SAĞLIKUYARILAR

GAZLI MEŞRUBAT İÇİNCE, BİR SAAT İÇİNDE VÜCUDUNUZA NELER OLUYOR BİLİYORMUSUNUZ?

Yazar: 8 Şubat 2018 4 Yorumlar

 

 

 

Her ne kadar, hepimizin sağlıklı bir yaşam sürme arzusunu var saysam da, bazen şaşırıp kalıyorum doğrusu. Beni bu şaşkınlığa iten çok kişi var, ancak bu yazıyı aşağıdaki yakınlarıma ithaf ediyorum:

 

 • Çiğdem,
 • Fadıl, ve
 • Gügü.

 

Koka kola “saldırısı” akabinde , vücudunuza olanları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

İlk 10 dakikada, 10 kaşık şeker sisteminize girer. Bu, miktar günlük maksimumunuza eşit olup, kusmanızı engelleyen şey tadını sınırlayan fosforik asittir.

İlk 20 dakikada, kan şekeriniz tavan yapar, insülin salgılanmasına cevap veren kara ciğeriniz, bu şekeri yağa dönüştürür.

İlk 40 dakikada, kafein emilimi tamamlanır, göz bebekleriniz büyür, tansiyonunuz artar, ve kara ciğeriniz damarlarınıza daha şeker boşaltır.

45 dakika civarında, vücudunuz dopamin üretimini arttırır, bu da beyninizdeki “zevk” merkezlerini tetikler – fiziksel olarak eroinin etkisinin aynı.

60 dakika sonra, şekeriniz “çakılır” ve hipoglisemik bir sürece girersiniz.

 

Bir sonraki tenekeyi açmadan şunları düşünün: Bir teneke gazlı içecek, 10 kaşık şeker, 150 kalori, 30-55 mg kafein, ve yapay renklendiriciler ve sülfitler içerir. Ayrıca, tehlikeli bir şeker türü olan mısır nişastası şekerinin (HFCS) en büyük kaynağıdır.

Eski bir anım canlandı. Uzunca bir süre önce, diyet kola bağımlısı olan yakınlarıma, “yahu bunun diyet olmayanını için, daha az zararlı” derdim. Yapay tatlandırıcılar, işe yaramadıkları gibi, zararlı da. Ne zaman ki artık beyaz, sofra şekeri kullanılmadığı ve bunun yerine mısır nişastası şekeri (HFCS) kullanıldığı ortaya çıkınca bu önerimden de vazgeçtim.

Yapay tatlandırıcıların zararlarını ve “işe yaramadıklarını” merak edenler yorum yaparak bunu sorarlarsa, memnuniyetle yanıtlarım.

Neyse, bir teneke gazlı içeceğin belli başlı içeriğine bakalım:

Fosforik Asit: Bu kimyasal, vücudun kalsiyum kullanımını engelleyerek, osteoporoz olarak bildiğimiz diş ve kemik erimesine neden olabiliyor.

Şeker: Bilindiği üzere, şeker insülin düzeyini arttırarak, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp/damar hastalığı, diyabet, kilo alma, erken yaşlanma, ve daha birçok hastalığa neden olabiliyor. Şeker’in kokainden daha fazla bağımlılık yaptığını biliyor muydunuz? Kanser hücrelerinin şekele beslendiğini biliyor muydunuz?

Aspartam: Bu iğrenç yapay tatlandırıcı, diyet kolalarda (Zero Coke) kullanılmakta. Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi (Food and Drug Administration (FDA)) 17 yıl bu zehrin kullanılmasına izin vermemiş. Ne zaman ki, Donald Rumsfeld işe bulaşmış, izin hemen çıkmış. Aspartam kullanımının neden olduğu saptanmış 92 sağlığı tehdit eden yan tesiri var. Bunların arasında, beyin tümörü, sakat doğumlar, diyabet, ruhsal sorunlar, sara ve inme sayılmakta.

Kafein: Kafein içeren içecekler, titreme, uykusuzluk, yüksek tansiyon, kalp atışında ritim bozukluğu, yüksek kolesterol, vitamin ve mineral kaybı, göğüs şişlikleri, sakat doğumlar, ve bazı kanser türlerine neden olduğu düşünülmekte. (Bu konuda, ufak bir ekleme yapmak istiyorum: Günde 2-3 Türk kahvesinin içerdiği kafein zararlı değil, antioksidan oluşu nedeniyle yararlıdır. Ama abartmayın.)

İngiltere’nin tanınmış tıp dergisi, The Lancet’te yayımlanan bir araştırmaya göre, çocuk obezitesi ve gazlı içecek tüketimi arasındaki ilişki açık bir şekilde ortaya konmuş.

İlginizi çekecek başka bir bulgu: Günde ekstradan bir teneke daha gazlı içecek tüketmek, bir yılda kilonuzu 15 kilo arttırabilmekte.

 

Gazlı içecek tüketmenin olası sağlık zararlarına ilişkin diğer istatistikler:

 

Günde bir gazlı içecek tüketmek, diyabet (şeker hastalığı) riskini % 85 arttırıyor.

Gazlı içecek tüketenlerin kanser riski, tüketmeyenlere kıyasla, daha yüksek.

İçerdikleri bir koruyucu madde olan sodyum benzoat nedeniyle, gazlı içecekler DNA hasarına neden olmaktadırlar. Bu da, siroz, ve Parkinson gibi önemli hastalıklara neden olabilmekte.

Vurgulanması gereken en önemli şey, hiç bir koşulda, çocuklara sodalı içecekler verilmemesi.

Bu bağımlılıktan kurtulmak için, her yolu denemenizi temenni ediyorum. Terapi, tapping, vb.

Haftaya kadar, sağlıcakla kalın.

4 Yorumlar

 • Bülent Özsoy dedi ki:

  Aydın, Yazılarını ilgi ile okuyorum. Gazlı içeceklerin ve bilhassa Kolanın zararları konusunda çocukları bilgilendirmek için bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Okul kantinlerinde yasaklandı diye duymuştum. Doğru mu? Coca Cola nın CEO su Muhtar Kent bu konuda acaba ne düşünüyor? Kendisi ile konuşma imkanın oldu mu? Sevgiler

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Sevgili Bülent, yazılardan yararlandığına çok memnun oldum. Okul kantinlerinden yasaklandığını bende duydum, ama ne derece doğru bilemem; oldukça güçlü bir lobi.Bütün olay, anne ve babalarda kilitleniyor. Muhtar Kent ile ne görüşülebilir dersin?

 • Sebnem kececı dedi ki:

  Aydın Bey merhabalar …Bu değerli ve cok önemli bilgilendirici yazınız için bir defa daha teşekkürler.
  Mutfağımızda gazlı içecek bulundurma alışkanlığımız olmamasından ,dışarıda içmeye meyilli olmadığımdan ,doğal olarak çocukluğumdan bugüne dek şekerli ,gazlı içecek tatmışlıgım sadece birkaç kere ile sınırlı olduğundan kendi adıma cok mutluyum .
  Tadının dayanılmaz sentetik ,ilaçtan bile kötü bir tat oldugunu düşünüyorum ancak tüketmeyi ballandırarak özendiren reklamların etkısınde kalan bir çok insanın ,ve çocuklarımızın bu zehrin maalesef bağımlısı oldugunu bilmek üzücü.
  İçmekten vazgeçmenin de cok gayret gerektiren bir mücadele olduğu da aşikar .
  Kapital sermayenın bağımlandıran gücüne karşılık ,irade nasıl güçlendirilir ,bilinç nasıl yenıden şekillendirilir ?
  Gönlünüze ,fikrinize sağlık ,kaleminize teşekkürler …

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Çok güzel özetlemişsiniz Şebnem Hanım.

   Böyle yorumlar beni çok mutlu ediyor; boşuna vakit harcamadığımı kanıtlıyor sanki.

   Sağolun.

   Aydın Ulusan

Yorum Yapın