BESLENMEÖNERİLER

GOJİ BERRY’NİN (KURT ÜZÜMÜ) TADINI HEP ÇOK SEVDİM AMA SAĞLIĞA BU KADAR KATKISI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Yazar: 5 Mart 2020 Yorum yok

 

“Süper besin” sözcüğüne sağlık ve “fitnes” ortamlarında sık, sık rastlarız. Genelde, bir pazarlama tekniği olarak kullanılır ve muayyen bir besinin sağlıklı besleyici öğelerinin yoğunluğu sayesinde süper sonuçlar elde edeceğinizi inandırmayı hedefler.  Harvard Tıp Fakültesinin (Harvard Medical School) “süper” besin listesi olmasına rağmen, bunların tek başına değil sağlıklı, dengeli bir diyet içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

Harvard’ın “süper besin” listesinde balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık/fıstık ve etli ve zarlı kabuksuz meyveler (berries) bulunmaktadır. Bu “berry” lerin arasında tüketmeniz bilhassa önerilen “goji berry” bulunmaktadır. Asırlardır Çin’de yetiştirilen bu meyveye Çinlilerin “Kırmızı Elmas” demelerinin bir nedeni vardır muhakkak.

Çinliler bu küçük kırmızı meyveyi geleneksel tıpları çerçevesinde tüketmekteler. Goji meyvesinin karaciğer, böbrek ve göz sağlığına katkıda bulunduğu ve uzun yaşamın anahtarı olduğuna inanır Çinliler.

Geleneksel Çin tıbbına ve goji meyvesinin yararlarına burun kıvırmadan evvel, birçok bilimsel araştırma sonuçlarının bunları teyit ettiğini göz önünde tutmalısınız.

Amagase ve Nance adlı araştırmacıların 2008 de gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçları ilginizi çekebilir. İki guruba ayrılan deneklerin birine her gün 120 ml goji şurubu içirilmiş, diğer guruba ise “placebo” içirilmiş. Araştırma 14 gün sürmüş ve bu sürenin sonunda kişilere genel sağlık durumlarını 1 ila 5 arasında değerlendirmeleri istenmiş. Ayrıca, fiziksel ölçümlerde alınmış.

Goji suyunu tüketen gurubun, enerji düzeyi, spor yeteneği, uyku kalitesi ve mutluluk hissi belirgin bir şekilde artış gösterdiği kaydedilmiş. Ayrıca, bu gurubun stres düzeyinde düşüş ve yorgunluğu çabuk atlatma olgusu da kaydedişmiş. Placebo gurubunun da mutluluğunda artış kaydedilmiş ancak vücut ölçülerinde değişim gerçekleşmemiş.

Araştırmacılar, goji meyvesi tüketiminin insan sağlığı üzerinde yadsınamayacak yarar sağladığı sonucuna varmışlar.

Chen ve gurubunun araştırması, goji meyvesinin kansere karşı savaştaki etkinliğine odaklanmış. Araştırmacılar goji meyvesindeki etkin madde olan Lycium barbarum polysaccharides’in tümör önlemede etkin olabileceğini ve farelerde tümör büyümesini önlediğini gözlemlemişler. Tabii ki, daha fazla araştırmaya gerek duyulmaktadır; ancak bu şekilde goji’nin potansiyeli somutlaştırılabilir.

Eldeki bilgiler ve bu meyvenin lezzeti bir dahaki alışverişinizde sepetinize goji meyvesi de eklemenizi zorunlu kılmaktadır, kanımca.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın