

 

 • Ispanak
 • Siyah zeytin
 • Kabak çekirdeği
 • Domatese
 • Avokado
 • Somon balığı (çiftlik olmayacak)
 • Katı yumurta

Malzemelerin miktarını ağız zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Hazırlamanız gereken sadece domates ve avokado.

Malzemeyi karıştırdıktan sonra, kendi zevkinize göre salata sosu ekleyip karıştırın. Benim sos önerim:

 • Zeytinyağı
 • Limon suyu
 • Hardal tozu
 • Sarımsak
 • Tuz, biber

Bu salata neden çok sağlıklı?

 Malzemelerin sağlıklı içeriklerini kısaca özetleyelim:

         ISPANAK

 

A, C ve K vitaminleri içerir. Ayrıca, demir, potasyum, kalsiyum ve bolca lif bulunur ıspanakta. Birçok fonksiyonu olan polifenoller de bulunur bu sebzede. Bol miktarda bulunan nitratlar, vücut tarafından nitrik okside dönüştüğünde, kaslar daha güçlü ve hızlı hareket yeteneği kazanır. Nitrik oksit aynı zamanda mantara karşı da vücudu korur.

         SOMON BALIĞI

 

Protein, demir, D vitamini ve bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Çiftlik somonunu üzerindeki beyaz yağ görüntülerinden tanıyabilirsiniz. Birçok uzman, dünyadaki en kötü besin olarak tanımlamada çiftlik somonunu.

Maalesef, Türkiye’mizde doğal (vahşi) somon bulunabildiğini sanmıyorum.

Bulursanız ne ala, ama bulamıyorsanız somon yerine ton balığı kullanın derim.

         YUMURTA

 

Tabii ki, protein ve buna ek olarak bol miktarda E , K ve D vitamini .Dünyada çok insanda D vitamini eksikliği olduğunu unutmayın.

Yumurtanın ilginç bir niteliği mTOR tabir edilen hücre uyarıcısını tetikleyerek kas büyümesini kolaylaştırması. Ayrıca, yumurta “arachidonik” asit içerdiğinden, testosteron üretimini desteklemektedir.

         KABAK ÇEKİRDEĞİ

 

Biraz protein ve sağlıklı bir doz yağ asidi. Çok kişinin yetersiz düzeyde olan magnezyum stokuna önemli katkı sağlamaktadır. Bu mineralin eksik düzeyde olması magnezyum un 300 ile 600 enzim reaksiyonunu baltalamak anlamına gelmektedir.

         DOMATES

 

Tabii ki C vitamini, ama bizi çok daha fazla ilgilendiren likopen içeriği. Bu karatenoid en yüksek düzeyde serbest radikal avcısı olarak ün yapmış fitokimyevi maddedir. Ayrıca, prostat sağlığı ve kalp işlevleri açısından da önemli bir maddedir.

         AVOKADO

 

Biraz protein, bol miktarda vitamin ve mineral, lif, bazı polifenol ve karatenoidlar, ve bol miktarda sağlıklı (monounsaturated) yağ asidi.

         SİYAH ZEYTİN

 

Kalsiyum, magnezyum ve polfenoller. Bu polifenolün beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücrelerine dönüştürerek daha fazla vücut yağını yaktığı belirtilmektedir. Ayrıca, ensülin direncini arttırmak ve testosteron üretimini desteklemek gibi marifetleri de var siyah zeytinin.

Bu salatayı hangi sıklıkta yemelisiniz?

Bu sorunun cevabı, haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım sorusuna verilen cevapla aynı: Haftada bir hiç yapmamaktan daha iyi, haftada iki bire kıyasla daha iyi……

Uzmanlara göre bu salatayı Amerikan halkı haftada iki defa yese, ülkenin sağlık harcamaları üçte bir azalırmış. Vücudun vitamin, mineral, karotenoid, polifenol, protein ve yağ asitleri ihtiyacını bu salatayı tüketerek gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın