DİĞER

GECE YARISI TUVALETE KALKMAKTAN BIKTINIZMI? ÇÖZÜM ÖNERİMİZE KULAK VERİN.

Yazar: 31 Temmuz 2022 2 Yorumlar

  

 

Gece yarısı tuvalete gitme ihtiyacı, uyku konusunda yaşanan yaygın bir sorundur. Gecenin ikisinde, üçünde sıcak yatağınızdan çıkıp tuvalete taşınmanız, çok sıkışmış olsanız bile, bir karabasan gibidir. Eğer yeni öğrendiğim basit bir yöntem işe yararsa, uykunuzun yarıda kesilmesinden kurtulmanız gerçekleşebilir. Çok az bilinen bu yöntem, işlenmemiş deniz tuzunu suyunuza karıştırmanızdan ibaret; gece yarısı tuvalete taşınmanız geçmişte kalabilir.

Bu araştırma bilhassa dikkatimi çekti, zira bir çok yakınım bu sorunu yaşamakta.

Yatmadan önce tuzlu su içilebilir mi?

 

Yatmadan önce içebileceğimiz ne olabilir düşünüldüğünde, genelde bir bardak çay veya ılık süt akla gelir. Deniz tuzlu su bu seçenekleri çöpe atmanızı sağlayabilir. Neden? Deniz tuzu elektrolit olarak bilinen mineralleri içermektedir ve bu mineraller vücudunuzun su dengesini sağlamaktadırlar. Konun uzmanları, eğer su dengeniz bozuksa, vücudunuzun harekete geçeceğini ve gece yarısı tuvaletin yolunu tutmanıza neden olabileceğini belirtmektedirler.

Yatmadan önce içeceğiniz suya deniz tuzu karıştırmanız vücudun “su dengesini” nasıl sağlar. Ayrıca, yatmadan su içmenin gece tuvalete gitme olasılığını arttırabileceği çoğunuzun aklından geçmiştir sanırım.

İşlenmemiş deniz tuzu vücudumuzdaki suyun tüm hücrelerimize dengeli bir şekilde nüfuz etmesini sağlamaktadır. Deniz tuzlu su içmeniz, aşırı su birikimini önleyerek, gece yarısı tuvalete taşınmanızı önleyebilir.

İçeceğiniz suya ne kadar deniz tuzu koymalısınız?

 

Anlaşılacağı üzere, yatmadan içeceğiniz bu “iksir” için sadece bir su bardağı su ve deniz tuzu gerekmektedir. Önerilen miktar, bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz karıştırmanız ve bunu yatmadan 30 dakika evvel yudumlamanız. Böylece, mesaneniz sizi gece yarısı uyandırmayacaktır.

Yarım çay kaşığı veya “bir tutam” deniz tuzu oldukça küçük bir miktar olmasına rağmen, toplam tuz tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Amerikan Kalp Vakfı (American Heart Association), 50 yaş üzerindeki kadınların günde 1,500 mg üzerinde tuz tüketmemelerini önermektedir. Yani, eğer fazla tuz tüketme alışkanlığınızın üzerine bir de deniz tuzu su karışımını kullanırsanız, kalbiniz daha hızlı atmasına neden olarak, uykuya dalmanızı güçleştirirsiniz.

Eğer gece yarısı tuvalete taşınmamak için deniz tuzu ve su içiyorsanız, o zaman toplam tuz tüketiminize dikkat ederek, azaltmanızı öneririm; kesintisiz bir uyku buna değer doğrusu.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

2 Yorumlar

  • Mehmet Harmancı dedi ki:

    Bu çözümü pek aklım kesmedi. Genellikle tuvalete gitme ihtiyacı mesanenin ne kadar dolu olduğuna bağlıdır. Tuzlu su içen kişi daha sonra susayıp biraz daha su içerse mutlaka uyanıp tuvalete kalkacaktır. Ancak…kişi yatmadan önce tuzlu su içeceğim diye akşam normalde içtiği suyu veya rakıyı azaltırsa bu yöntem işe yarayabilir. İşin (veya çişin) birde psikolojik yönü vardır. Eğer kişi tuzlu su içtikten sonra tuvalete kalkmayacağına inanmışsa hakikaten bütün gece uyuyabilir, eğer beraber uyuduğu adam veya kadın bir kalleşlik yapıp evdeki musluklardan birini sesi duyulabilecek gibi açarsa yatak ıslanabilir.

Yorum Yapın