EGZERSİZİPUÇLARIÖNERİLERTARİFLERUYARILAR

GECE YARISI TUVALETE GİTMENİZİ ÖNLEYEBİLECEK DEĞİŞİK BİR ÖNERİ

Yazar: 16 Kasım 2022 Yorum yok

 

Bu soruna ilişkin bir yazıyı 31 Temmuz 2022 tarihinde yazdığımı hatırlayabilirsiniz. Aldığım yorum sayısı ve sorularınız beni şaşırtmış ve bu sorunun oldukça yaygın olduğu kanısına varmama neden olmuştur.

Bakalım aşağıdaki değişik öneri sorunun çözümüne cevap verebilecek mi?

Gece yarısı tuvalete kalkmanın tıbbi adı “nocturia” ve buna sebebiyet verebilecek değişik nedenler bulunmaktadır. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, hamilelik, ileri yaş nedeniyle mesane ve pelvik taban kasında oluşan sorunlar, mesane iltihabı ve hatta şeker hastalığı bu soruna neden olabilmektedir.

Gece tuvalete kalkma sorununu çözmek için uygulanabilecek yöntemler, sorunu yaşamanızın nedenine bağlı bulunmaktadır. Ancak, bazı vakalarda, basit bir yoga hareketi önemli bir rahatlama sağlayabilmektedir. Bu hareketin adı: “Cat-Cow” dır.

Cat-Cow Gece Yarısı Mesane Sorununa Nasıl Çözüm Getirebilmektedir

 

Gece yarısı tuvalete gitme ihtiyacının nedeni bazen pelvik taban kasında oluşan gerginlik veya sıkışıklık nedeniyle oluşmaktadır.

Bu gerginlik/sıkışıklık mesanenin idrar depolamasını sınırlayarak, tuvalete gitme ihtiyacınızı, gece veya gündüz,

arttırmaktadır.

Bu gerginlik/sıkışıklık hamilelik sürecinde ortaya çıkmaktadır. Pelvik taban kasının gergin/sıkışık olmasının nedeni iç organları ve anne karnındaki bebeği desteklemek/taşımak içindir. Ancak bu gerginlik, tuvalete gitme ihtiyacını tetikleyebilmektedir.

İleri yaş da buna neden olabilmektedir. Yaş ilerledikçe mesanenin esnek olan dokusu bu esnekliğini yitirmektedir, bu da idrar depolama kapasitesini düşürmektedir.

Cat-cow yoga hareketinin bu sorunu çözmenize katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu tezi destekleyecek araştırma sonuçları bulunmamaktadır.

Fizik terapisti olan Amanda Shipley, hamile hastalarına cat-cow, veya daha hafif, hareketler önerdiğini belirtmektedir.

Bunu hastalarına önermesinin nedeni rahat bir doğuma hazırlamak için olduğunu belirten Shipley, aynı zaman da gergin pelvik tabanı sorunu olanlarda sık tuvalete gitme ihtiyacını da azalttığını belirtmektedir.

Cat-Cow Hareketini Nasıl Yapacağız?

 

 Genelde, cat-cow hareketi genelde eller ve dizler üzerinde durarak yapılmaktadır. Bu rahatsız ettiği zaman, ayakta da yapılabilmektedir.

Etkili olabilmesi için hareketin yavaş ve yumuşak bir şekilde yapılması önerilmektedir. Vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu hissederek, acı ve gerginliğin üstüne gidilmemesi uyarısı yapılmaktadır. İlk aşamada kendinizi zorlamayın; zamanla daha etkin bir şekilde yapabileceğinizi unutmayın.

Bu hareketi devamlı bir şekilde yaptığınızda, gerginliğin azalması gerçekleşecektir.

Hareketin günde 1-3 defa yapılması önerilmektedir. Uyandıktan hemen sonra ilkini (bu sırt gerginliğine de iyi gelir), yatmadan evvelde ikincisini yapın.

Geleneksel Cat-Cow

  1. Halı, yoga matı veya yere serdiğiniz bir havlu üzerine elleriniz ve dizleriniz üzerine çökün. El bilekleriniz omuzlarınız hizasında, dizlerinizde kalçanızın altında olmalıdır. Başınızı düz ve aşağıya bakar şekilde tutun.
  2. Nefes alarak, göbeğinizi yere doğru sarkıtın. Çene ve göğsünüzü yukarı yönlendirerek, tavana bakın. Rahatsız etmediği takdirde, göbeğinizi yere doğru sarkıttığınızda beliniz içe doğru bir kavis yapsın. Bunu yaparken, rahatsızlık hissederseniz, yavaş ve hafifçe yapın; hamileler dikkatli olmalı.
  3. Nefes vererek, göbeğinizi bel kemiğinize doğru çekerken, sırtınızı düzeltin. Kafanızı yere bakmanız için uygun konuma getirin.
  4. Bunu 5 defa tekrarlayın.

Ayakta Cat-Cow

 

Belinde sorunu olanlar cat-cow hareketini ayakta yapabilirler.

Hareketi, bir sandalye veya uygun bir satıh üzerine eğilerek yapabilirsiniz; tabii yukarıda verdiğimiz şekilde. Bunu da günde birkaç defa tekrarladığınızda belinizin alt kısmındaki sıkışıklığı/ağrıyı azaltacağı gibi, sık tuvalet ihtiyacınızı da giderebilir.

Denemenizi öneririm.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın