İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

GEÇEN HAFTAKİ YAZIYA EK

Yazar: 12 Eylül 2020 Yorum yok

Geçen hafta covid-19 salgını sırasında akciğerlerimizi sağlıklı tutmak için bazı önerilerde bulunmuştuk. Sevgili kadim arkadaşım Emoş, önerileri yararlı bulduğunu belirtti. Bende 4 tane daha öneri ile karşınızdayım. Esasen 3 yeni öneri çünkü burundan nefes almaya geçen hafta değinmiştik, ancak nitrik oksit dışında da yararı olduğunu göreceğiz.

Hastalandığımızda çoğumuz dinlenmeyi/yatmayı tercih ederiz. Ancak, covid-19 durumunda uzmanlar hareketli olmanın süreci kısalttığını vurgulamaktalar. Bu virüs akciğerlere musallat olduğundan ve yattığımızda akciğerlerimizdeki küçük hava kesecikleri “çöktüğü” için oksijen alımı azalmakta ve hastalığın geçmesi uzamaktadır. Hava akımını arttırarak akciğerlerimizi sağlıklı tutma önerilerimizi aşağıda paylaşıyoruz.

 

Hava geçitlerini açık tutmak için dik oturun

Derin bir nefes almakta zorlandığımızda ilk akla gelen uzanmak, yatmak oluyor. Ancak, tıp uzmanları mümkün olduğu kadar fazla oturmanın önemini vurgulamaktalar. Oturmak akciğerlerimize yerçekimi desteği vererek azami şekilde “dolmalarını” sağlamaktadır.

 

Hava keseciklerini tekrar açmak için burundan nefes alın

Derin nefes almak sadece akciğerlerdeki birikimleri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda “çökmüş” hava keseciklerinin de dolmalarını sağlar. Bunu sağlayacak basit bir egzersiz önerimiz var: Mümkün olduğu kadar derin bir nefes alın ve bunu 5 saniye kadar tutun. Her saat başında bunu 5 defa tekrar edin.

Geçen haftaki yazımdan hatırlayacağınız üzere, nefesi burundan alın ve burun veya ağzınızdan verin. Burundan nefes almanın sağladığı katkı nitrik oksit üretimi ve bu nedenle oksijen alımının %20 artması.

 

Akciğerlerdeki birikimi atmak için yüzükoyun yatın

Sırt üstü yatmak akciğerlerinizin alt tabakasında bulunan hava keseciklerine baskı yaratmaktadır. Ayrıca, zararlı birikimlerin orada birikmesine neden olabilir. Bu nedenle, konunun uzmanları, 2-3 saat yüzükoyun yatılmasını önermektedirler. Bu yöntemin oksijen düzeyini 5 dakika içinde önemli bir şekilde arttırdığı vurgulanmaktadır.

 

Güçlü akciğerler için yürüyüşe çıkın

Yürümek akciğerleri destekleyen kasları güçlendirir ve kan pıhtılaşmasını önleyerek koronovirusdan kurtulmayı olumlu yönde etkiler. Her gün 20 dakikalık yürüyüşler yapılması hararetle önerilmektedir. Bu yürüyüşler vücudun endorfin salgılamasını arttırarak ruh halini ve dolayısıyla bağışıklığı olumlu yönde etkilemektedir.

Ek önerilerimi uygulayacağınızı umarım.

Haftaya dek; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın